Tumgik
swubg · 3 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Студенти от три университета представиха модните си колекции в онлайн национално модно ревю
 За поредна година в рамките на Националния студентски фестивал на изкуствата се проведе модно ревю с конкурсен характер. Тази година събитието е посветено на 45-годишнината от основаването на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Във форума, който заради епидемичната обстановка в страната се проведе онлайн, участваха студенти от ЮЗУ „Неофит Рилски“, Националната художествена академия и Нов български университет.
Победителите в конкурса бяха определени от жури с председател проф. д-р Емил Куков от ЮЗУ „Неофит Рилски“ и членове: доц. д-р Яна Костадинова от НХА и доц. д-р Яна Костадинова от НБУ.
Първа награда от Югозападния университет получи Ася Стоименова за колекцията й „Games”. На второ място журито класира проекта „Бяло в бяло“ на младите дизайнери Кристиян Петков, Ралица Витанова, Вера Киор, София Донева и Добринка Казакова. Третата награда си поделиха Моника Станева с колекцията „Golden ratio“, Добринка Казакова с „Revolution“, Александър Кирчев с „Black&White“ и Мариела Будинова с колекцията „К19 в модата в седем аутфита“.
           С първа награда от Нов български университет бе отличена Преслава Гавраилова за колекцията й „Back to eden”. Втора награда получи коллекция „Smog” на Ивет Коприварска”, а на трето място журито класира Ралица Георгиева с „Постаморфия“.
           От Национална художествена академия първа награда получи колекцията „Регенерация“ на Мирослава Рачева. С втора награда бе отличена Стефани Гергова за колекцията й „Вдишай, издишай“. Третото място бе за Карина Алексиева, която представи “Within” и Мелис Салиева за колекцията „Крионика“
           Поощрителна награда получи колекцията „Business woman“ на студенти от четвърти курс, специалност „Мода“ в ЮЗУ „Неофит Рилски“, реализирана съвместно с ТПК „Нов свят“.
Колекциите на студентите от трите университета могат да бъдат разгледани в YouTube канала на университета.
За снимките по време на Националния студентски фестивал на изкуствата се погрижиха студентите от катедра „Телевизионно, театрално и киноизкуство“, под ръководството на техния преподавател гл. ас. д-р Крум Иванов и ръководителя на катедрата доц. д-р Клавдия Камбурова.
5 notes · View notes
swubg · 3 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
ЮЗУ „Неофит Рилски“ бе домакин на двудневен обучителен семинар, част от инициативата Европейски университети
http://www.swu.bg/news/25-10-2021-two-day-training-seminar.aspx
Югозападният университет "Неофит Рилски" бе домакин на двудневен обучителен семинар на тема "Transforming Higher Education through Collaborative Online International Learning (COIL) and (Community) Service Learning". Той е в рамките на Университетския алианс "Aurora Alliance" и е част от инициативата Европейски университети.
Алиансът беше представен лично от програмния директор проф. Сабине Роуз от Свободния университет в Амстердам,  от д-р Селма Поробич и г-жа Тереза Колушкова, институционални координатори за Палацкия университет в Оломуц.
В рамките на тридневното си посещение в Югозападния университет, представителите на Алианса проведоха работно заседание с ректора на университета проф. д-р Борислав Юруков. Те изразиха задоволството си от съвместната работа с ЮЗУ "Неофит Рилски" и очертаха перспективите за бъдещото международно сътрудничество като предложиха университетът да се превърне в регионален хъб за Университетския Алианс. На срещата присъстваха още проф. д-р Иванка Станкова, заместник-ректор по научноизследователската дейност и докторантското развитие, проф. д-р Петър Миланов, началник на отдел "Научни проекти" и експерти от отдел "Международни образователни програми и сътрудничество".
Програмата продължи с обучителен семинар, който бе открит от проф. д-р Иванка Станкова, заместник-ректор по научноизследователската дейност и докторантското развитие на ЮЗУ "Неофит Рилски".
Гост-лектори на двудневното събитие бяха изтъкнати специалисти от Свободния университет в Амстердам, Кралство Нидерландия, (Vrije Universiteit Amsterdam), Палацкия университет в гр. Оломуц, Чешка република (Palacky University of Olomouc) и Университет "Ровира и Вергилии" в гр. Тарагона, Испания (Rovira I Vergili University).
В семинара участваха преподаватели от ЮЗУ "Неофит Рилски", както и
преподаватели и официални представители на университети от Италия, Република Северна Македония, Украйна, Република Албания и Словакия.
Основната тема на обучението през първия ден бе "Как да интегрираме обучителни елементи със социални насоченост и ангажираност в учебните програми?". Гост-лектори от Свободния университет в Амстердам представиха примери как техни студенти учат, работейки в полза на обществото и обучиха преподаватели от Югозападния университет как да организират сходни образователни и практически дейности за своите студенти.
По време на втория семинарен ден фокусът на обучение бе поставен върху т. нар COIL - Collaborative Online International Learning - учене в съвместна международна среда. Заместник-ректорът по международно сътрудничество на Университета "Ровира и Вергилий" представи достиженията на своя университет в тази област. Преподавателите от ЮЗУ "Неофит Рилски" получиха ценни знания и опит за това как се създават учебни програми с международна насоченост и по какъв начин могат да интернационализират вече съществуващите програми.
Беше проведено работно заседание, на което присъстваха проф. Мария Станкова, заместник-декан на Стопанския факултет и доц. д-р Гергана Падарева-Илиева, заместник-декан на Филологическия факултет. По време на срещата беше обсъдено създаването на съвместна магистърска програма "Еразъм Мундус" в областите на Славистичните изследвания и управлението на устойчив туризъм с водеща институция ЮЗУ "Неофит Рилски" и партньори от Чехия, Австрия и Северна Македония.
Инициативата "Европейски университети" представлява транснационални алианси, които ще бъдат университетите на бъдещето, като ще популяризират европейските ценности и идентичност и ще променят из основи качеството и конкурентоспособността на европейското висше образование.
Целта на тази инициатива е да се формира ново поколение креативни европейци, които могат да си сътрудничат на различни езици, без оглед на граници и научни дисциплини, за да се справят с обществените предизвикателства и недостига на умения, пред които е изправена Европа.  В момента това е една от водещите инициативи с оглед на амбициите на ЕС да изгради европейско пространство за образование.
Aurora Alliance е университетска мрежа (алианс), финансирана с европейски средства. Състои се от 9 пълноправни члена 1. Vrije Universiteit Amsterdam, 2. University of Iceland, 3. Universitat Duisburg-Essen, 4. Universitat Rovira i Virgili, 5. Universitat Innsbruck, 6. Universita di Napoli Federico II, 7. Palacky University of Olomouc, 8. Copenhagen Business School, 9. University of East Anglia). ЮЗУ "Неофит Рилски" е един от само четиримата асоциирани партньори в Алианса.
0 notes
swubg · 3 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
30 години кинообразование в ЮЗУ „Неофит Рилски“
http://www.swu.bg/news/25-10-2021-30-years-of-film-education-at-swu-neofit-rilski.aspx
С представяне на гостуваща документална изложба и късометражен документално-архивен филм "Пристигането на влака на киното в София" бяха отбелязани 30 години кинообразование в ЮЗУ "Неофит Рилски". Автор и съставител на изложбата е д.изк.н. Петър Кърджилов.
Събитието, организирано от катедра "Телевизионно, театрално и киноизкуство", е част от програмата на Националния студентски фестивал на изкуствата, посветен на 45-годишнината от основаването на Югозападния университет "Неофит Рилски".
Изложбата представя ранната история на "кинематографа" в България и прохождането на филмовото изкуство в София. Тематичните й рамки са поставени от две знакови събития - осъществяването на първата кинопрожекция в България на 8 декември 1896 г. в София и официалната премиера през януари 1915 г. на първия български игрален филм - комедията "Българан е галант" с режисьор Васил Гендов и продуцент Аладар Оттай (Остерайхер), един от собствениците на кино "Модерен театър".
Чрез представения богат архивен материал се материализира една "историческа разходка" от осъществяването на първите сеанси, прожекции и представленията на гастролиращи кинематографи, през установяването на първите подвижни кина и логичната скорошна поява на първите стационарни кинотеатри до създаването на първия български игрален филм.
Изложбата и документално-архивният филм "Пристигането на влака на киното в София" са част от тематична програма "Киното като ИЗОБРЕТЕНИЕ" в рамките на проект "Г8 Кинолекториум: Киното като…, финансиран от Национален фонд "Култура".
Снимки от изложбата:
галерия 1
галерия 2
Документално-архивният филм "Пристигането на влака на киното в София" може да бъде гледан тук
2 notes · View notes
swubg · 3 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
30 години кинообра��ование в ЮЗУ „Неофит Рилски“
http://www.swu.bg/news/25-10-2021-30-years-of-film-education-at-swu-neofit-rilski.aspx
С представяне на гостуваща документална изложба и късометражен документално-архивен филм "Пристигането на влака на киното в София" бяха отбелязани 30 години кинообразование в ЮЗУ "Неофит Рилски". Автор и съставител на изложбата е д.изк.н. Петър Кърджилов.
Събитието, организирано от катедра "Телевизионно, театрално и киноизкуство", е част от програмата на Националния студентски фестивал на изкуствата, посветен на 45-годишнината от основаването на Югозападния университет "Неофит Рилски".
Изложбата представя ранната история на "кинематографа" в България и прохождането на филмовото изкуство в София. Тематичните й рамки са поставени от две знакови събития - осъществяването на първата кинопрожекция в България на 8 декември 1896 г. в София и официалната премиера през януари 1915 г. на първия български игрален филм - комедията "Българан е галант" с режисьор Васил Гендов и продуцент Аладар Оттай (Остерайхер), един от собствениците на кино "Модерен театър".
Чрез представения богат архивен материал се материализира една "историческа разходка" от осъществяването на първите сеанси, прожекции и представленията на гастролиращи кинематографи, през установяването на първите подвижни кина и логичната скорошна поява на първите стационарни кинотеатри до създаването на първия български игрален филм.
Изложбата и документално-архивният филм "Пристигането на влака на киното в София" са част от тематична програма "Киното като ИЗОБРЕТЕНИЕ" в рамките на проект "Г8 Кинолекториум: Киното като…, финансиран от Национален фонд "Култура".
Снимки от изложбата:
галерия 1
галерия 2
Документално-архивният филм "Пристигането на влака на киното в София" може да бъде гледан тук
0 notes
swubg · 3 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Отличиха участниците в конкурса „Изкуството като мечта и мечтите в изкуството“
 В рамките на Националния студентски фестивал на изкуствата се проведе „Изкуството като мечта и мечтите в изкуството“ – младежка сцена за млади таланти в сферата на изкуствата. Заради усложнената епидемична обстановка в страната конкурсът се проведе онлайн. В него участваха ученици от специализирани паралелки по музика, изобразително изкуство и хореография.
В раздел „Музика“ на първо място журито класира:
§  Симеона Кротева (пиано), Дан Христов (пиано) и Ивана Кацарска (пиано) от Центъра за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград;
§   Николас Целов (китара) от СУ ,,Св. св. Кирил и Методий“, гр. Видин, с художествен ръководител Кирил Василев. Репертоар: Take five – Дейв Брубек , Астурии – Сеговия;
§  Александър Георгиев, акордеон, СУ ,,Св. св. Кирил и Методий“, гр. Видин, с художествен ръководител Мариян Атанасов. Репертоар: ,,Влашки игри“, „Indifferencе valse musette“ - A. ( Tony) Murena & Joseph Colombo;
§  Елена-Стефани Асенова (поп и джаз пеене), СУ ,,Св. св. Кирил и Методий“, гр. Видин, с художествен ръководител Живка Сливенова. Репертоар: „Повей, ветре“, музика: Йосиф Цанков; текст: Димитър Василев; „Hello“;
§  Елена-Стефани Асенова (народно пеене), СУ,, Св. св. Кирил и Методий“, гр. Видин, с художествен ръководител Живка Сливенова. Репертоар: ,,Нигде се болест не чува“;  ,,Снощи вечер на мегдана“;
§  Виктория Георгиева (народно пеене), Народно читалище „Никола Вапцаров – 1866 г.“, Благоевград;
§  ДФГ „Джумайчета“ с художествен ръководител Иван Кацарски, фолклор, Народно читалище „Никола Вапцаров – 1866 г.“, Благоевград;
На второ място журито класира:
§  Певческа група за автентичен фолклор ,,Дунавска дъга“ с изпълнители: Лорена Димитрова Славейкова, Ивана Ивова Йорданова, Красимира Мирославова Красимирова,Биляна Бисерова Михайлова, Емануела Деянова Асенова, Елена-Стефани Силвиева Асенова, Миглена Мирославова Красимирова, Мариса Величкова Неделкова и Моника Мариянова Иванова от СУ,,Св. св. Кирил и Методий“, гр.Видин, с художествен ръководител Живка Сливенова.  Репертоар: ,,Три етърве“ – жътварски припевки от Белоградчишко  и „Не фъргай се, не метай се“;
§  Миглена Красимирова, (народно пеене), СУ ,,Св. св. Кирил и Методий“, гр. Видин, с художествен ръководител Живка Сливенова. Репертоар: ,,Де се е чуло и видяло“, ,,Провикна се Радин баща“;
§  Николай Цветков (акордеон), СУ,, Св. св. Кирил и Методий“, гр. Видин, с художествен ръководител Мариян Атанасов. Репертоар: „На синия бял Дунав“ – Йохан Щраус , „Ръченица“ – Любен Панайотов.
На трето място журито класира:
§  Красимира Красимирова (народно пеене), СУ,,Св. св. Кирил и Методий“, гр.Видин, с художествен ръководител Живка Сливенова. Репертоар: ,,Яно, Янке“, ,,Ката пере на рекуту“;
§   Мишо Мишов (китара), СУ,,Св. св. Кирил и Методий“, гр.Видин. Репертоар: „Папазлийска ръченица“, Andantino – F. Carulli
В раздел „Хореография“, жури с председател проф. д.н. Анелия Янева удостои с две първи места възпитаниците на СУ „Св. св. Кирил и Методий“, гр. Видин за изпълненията им „Five more hours“ – хореография: Мадлен Радулова „Северняшки танц“ – хореография: Мадлен Радулова, музика подбрал Иван Николов.
В раздел „Изобразително изкуство“ жури с председател проф. д-р Емил Куков и членове: проф. Георги Драчев и доц. д-р Диана Захариева отличи на първо място следните участници: Диана Стоянова Миткова – IX  клас , СУ „Св. св. Кирил и Методий”, град Видин, Екатерина Кирова – ХІІ д клас и Стела Цветанова – ХІ д клас от Националната хуманитарна гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“, Благоевград. На второ място журито отличи Изабела Яворова Захариева – XI клас и Изабела Пламенова Велкова – XI клас от СУ „Св. св. Кирил и Методий”, град Видин, Мануела Илиева – ХІ д клас, Иван Михалов Георгиев – ХІ клас, Ана-Мария Методиева Миладинова – ХІ клас, Ивелина Петкова – ХІ д клас и Мануела Илиева – ХІ д клас от Национална хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“, Благоевград. Трето място си поделиха  Лилия Емилова Атанасова – ХІІ д клас,  Мариела Живкова Кьосева – ХІІ д клас, Теодосий Иванов Христов – ХІІ д клас и Карина Илиева Мраценкова, възпитаници на Националната хуманитарна гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“, Благоевград.
3 notes · View notes
swubg · 3 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Фотоизложба „Култът към скалата в Балкано-Анатолийския регион през античността“ бе открита в ЮЗУ „Неофит Рилски“
 Днес в Югозападния университет „Неофит Рилски“ бе открита фотоизложба „Култът към скалата в Балкано-Анатолийския регион през античността“. Събитието е част от Националния студентски фестивал на изкуствата, който е посветен на 45-годишнината от основаването на ЮЗУ „Неофит Рилски“.
Експозицията включва 16 табла с цветни фотографии на скални светилища от Балканите и Мала Азия. Фотографиите разкриват доминиращия култ към скалата и сходството в избора и организирането на свещените пространства в античните общества на Мала Азия и Балканите.
Изложбата бе организирана от Университетския научноизследователски център за древни европейски и източно средиземноморски култури.
Заради усложнената епидемична обстановка в страната се предвижда изложбата да бъде дигитализирана и да бъде достъпна онлайн.
2 notes · View notes
swubg · 3 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
„Фолклорна разходка“ в ЮЗУ „Неофит Рилски“
           Студенти от класа на доц. д-р Бинка Добрева, гл.ас. д-р Мариана Манолева и гл. ас. д-р Валери Димчев представиха концерт „Фолклорна разходка“. Събитието е част от Националния студентски фестивал на изкуствата, който е посветен на 45-годишнината от създаването на Югозападния университет „Неофит Рилски“
Превърналият се в традиция концерт бе открит от артистичния директор на фестивала проф. д-р Емил Куков.
Талант на сцената в Първи учебен корпус показаха студенти от специалностите „Изпълнителско изкуство“, „Педагогика на музикалното изкуство и „Електронни технологии в музиката“.  
За снимките и излъчването на живо във фейсбук страницата на университета по време на Националния студентски фестивал се погрижиха студентите от катедра "Телевизионно, театрално и киноизкуство", под ръководството на техния преподавател гл. ас. д-р Крум Иванов и ръководителя на катедрата доц. д-р Клавдия Камбурова.
0 notes
swubg · 3 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
С кръгла маса отбелязаха 30-годишния юбилей на специалност „Психология“ в ЮЗУ „Неофит Рилски“
 Кръгла маса „30 години специалност „Психология“ се проведе днес в Югозападния университет „Неофит Рилски“. Форумът е част от събитията, посветени на 45-годишнината от създаването на университета и 30-годишнината на специалността.
Събитието бе открито от декана на Философския факултет проф. д-р Борис Манов.
„Специалност „Психология“ заема централно място във факултета, а и до голяма в университета. Вие сте гръбнака на Философския факултет. Ние от деканското ръководство оценяваме вашето място и смятаме, че от дейността ви зависи как ще се развива факултетът в бъдеще“, каза проф. Манов.
„Със своята дейност вие доказахте, че сте сериозни пр��подаватели и изследователи и че развивате специалност „Психология“ в образователен, научноизследователски и публикационен план“, каза още проф. Манов.  Той подчерта, че списание „Психологическа мисъл“ е едно от трите списания на Югозападния университет „Неофит Рилски“, което е индексирано в световната база данни Scopus и отбеляза, че това е изключително постижение и повод за гордост.
Приветствие към студентите, преподавателите и гостите на форума отправи ръководителят на катедра „Психология“ проф. д.пс.н. Людмил Кръстев. Той благодари на преподавателите за усърдната им работа и им пожела много лични и професионални успехи. Проф. Кръстев изказа благодарност към ректорското и деканското ръководство за подкрепата и помощта, която оказват за развитието на катедрата и специалността.
В рамите на кръглата маса доц. д-р Стоил Мавродиев представи презентация, която проследява историческото развитие на катедра „Психология“ и специалност „Психология“. Той отбеляза, че първият випуск на специалността е приет през учебната 1991/1992 г. и очерта четирите етапа на развие, през които преминава катедрата.
По повод 30-годишнината на специалност „Психология“ са получени поздравителни адреси от проф. д-р Йоланда Зографова – директор на Института за изследване на населението и човека към БАН, главен комисар Ивайло Йорданов –  Главен директор на главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, Министерство на правосъдието, проф. д.пс.н Людмил Георгиев –ръководител на катедра „Социална, организационна, клинична и педагогическа психология“, СУ „Св. Климент Охридски“, проф. д.пс.н. Петър Николов – почетен професор на ЮЗУ „Неофит Рилски“, проф. д. пс. н. Любомир Ст. Георгиев – почетен член на Съюза на учените в България и член на ръководството на СУБ, Тодор Тодоров – управител на „Асес“ ЕООД и др.
0 notes
swubg · 3 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Със забавен шоу спектакъл бе открит Националният студентски фестивал на изкуствата в ЮЗУ „Неофит Рилски“
http://www.swu.bg/news/19-10-2021-national-student-arts-festival.aspx
С шоу спектакъла "Лицата на таланта" бе поставено началото на четиринадесетото издание на Националния студентски фестивал на изкуствата, организиран от Факултета по изкуствата.
Най-мащабното студентско арт събитие, което е посветено на 45-годишнината от основаването на Югозападния университет "Неофит Рилски", бе открито от артистичния директор на фестивала проф. д-р Емил Куков.
"Любовта към изкуството в различните му форми не позволи на разрастващата се Ковид пандемия да попречи на младите колеги да мечтаят, да творят и да развиват своите дарби", каза проф. Куков. Той отбеляза, че фестивалът предоставя модерно оборудвани сцени, концертни зали, изложбени площи, модни подиуми, телевизионно и звукозаписно студио, създаващи възможности за реализация на младите таланти.
"С подкрепата на ректорското ръководство Факултетът по изкуствата придоби съвременна база, която създаде необходимата база за обучение на студентите", каза още проф. Куков.
Приветствия към участниците във фестивала отправиха заместник-ректорът на ЮЗУ "Неофит Рилски" проф. д.изк. Йордан Гошев и деканът на Факултета по изкуствата проф. д.н. Васил Марков.
Проф. Гошев пожела на студентите да бъдат себе си и да показват най-доброто, защото това е началото на техния успешен професионален път.
"Гордост е, че нашата образователна институция се превръща в център на художественотворческия живот", каза проф. Марков. Той подчерта радостта си, че въпреки трудната ситуация през последните две години, Факултетът по изкуствата поддържа художественотворческия живот на младите хора и техните изяви.
Забавният шоу спектакъл стартира с изпълнение на вокална група "Песнопойци" към Югозападния университет "Неофит Рилски". Студентите от специалностите "Изпълнителско изкуство" и "Педагогика на музикалното изкуство" с ръководител доц. д-р Бинка Добрева представиха "Тръгнала е малка мома" и "Закъсняла е Лалица".
Програмата продължи с изпълнение на първокурсничката в специалност "Съвременна хореография" Мария Влахова, която представи "Ще се върна към началото".
Публиката имаше възможност да чуе песен от Добруджа в изпълнение на Нели Николова, студентка в първи курс, специалност "Изпълнителско изкуство".
Спектакълът завърши с "Оживелите вълшебства" - танц от мюзикъла "Красавицата и звярът" по хореография на Виктория Бояджиева.
Програмата на фестивала продължава с изложба конкурс - живопис, графика, скулптура, дизайн и декоративни изкуства с участието на студенти от ЮЗУ "Неофит Рилски", Националната художествена академия - София, ВТУ "Св. св. Кирил и Методий", СУ "Св. Климент Охридски", ПУ "Паисий Хилендарски" и Тракийския университет - Стара Загора.
Пълната програма на фестивала е публикувана на университетския сайт www.swu.bg.
За снимките по време на спектакъла и излъчването на живо във фейсбук страницата на университета се погрижиха студентите от катедра "Телевизионно, театрално и киноизкуство", под ръководството на техния преподавател гл. ас. д-р Крум Иванов и ръководителя на катедрата доц. д-р Клавдия Камбурова.
Галерия от събитието:
Галерия 1
Галерия 2
0 notes
swubg · 3 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Със забавен шоу спектакъл бе открит Националният студентски фестивал на изкуствата в ЮЗУ „Неофит Рилски“
http://www.swu.bg/news/19-10-2021-national-student-arts-festival.aspx
С шоу спектакъла "Лицата на таланта" бе поставено началото на четиринадесетото издание на Националния студентски фестивал на изкуствата, организиран от Факултета по изкуствата.
Най-мащабното студентско арт събитие, което е посветено на 45-годишнината от основаването на Югозападния университет "Неофит Рилски", бе открито от артистичния директор на фестивала проф. д-р Емил Куков.
"Любовта към изкуството в различните му форми не позволи на разрастващата се Ковид пандемия да попречи на младите колеги да мечтаят, да творят и да развиват своите дарби", каза проф. Куков. Той отбеляза, че фестивалът предоставя модерно оборудвани сцени, концертни зали, изложбени площи, модни подиуми, телевизионно и звукозаписно студио, създаващи възможности за реализация на младите таланти.
"С подкрепата на ректорското ръководство Факултетът по изкуствата придоби съвременна база, която създаде необходимата база за обучение на студентите", каза още проф. Куков.
Приветствия към участниците във фестивала отправиха заместник-ректорът на ЮЗУ "Неофит Рилски" проф. д.изк. Йордан Гошев и деканът на Факултета по изкуствата проф. д.н. Васил Марков.
Проф. Гошев пожела на студентите да бъдат себе си и да показват най-доброто, защото това е началото на техния успешен професионален път.
"Гордост е, че нашата образователна институция се превръща в център на художественотворческия живот", каза проф. Марков. Той подчерта радостта си, че въпреки трудната ситуация през последните две години, Факултетът по изкуствата поддържа художественотворческия живот на младите хора и техните изяви.
Забавният шоу спектакъл стартира с изпълнение на вокална група "Песнопойци" към Югозападния университет "Неофит Рилски". Студентите от специалностите "Изпълнителско изкуство" и "Педагогика на музикалното изкуство" с ръководител доц. д-р Бинка Добрева представиха "Тръгнала е малка мома" и "Закъсняла е Лалица".
Програмата продължи с изпълнение на първокурсничката в специалност "Съвременна хореография" Мария Влахова, която представи "Ще се върна към началото".
Публиката имаше възможност да чуе песен от Добруджа в изпълнение на Нели Николова, студентка в първи курс, специалност "Изпълнителско изкуство".
Спектакълът завърши с "Оживелите вълшебства" - танц от мюзикъла "Красавицата и звярът" по хореография на Виктория Бояджиева.
Програмата на фестивала продължава с изложба конкурс - живопис, графика, скулптура, дизайн и декоративни изкуства с участието на студенти от ЮЗУ "Неофит Рилски", Националната художествена академия - София, ВТУ "Св. св. Кирил и Методий", СУ "Св. Климент Охридски", ПУ "Паисий Хилендарски" и Тракийския университет - Стара Загора.
Пълната програма на фестивала е публикувана на университетския сайт www.swu.bg.
За снимките по време на спектакъла и излъчването на живо във фейсбук страницата на университета се погрижиха студентите от катедра "Телевизионно, театрално и киноизкуство", под ръководството на техния преподавател гл. ас. д-р Крум Иванов и ръководителя на катедрата доц. д-р Клавдия Камбурова.
Галерия от събитието:
Галерия 1
Галерия 2
0 notes
swubg · 3 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Юбилейна конференция на Филологическия факултет събра над 200 учени от 11 държави в ЮЗУ „Неофит Рилски“
 Днес в Югозападния университет „Неофит Рилски“ стартира тридневната международна конференция „Филологията – традиция и предизвикателства в новата реалност“, посветена на 30-годишнината от създаването на Филологическия факултет и 45-годишнината от създаването на университета.
В научния форум участват над 200 учени от България, Гърция, Сърбия, Русия, Китай, Полша, Албания, Украйна, Чехия, Северна Македония и Слове��ия. Конференцията се провежда в 20 секции, а участниците са разпределени в две сгради и 10 зали, за да бъдат спазени всички противоепидемични мерки.
Юбилейното събитие бе открито от декана на Филологическия факултет проф. д.ф.н. Магдалена Костова – Панайотова.
От името на ректорското ръководство приветствие отправи заместник-ректорът по научноизследователската дейност и докторантското развитие проф. д-р Иванка Станкова.
„30-годишният юбилей на Филологическия факултет е повод за равносметка и за нови още по-амбициозни планове и проекти за бъдещето. С качеството на своя преподавателски състав и равнището на подготовка на студентите, вашият факултет напълно оправдава и защитава своето реноме като модерен учебен и научен център. Гордеем се, че Филологическият факултет е този център, който създава мост между България, Европа и света“, каза проф. Станкова.
В приветствието си заместник-ректорът подчерта, че в България 30 списания са индексирани в световната база данни Scopus, като две от тях – „Езиков свят“ и „Балканистичен форум“, са на Филологическия факултет. Тя отбеляза, че това е повод за гордост за Югозападния университет „Неофит Рилски“.
По време на официалното откриване на конференцията участниците и гостите имаха възможност да видят презентация за историята на Филологическия факултет и да се запознаят с хората, изиграли важна роля за утвърждаването на факултета.
В първия ден от програмата пленарни доклади представиха проф. д.ф.н Амелия Личева от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и проф. д.ф.н Магдалена Костова – Панайотова.
           Специални гости на конференцията бяха проф. д-р Борис Манов – декан на Философския факултет, доц. д-р Миглена Симонска – декан на Факултета „Обществено здраве, здравни грижи и спорт“, Юлиана Христова – старши експерт по български език и литература към Регионалното управление на образованието – Благоевград и Йорданка Тренчева – старши експерт по чужд език и майчин език към Регионалното управление на образованието – Благоевград.
0 notes
swubg · 3 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Студенти и преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“ се запознаха с историите за началото на планинарството в България
Ветеранът алпинист доц. Сандю Бешев гостува в Югозападния университет „Неофит Рилски“. Той представи последната си книга „Истории за началото на планинарството в България“, базирана на над 70-годишния му опит и изследвания, свързани с развитието на планинарството в България.
Гостът бе представен пред студенти, преподаватели и гости от доц. д-р Роман Хаджикосев, преподавател във Филологическия факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски“. Постиженията на доц. Бешев като алпинист датират от 50-те години на миналия век. Той е един от шестимата българи, покорили на 19 август 1967 г. за първи път връх над 7 хиляди метра – Пик Ленин (7134 м.). Участвал е в много алпийски експедиции в Кавказ, Алпите, Памир, Андите. Автор е на над 40 научни труда и повече от 150 научнопопулярни статии. Има издадени 23 книги, които проследяват развитието на българския и световния алпинизъм. 
           87-годишният алпинист, хроникьор и изследовател впечатли аудиторията с интересни истории за развитието на планинарството и за първите стъпки на алпинизма в България. Авторът разказа за драматичните си преживявания, свързани с легендарни събития като: първото зимно изкачване на Северната стена на Мальовица, първото българско изкачване на седемхилядник и кошмара, който изживява на Безенгийската стена в Кавказ, губейки трима от своите другари.
Всички истории разказани по време на срещата, а и много други, са представени в книгата „Истории за началото на планинарството в България“. Тя е разделена на 18 глави и събира 36 важни събития от българската планинарска история – от първите записи и легенди за излети до големите алпийски постижения, като за всяка история са използвани автентични разкази и снимки. В книгата са проследени първите успехи на българския планинар из родните върхове и стени, като в края се представят последните покорени осемхилядници. Ключови моменти от световния алпинизъм са пост��вени в успоредица с развитието на  българското планинарство, което превръща книгата в изключително интересно и информативно четиво за всеки любител на природата.
0 notes
swubg · 3 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Дни на ориентация за входящите студенти по програма „Еразъм+“ се проведоха в ЮЗУ „Неофит Рилски“
 Югозападният университет „Неофит Рилски“ посрещна 17 студенти от Португалия, Италия, Испания, Полша и Турция, които ще се обучават в университета по програма „Еразъм+“.
За да се запознаят с базата и възможностите, които предлага университетът, отдел „Международни образователни програми и сътрудничество“ организира дни на ориентация.
В първия ден чуждестранните студенти имаха възможност да се срещнат с Еразъм координаторите по факултети, да разгледат кампуса на Югозападния университет „Неофит Рилски“ и да се запознаят с възможностите за спортни дейности в университета.
Програмата продължи със семинар на тема „Как да намериш своята цел, вдъхновение и мотивация?“. Гост лектор беше Флориан Зейевски, кариерен консултант от Германия.
Първият ден на ориентация завърши със засаждане на дръвче в двора на Първи учебен корпус. Идеята на отдел „Международни образователни програми и сътрудничество“ е да създадат „Еразъм гора“ в кампуса на Югозападния университет, като засаждат по едно дръвче в началото на всяка академична година.
Във втория ориентационен ден студентите посетиха Рилския манастир и Регионалния исторически музей – Благоевград. Техен екскурзовод беше гл. ас. д-р Янко Христов, преподавател в катедра „История“ на Правно-историческия факултет.
           Еразъм студентите бяха впечатлени от топлото посрещане и от базата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Част от студентите ще се обучават в университета един семестър, а други от тях – една година.
1 note · View note
swubg · 3 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Югозападният университет „Неофит Рилски“ откри новата академична година
https://www.swu.bg/news/27-09-2021-new-academic-year.aspx
Югозападният университет "Неофит Рилски" днес официално откри новата академична 2021/2022 година. Празникът по традиция започна с полагане на цветя пред паметника на Неофит Рилски.
Поради извънредната епидемична обстановка в страната, тържествата за старта на учебната година се проведоха в отделни зали за всеки един от факултетите, а на срещите присъстваха само първокурсници.
Ректорът на Югозападния университет "Неофит Рилски" проф. д-р Борислав Юруков откри новата академична година и поздрави студентите, преподавателите и служителите с видеообръщение.
"Началото на тази академична година е специален момент от живота на нашия университет, момент с особена символика, която ни кара да се замислим за постигнатото и да гледаме с увереност към бъдещето", каза проф. Юруков. Той отбеляза, че учебнат�� 2021-2022 година е празнична за Югозападния университет "Неофит Рилски", защото университетът отбелязва своята 45-годишнина. "Бъдете уверени, че сте направили правилния избор и че тук - в Югозападния университет ще имате свободата да развиете себе си и повишите потенциала си, да създадете нови приятелства, да сътворите своето бъдеще. Възползвайте се от всеки миг и предоставена възможност. Бъдете последователни в учебния процес и извлечете максимума от обучението си тук", обърна се към първокурсниците ректорът проф. д-р Борислав Юруков.
"Моят съвет към Вас, скъпи първокурсници е - не се страхувайте от неизвестното. Вървете смело по пътя на познанието. Бъдете независими и поемайте отговорност за решенията си. Бъдете любознателни и упорити, и се вслушвайте в съветите на Вашите преподаватели. И помнете, знанието е ключът, който прави човека наистина свободен и способен да преодолява житейските трудности", каза още проф. Юруков.
"Уважаеми, колеги използвам  възможността да Ви поздравя, за това, че сте все така неуморни и отдадени на тези прекрасни млади хора, които днес прекрачват прага на Югозападния университет "Неофит Рилски". Благодарение на Вашите усилия и професионализъм  нашият университет се утвърди като модерен учебен, научен и изследователски център. Вярвам, че ще продължим да работим за  доброто име на университета и ще преодоляваме всяко едно предизвикателство, за да осигурим на нашите студенти качествено образование и възможности за високи постижения", обърна се към преподавателите проф. Юруков.
Ректорът пожела на академичната общност успешна година, която да донесе на всички удовлетворение и гордост.
Видеообръщението на ректора можете да видите тук.
0 notes
swubg · 3 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Студентка от ЮЗУ „Неофит Рилски“ проектира и изработи народните носии на Йордан Николов, група „Пиринско тройче“ и ансамбъл „Гайтан“ за новия им албум „Песни за любовта и младостта“
             Евгения Николова, студентка от специалност „Моделиране, технологии и мениджмънт в шевната индустрия“ в Техническия факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски“, проектира и изработи народните носии на народния изпълнител Йордан Николов, група „Пиринско тройче“ и ансамбъл „Гайтан“ за новия им албум „Песни за любовта и младостта“.
           По време на обучението си тя се включва в редица творчески и професионални проекти за изработване на народни носии от различни фолклорни области на България.
Евгения е ръководител на екипа, изработвал народни носии за Национален ансамбъл „Българе“ – гр. София, ансамбъл „Балкан“ – гр. София,  ансамбъл „Чудесия“ – гр. Пазарджик, ансамбъл „Пиринче“ – Благоевград, ансамбъл „Пиринска китка“ – Благоевград,  Пирински танцов ансамбъл „Вихрен“ към Народно читалище „Никола Вапцаров“ – Благоевград, Неврокопски ансамбъл – гр. Гоце Делчев, ансамбъл „Мездра“ – гр. Мездра, ансамбъл „Мартеница“ и ансамбъл „Янтра“ – гр. Будапеща, ансамбъл „Гергьовден“ – Барселона, ансамбъл „Мераклии“ – Лондон, „Луди млади“ в Цюрих – Швейцария и много други.
           Евгения Николова е автор на проектите и изпълнител на практическата изработка на много индивидуални фолклорни костюми за редица представителни събития: за участието на Кубрат Пулев в Световното първенство през 2016 г., за сватбеното тържество на холивудската звезда Бен Крос и съпругата му Деана на фестивал в Жеравна, за Слави Трифонов, за Иван Стоянов и др.
           Ежегодно изработва народните костюми за участниците в предаването „Фермата“.
           В настоящия момент Евгения Николова финализира обучението си за инженер по специалност „Моделиране, технологии и мениджмънт в шевната индустрия“ в Техническия факултет и ентусиазирано работи за реализирането на новите си творчески идеи за съхранението и предаването на националния ни дух и традиции у нас и по света чрез пресъздаването на народни носии и разработването на съвременни облекла с вградени фолклорни елементи.
1 note · View note
swubg · 3 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Проектът Coding4Girls получи висока крайна оценка за постигнатите резултати
http://www.swu.bg/news/29-06-2021-coding4girls.aspx
Проектът Coding4Girls, финансиран по програма "Еразъм+" на Европейския съюз no. 2018-1-SI01-KA201-047013, в който ЮЗУ "Неофит Рилски" е партньор, получи висока крайна оценка за постигнатите резултати.
Проектът е насочен към привличане на младите хора към кариера в областта на компютърните науки и преодоляване на драматичната разлика между половете в избора на образование и кариера в областта на компютърните науки чрез въвеждане на методически похвати за обучение, които правят компютърнате науки привлекателни за всички, както за момичета, така и за момчета. Основната цел е да се привлекат момичета чрез повишаване на осведомеността им за широкия спектър от възможности за професионално и личностно израстване, които компютърните науки предлагат. Въпреки това, Coding4Girls не е само за момичета, той предоставя възможности учителите да адаптират създадената игрова среда според характеристиките на техните ученици - възраст, пол, интереси.
Проектът се координира от Университета в Любляна, Словения, а партньорски организации са:
Университет на Тесалия, Гърция
EU-Track, Италия
Виртуален кампус, Португалия
Административна област Истанбул, Отдел за международно сътрудничество и работа с ЕС, Турция
Югозападен университет "Неофит Рилски", България
Университет в Риека, Хърватия
В рамките на проекта бяха разработени: игрова среда за обучение по програмиране, учебни материали за ученици и учители под формата на ръководства за работа и видеоклипове. Проведени бяха обучения на ученици за програмиране в игрова среда C4G и онлайн обучение на учители за прилагане на разработената по проекта методология, интегрираща иновативни подходи като дизайн мислене и игрово-базирано обучение.
Игровата среда за ученици може да се изтегли от https://www.coding4girls.eu/results_02.php , а средата за учители е достъпна онлайн на адрес https://coding4girls.e-ce.uth.gr/#/ . Предложени са 22 урока по програмиране със Snap!, но всеки учител може да направи собствени уроци-игри в средата C4G.
Всички учебни материали са преведени на български език и са достъпни свободно от сайта на проекта https://www.coding4girls.eu/results_03.php
0 notes
swubg · 3 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Възпитаничка на ЮЗУ „Неофит Рилски“ е един от кураторите на изложбата „Непознатият фотограф Георг Волц“ и автор на едноименната фотокнига
http://www.swu.bg/news/28-06-2021-curator-of-the-exhibition.aspx
Биляна Карастоянова, завършила специалност "Филмово и телевизионно операторство" в Югозападния университет "Неофит Рилски", е един от кураторите на изложбата "Непознатият фотограф Георг Волц" и специалистът обработил дигитално огромния архив от фотографските плаки и снимки на невероятния фотограф.
Снимките са представени и в едноименна фотокнига, чийто автор е Биляна Карастоянова. Обработката и ретуша на хартиените снимки и стъклени плаки са направени от Росен Ненов.
Книгата албум "Непознатият фотограф Георг Волц" събира в себе си голяма част от творчеството на именития български фотограф с германо-френски корени и гръцки произход.
След дългогодишна работа по дигитализацията на запазения архив на фотографа могат да бъдат видени  непоказвани досега фотографии.
Заснетото от Георг Волц фотографско наследство има висока историческа и художествена стойност, като обхваща едни от най-бурните времена в Третото българско царство.
Настоящата книга албум е един всеобхватен опит да се направи монографичен портрет на тази колоритна личност. Георг Волц живее и работи в България от 90-те години на XIX век, а след 1905 г. става придворен фотограф на княз Фердинанд I. Той е автор на множество от популярните студийни портрети и непринудени фотографии на царското семейство.
Георг Волц фотографира едни от най-значителните кадри от бойните действия през Балканската война. Запазеният семеен архив на фотографа включва  репортажни кадри от важни събития като обявяването на Независимостта на България, посещението на великия княз Владимир Александрович, откриването на паметника на Цар Освободител, строежа на храм-паметника Св. Александър Невски и голямото земетресение през 1913 година в Горна Оряховица.
Волц заснема възхитителни панорамни фотографии на България, направени от аероплан, което го превръща в един от пионерите в тази област.
Благодарение на неговите безценни кадри от София и цяла България, съвременният човек може да придобие ясна представа за тогавашния бит и живот на хората.
Фотографът Георг Волц остава на поколенията след него множество безценни кадри, някои от тях добре познати, като например снимката на кръга "Мисъл", а други от тях непознати до излизането на тази книга албум.
Книгата е в памет на Франсоаз Мари Режин Волц, внучка на фотографа и радетел на френско-българската дружба и сътрудничество. По-голяма част от фотографиите, част от книгата албум са любезно предоставени от внука на Георг Волц - инж. Иван Терзиев.
В книгата са включени над 900 подробно описани фотографии, биография и родословно дърво на фотографа. А уводните думи са написани от доц. Георги Лозанов и д-р Андрей Захариев.
Книгата е с твърди корици, луксозно издание, състои се от 328 страници. Тя е разделена на следните глави: Спомени от фронта на Балканската война, Стара София, Окръг София, Пейзажи от България, Личности, портрети, Събития, Царят и неговото семейство.
Изданието на книгата албум е двуезично на български и английски език.
Снимки:
Галерия 1
Галерия 2
0 notes