Tumgik
zsugazai · 5 years
Photo
Tumblr media Tumblr media
Aloe
Hol tartsuk? Legjobban a világos, de a tűző naptól védett helyet kedveli. Téli nyugalmi időszakában viszont alacsonyabb (minimum 5°C) hőmérsékletet kell biztosítanunk számára. Ideális lehet egy világos előtér vagy folyosó, ahol nincs radiátor. Ilyen helyen csak a helyszűkével lehet gondunk, ugyanis ha aloénk jól érzi magát, akár egy méter magasra és hasonló szélesre is megnőhet. Nyáron a szabadba is kitehetjük, csak az esősebb időszakban figyeljünk rá, hogy pangó víz ne maradjon tálkájában.
Mivel ápoljuk? Nem szabad elfelejtenünk, hogy az aloé Dél-Amerika szárazabb, szinte sivatagos területeiről származik, ebből következik, hogy nem vízigényes növény, állítólag akár fél évet is kibír öntözés nélkül. Buzgó locsolásunk inkább árt, mint használ a növénynek: gyökerei könnyen elrothadnak. Heti egyszeri locsolás bőven elegendő számára, csak a nyári kánikulai napokon kell esetleg többször felé néznünk, de ha tálkájában víz maradna öntözés után, azt rögtön öntsük ki, ha nem tesszük azt vehetjük észre, hogy alsó levelei egyessével besárgulnak, elfonnyadnak. Ha ezt látjuk valószínűleg víz maradt a cserép alatt, ha ekkor kiöntjük, a növény megmenekül, de az a levél ami már elkezdett fonnyadni nem fog helyre jönni. Ha kinőtte cserepét, laza szerkezetű, homokos virágföldbe ültessük át. Ha jól érzi magát növényünk, a harmadik évtől kis sarjnövénykékkel ajándékoz meg minket. Mikor a sarjak elérik a 15 cm-es magasságot, válasszuk szét anyjuktól, ezután saját cserépben élhetik tovább életüket.
Igényei, gondozása: Trópusi vidékeken honos növény, a mi éghajlatunkon nem télálló. A legalacsonyabb hőmérséklet, amit még károsodás nélkül elvisel 5°C. Fényigényes növény, nyáron szabadban tartható ám nem ajánlatos tűző napra kitenni, mert a levél üde zöld színe megbarnul. Ezért nyáron ha kint szeretnénk tartani, inkább félárnyékos helyre tegyük (akár kertbe akár teraszra), vagy olyan fa alá, ahol szűrt napfényt kaphat. Nagyon jó vízgazdálkodású talajt kíván, ami azt jelenti, hogy a talaj szerkezete laza, levegős jó vízáteresztő képességű, öntözés után nem tocsog, hanem a felesleges vizet átengedi. Az aloé alatt ne álljon tálkában a víz, a cserépen átfolyó vizet feltétlenül öntsük ki a tálból vagy kaspóból! Szabadban tartva rendszeresen, de ne túl gyakran öntözzük. Azt hogy pontosan hány naponként adjunk vizet a növényünknek, nem lehet szabályba foglalni, figyeljük a földjét, hogy ne legyen állandóan nedves, viszont ha a földje elválik a cserép oldalától akkor itt az ideje az öntözésnek! Maga a aloé is "árulkodik" arról, ha kevés neki a víz: a leveleinek a tapintása nem kemény, ruganyos, hanem puha és benyomható a levélszövet.
Tápoldatozni ajánlatos: minden második öntözésnél levéldísznövényekhez való tápoldattal öntözzük. (A levéllel díszítő növényeket nitrogénben dúsabb tápoldattal öntözzük, a flakonon olvasható az N-P-K érték, ha az első szám a legnagyobb, akkor jót választottunk.) A töménység a flakonon szerepel, ne készítsünk erősebb tápoldatot, úgysem tudja a növény hasznosítani és csak feleslegesen túltápoldatoztuk.
Természetesen, akinek nincs módja nyáron szabadba tenni a növényt, ne csüggedjen el, egy világos szobában szintén szép nagyot tud nőni egy nyár alatt. Ha déli szobába tesszük, ne tegyük nyáron az ablak közvetlen közelébe, mert az üvegen áthatoló napsugaraktól ugyanúgy megbarnulnak a levelek, mintha kint hagynánk az udvaron a napon.
A téli tartása: Télen van az aloé nyugalmi időszaka, ekkor világos és lehetőleg viszonylag alacsonyabb hőmérsékletű helyre tegyük. 16-18°C a legideálisabb. Ám ha a lakásunkban melegebb van, akkor feltétlenül világos ablak közelébe helyezzük a növényünket, mert a sötét meleg helyen a levél szövetei megnyúlnak, világoszöld gyenge hajtásokat fog hozni. Ha párás a lakás, akkor nagyon ritkán, 2-3 hetenként elég öntözni. A szárazabb klímájú lakásokban sem kell 10-15 napnál gyakrabban öntözni télen. A tápoldatozást is csökkentsük, elég minden 3. öntözéskor tápoldatos vizet használni. Télen is vigyázzunk a pangó vízre, mert a gyökerek nem kapnak levegőt a vizes talajban.
Házi szaporítása: Az aloék már fiatal korban jól sarjadnak, a sarjak leválasztásával azonban érdemes várni addig, amíg a szaporulat mérete eléri a 10-15 cm-t. Ekkor borítsuk ki a cserépből a növényt, óvatosan szedjük le a földet a gyökeréről és keressük meg a sarj eredési helyét. Éles késsel válasszuk le az anyatőről és megfelelő laza, nem túl kötött és szellős talajba ültessük el a növényeinket. Természetesen nem kell feltétlenül leválasztani a sarjakat az anyatőről, hiszen egy csoportban is szép díszei a lakásnak. Viszont ekkor arra ügyeljünk, hogy elég széles cserepet válasszunk a növényünknek! Általában elmondható, hogy nem nevel nagy gyökérzetet, nincs szükség mély úgynevezett pálmacserépre az átültetéskor, inkább tálszerű, nagy átmérőjű laposabb edényt válasszunk neki. Ne sajnáljuk jó földbe ültetni, a kertben szedett föld nem valószínű, hogy jó lesz neki. A boltban vásárolt földek közül olyat válasszunk, aminek laza a szerkezete, és egy kis finom sódert keverjünk a tőzeges földhöz, mert akkor nem fog összetömörödni a gyökerénél a talaj.
Az aloe leggyakoribb betegsége, kártevője, pusztulásának főbb okai: gyökérrothadás, pajzstetvek
0 notes
zsugazai · 6 years
Photo
Tumblr media
"Blue Star" narancspöttyös páfrány (Phlebodium aureum)
Kékes- szürkészöld, sokszor hullámos szélű levelei először fölfelé állnak, majd növekedésük során hajlanak le. Ezt a növényt érdemes állványra helyezni vagy a szobában felfüggeszteni, ahol jól érvényesül szép alakja. Tegyük ezt a páfrányt félárnyékos helyre, és ne érje közvetlen napfény. Ideális hely lehet számára a fürdőszoba polca vagy a konyhaablak. A földje legyen mindig nedves, de ne álljon a vízben. Ha a növekedési időszakban kiszárad, a páfránylevelek megsárgulnak. Mint minden páfrányféle, a Phlebodium is kedveli a magas páratartalmat. Ennek érdekében rendszeresen permetezzük vízzel, így elkerülhetjük a levélcsúcsok barnulását
0 notes
zsugazai · 6 years
Photo
Tumblr media
Buzogányvirág (Dieffenbachia)
A magyarul buzogányvirág névre keresztelt Dieffenbachia egy trópusi eredetű örökzöld évelő, mely egyike a legtradicionálisabb szobanövényeinknek. Ez a jellemzően tarka, nagyméretű levelekkel díszítő nemzetség, mely Johann Friedrich Dieffenbach 19. századi német fizikusnak állít emléket, eredetileg Közép- és Dél-Amerikában, valamint Délkelet-Ázsiában őshonos, mára azonban már szerte a világon előfordul a trópusokon. A növény tojásdad levelei zöldek, sok esetben világoszölddel, krémfehérrel mintázottak. Az öregebb levelek leszáradásával jól láthatóvá válik merev, bambuszszerű szára, mely jellegzetes megjelenést kölcsönöz számára. A természetben akár 2-3m magasra is megnő, szobanövényként nevelve azonban ennél jóval alacsonyabb marad. Kontyvirágszerű, zöldesfehér torzsás virágzata szobanövények esetén ritka látvány. Jó, ha tudjuk, hogy a növény minden része mérgező, ezért gyerekek és háziállatok közelében nevelése elővigyázatosságot igényel! Jellemzően a különböző fajnév alatt értékesített egyedek is komplex hibridek.
Gondozása
Nem tartozik a leginkább fényigényes szobanövények közé, de olyan helyre érdemes helyezni, ahol ugyan védve van a tűző napsütéstől, de sok szűrt fényt kap. Sötétebb helyiségben érdemes gyakorta forgatni, mivel a növény hajlamos a fény felé nőni, s így könnyedén felborul. Páraigénye közepes, ha lehet, cserepét rakjuk nedves kavicsokkal teli tálcára, oly módon, hogy a cserép alja ne érjen a vízbe. A növekedési időszakban rendszeresen öntözzük, de két öntözés között hagyjuk, hogy a talaj felső rétege kiszáradjon. Vegyük figyelembe, hogy a téli időszak alatt kevesebb vizet igényel. Gondozásakor viseljünk kesztyűt, mivel a száraiban található tejnedv szem- és bőrirritáló anyagokat tartalmaz. A buzogányvirág erősen fagyérzékeny, ezért a tél folyamán se tegyük ki 10-15°C-nál hidegebb hőmérsékletnek. A pajzstetvek, a levéltetvek és a takácsatkák időnként károsítják, utóbbiak különösen páraszegény környezetben jelentenek veszélyt.
Szaporítása
Szár- vagy gyökérdugványozással.
0 notes
zsugazai · 6 years
Photo
Tumblr media
Fehér Kála (Zantedeschia aethiopica)
Dél-Afrika mocsaras vidékeiről származó mutatós fagyérzékeny dísznövény, amelyet már évszázadok óta nagy becsben tartanak Európában, s a tisztaság és az elegancia szimbólumaként tekintenek rá. Közeli rokonához, a vitorlavirághoz hasonlóan virága valójában torzsavirágzat, melyet tölcsérszerűen körül ölel egy fehér murvalevél, mely idővel zöldes árnyalatúra színeződik, mielőtt elhervadna. A fehér kála, avagy tölcsérvirág egy robusztus növény, melynek sötétzöld levelei nagyméretűek, ék alakúak és fényesek, s hosszú virágszárai akár 1 méter magasra is felnyúlhatnak. A fehér kála nemzetségének legkevésbé fagyérzékeny tagja, így májusban a fagyok elmúltával akár ki is ültethetjük a kertbe, viszont ősszel mindenképpen ki kell ásni, ezért legjobb, ha cseréppel együtt süllyesztjük a földbe. Kerti tavak ideális növénye. Tökéletesen alkalmas vágott virágnak is.
Gondozása
Fényigénye nagy, ezért legjobb, ha fényes helyen tartjuk, ennek ellenére a déli tűző napsütéstől nem árt védeni. Mivel vízigényes növény, fontos, hogy a növekedési időszakban az öntözések között ne hagyjuk kiszáradni földjét, illetve, hogy olyan talajba ültessük, ami elég tömör és nem engedi át gyorsan a vizet. Legszebben tápanyagban gazdag, enyhén savas talajban fejlődik, de tolerálja a némileg meszes talajokat is. Virágzás után általában szüksége van pihenőidőre, amikor is a növény levelei lehervadnak, ilyenkor fokozatosan csökkentsük az öntözés mennyiségét. Betegségekkel szemben elég ellenálló, de a levéltetvekre és a takácsatkákra nem árt odafigyelni. A növény minden része mérgező és nem árt kesztyűt viselni a gondozásnál, mert bőrirritációt okozhat. A tél folyamán tartsuk minél fényesebb helyen
Szaporítása
Magvetéssel, illetve rizómájának osztásával.
0 notes
zsugazai · 6 years
Photo
Tumblr media
Afrikaiibolya (Saintpaulia ionantha)
Ezt a kistermetű, fagyérzékeny évelő növényt, mely a csuporkafélék családjába tartozik Tanzánia hegyeiben fedezték fel még 1892-ben, s onnan jutott el Európába, hogy azután az egyik legnépszerűbb szobanövénnyé váljon világszerte. Bár virágai csak emlékeztetnek az ibolyáéra és nem is a dél-afrikai Fokföld a hazája, mégis a "fokföldiibolya" név ragadt rajta, s sokan még ma is így keresik a virágboltok polcain. Bár ma már sokkalta egzotikusabb szobanövények is színesítik a kínálatot, az afrikaiibolya azonban még ma is igen kedvelt szobanövény, mely élénk színű kecses virágaival, finoman visszafogott bájával szép díszévé válhat az otthonunknak. Mivel számtalan színárnyalatban kapható, különleges hatást érhetünk el az ablakpárkányra egymás mellé helyezett vagy lapos kerek virágtartóba összeültetett növények változatos csoportjával. Bár nem igényel túl sok gondoskodást, mivel alapvetően fényigényes növényről van szó, csak ott virágzik folyamatosan, ahol elegendő szűrt fény éri a nap folyamán. Ez a tőlevélrózsás lágyszárú növény hosszú levélnyélen ülő kerekded, némileg molyhos felületű levelekkel rendelkezik, melyek fölött igen szépen mutatnak, a jellegzetes sárgaközepű kicsiny virágok
Gondozása
Világos, de tűző naptól mentes helyen és viszonylag hűvös, állandó hőmérsékleten érzi jól magát. Bár kedveli a párás levegőt, vigyázzunk rá, hogy a leveleit soha ne érje víz. Mindig alulról öntözzük, és az alátétben maradt vizet 15 perc után lehetőleg öntsük ki. Az elszáradt virágokat és a barnuló leveleket időben szedjük le a növényről. Tápdús, laza földet igényel. A téli hónapokban akár közvetlen napsütés is érheti. Viszonylag jól alkalmazkodik a száraz levegőjű lakásokhoz is.
Szaporítása
Levéldugványozással.
0 notes
zsugazai · 6 years
Photo
Tumblr media
Díszes levelű csillagvirág (Scilla violacea)
Afrika trópusi területeiről származik. Leveleik díszesek, örökzöldek, szinesek és hosszúkásak, felül zöldek, lilásbordó pettyesek, fonákjukon bíborvörösek. Évente rendszeresen, vagy folyamatosan virágzik. Fehér virágai fürtvirágzatban nyílnak. Ez is hagymás növény.
Hazája Dél-Afrika, 10—15 cm magas. Fény- és vízigénye közepes. Florasca B típusföldbe ültessük. Tőosztással szaporítható.
Virágzata jelentéktelen Hosszúkás tojásdad, lilásbarna, erősen sarjadzó hagymája a talajszint fölött helyezkedik el. 10—15 cm hosszú. 2—3 cm széles, kihegyezett, ezüstszürke levelei sötétzöld pöttyökkel és rajzolatokkal díszítettek. Levélfonáka bíborszínű. Fürtös virágzata apró, zöldes-fehér szirmú, ibolyalila porzójú virágokból áll. A kislakások növénye: A 12—14 C-os üvegezett verandán vagy a 20 °C-os hőmérsékletű szobában egyaránt megél. Kis helyen elfér, s átlagos gondozással jól fejlődik. Elvirágzás után szaporítsuk. Edénye inkább lapos legyen, s mivel a pangó nedvességre érzékeny, terítsünk az edény aljára 1,5 cm vastagon apró, folyami kavicsot. A szokásosnál kissé mérsékeltebben öntözzük. Teleltetéskor hideg helyen — az egyéb pozsgás növényekhez hasonlóan — csak 10—12 naponként kell öntözni.
0 notes
zsugazai · 6 years
Photo
Tumblr media
Daráslevél (Gasteria)
Daráslevél vagy rücsköske a hivatalos magyar megnevezései a gasztériának (Gasteria sp.), bár igazán ezek nem terjedtek el a hétköznapi szóhasználatban. A gaster (has) latin nevet arról kapta, hogy a virágok kocsány felőli része erősen kihasasodik, kidomborodik.
Fokföldtől Délnyugat-Afrikáig terjed a természetes élőhelye. Kis termetű, levélszukkulens növény, maximum 10-20 cm magasra nő meg. Vastag, húsos, hosszúkás vagy nyelv alakú levelei vannak, amelyek legtöbbször átellenesen állnak vagy idősebb példányoknál levélrózsába rendeződhetnek. A levelek féloldalasan szabálytalan háromszög alakúvá vastagodnak, a sötétzöld leveleket a legtöbb fajon apró, fehér foltok vagy szemölcsök díszítik. A virágok hosszú tőkocsány végén füzérben vagy fürtben nyílnak.
Fontos, hogy a pozsgás növények nagy többségével ellentétben a gasztéria nem szereti a tűző napot, viszont ideális szobanövény ablakban vagy világos szobában. Fagyérzékeny növény. Nyáron mérsékelten öntözzük, télen viszonylag ritkán.  A túlzott öntözéstől a gyökere elrothad. A levélsarjakat óvatosan leválasztva és elültetve a gasztéria könnyen szaporítható.
0 notes
zsugazai · 6 years
Photo
Tumblr media
Ezüstös szobai futóka (Scindapsus pictus ‘argyraeus’)
Az ezüstös szobafutóka szív alakú levelei sötétzöld színűek, ép szélűek és ezüstös, szabálytalan pöttyökkel díszítettek. Ezek a levek kb. 10 cm hosszúak és a növény indáin szabályos távolságban, szórt állásban helyezkednek el. A Scindapsus egy igen közkedvelt, igénytelen dísznövény, mely a legtöbb otthonban vagy irodában fellelhető. Azoknak is ajánlható, akinek kevesebb ideje van a növények gondozására vagy kedvezőtlenebb lakáskörülményekkel rendelkezik. A Scindapsus trópusi növény, a természetben a fák ágain tekereg, lakásban tartva ámpolnában (függőkosárban) mutat nagyon jól, illetve rácsra felfuttatva. Legszebben a meleg és párás környezetben fejlődik, ennek érdekében permetezzük leveleit vízzel. Ez a szobanövény sok fényt nem igényel, árnyékban is gyorsan növekszik, a közvetlen napfénytől azonban óvnunk kell. Szaporításához a hajtáscsúcsot le kell vágni, földbe ültetni és műanyag, átlátszó zacskóval letakarni, ekkor a dugvány meggyökeresedik.
0 notes
zsugazai · 6 years
Photo
Tumblr media
Csavarpálma (Pandanus)
A csavarpálma a csavarpálmafélék családjába tartozó, Polinézia területén őshonos növény. A kertészetek kínálatában leggyakrabb a Pandanus veitchi és a Pandanus sanderi fordul elő.
Bár a nevében szerepel, hogy pálma, a csavarpálma valójában nem tartozik a pálmák közé. A kissé megtévesztő névadás oka, hogy keskeny, hosszú spirálisan növekvő levelei, a pálmák levélkoszorújára emlékeztetnek.
A csavarpálma jellegzetessége, hogy erős és hosszú léggyökérzetet fejleszt. Ez a növény eredeti élőhelyének és életmódjának következménye. Az erős gyökerek segítik a megkapaszkodásban, ha élőhelyét elárasztja a víz.
Elhelyezés, hőmérséklet
A csavarpálma legjobban világos, de nem tűző napos, kellemesen meleg, szobahőmérsékletű helyen érzi magát. Az átlagos szobahőmérséklet épp megfelelő a számára, ami fontos, hogy a helyiség, ahol tartjuk, ne legyen 18 foknál hűvösebb.
Öntözés, tápoldatozás
A csavarpálma vízigényes növény rendszeres öntözést igényel, az öntözéshez lehetőleg szobahőmérsékletű, lágy vizet használjunk. Túlöntözni azért nem kell. Ősszel és télen kevesebb vizet kapjon.
A növény érdekessége, hogy a levél sárga csíkozása, annál erőteljesebb, minél kevesebb a tápanyagtartalom. Tavasszal és nyáron elég kéthetente tápoldatozni, ősszel és télen elhagyhatjuk a tápoldatozást.
Párásítás
A csavarpálma szereti a párás környezetet, ezért érdemes a leveleit vízzel permeteznünk. Jó megoldás a közvetett párásítás is, azaz ha egy tálcára helyezzük, amit megtöltünk kaviccsal és vízzel.
Átültetés
A fiatal növényeket évente, tavasszal ültessük át B típusú virágföldbe. A nagy, idős példányokat elég csak nagyon ritkán átültetni. Utóbbiak esetében elég lehet a talaj felső rétegének cseréje, friss virágföldre.
Szaporítás
A csavarpálma sarjakat hoz, ezeket leválasztva lehet szaporítani a legegyszerűbben. A kb. 20cm-es sarjakat vízben is meg lehet gyökereztetni nagyjából 1 hónap alatt.
Kártevők, betegségek
Kártevők megjelenése nem jellemző a csavarpálma esetében. Problémát a szárazság, túlöntözés és a hideg (megfázás) okozhat.
0 notes
zsugazai · 6 years
Photo
Tumblr media
Vesszőkaktusz (Rhipsalis pilocarpa)
A vesszőkaktusz (Rhipsalis sp.) egy igen érdekes, és egyedi megjelenésű kaktusz, nem az a tipikus, gömbölyű, vagy hosszúkás, tüskékkel borított fajta, amire a kaktusz szó hallatán asszociálunk. A vesszőkaktuszt hosszú, vékony, világoszöld színű lecsüngő szárak alkotják, amelyeken tavasszal zöldes fehér pici virágokat, valamint világoszöld bogyókat is fejleszt. A rövidke tövisek azért nem maradhatnak el róla, hogy mégiscsak tudatosuljon bennünk, hogy kaktusszal van dolgunk.
A Dél-Amerikából származó növény szépsége, ámpolnába ültetve érvényesül leginkább, ahonnan szabadon lóghatnak szárai. Vízigénye alacsony, ezért elég, ha hetente adunk neki kevés vizet, párásítani nem szükséges. Hő igénye magas, fényigénye közepes. Egy meleg szoba, ahol tűző nap nem, de elegendő fény éri, megfelelő számára.
0 notes
zsugazai · 6 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Pletyka (Tradescantia sp.)
A pletyka (Tradescantia) a kommelinafélék (Commelinaceae) családjába tartozó növénynemzetség. Több fajta pletyka létezik, de az igényeik általában megegyeznek. Ebből a cikkből azt tanulhatjuk meg, hogy hogyan kell gondoskodni a pletykákról.
A pletyka (Tradescantia) gondozása és szaporítása
Növény típus: Évelő
Leírás: Kúszónövények. Jól mutatnak cserepekben, de talajtakarónak is beválnak, egyesek közülük tőrózsát alkotnak.
Származási hely: Mexikó
Környezet: Otthoni vagy üvegházi tartásra is megfelelő
Levélzet: Nincs
Virágzat: Van
Illat: Nincs
Gondozás: Könnyen nevelhető
Hőmérséklet: 16-29 ᵒC
Páratartalom: Közepes
Fényigény: A közvetlen napfényt kedveli
A pletyka gondozása
Használj közepesen felaprított fenyő kérget, vagy mészmentes szerves talajt. Mindig lyukas aljú cserepet használj.
Tartsd a földet mindig közepesen nedvesen. Langyos vizet használj öntözéskor.
Kéthetente tápoldatozd a nyár folyamán, a nyugalmi időszakban nincs szüksége tápra.
A pletyka kártevői és betegségei
Károsíthatja a takácsatka és a viaszos pajzstetvek. Mindig ellenőrizd az új növényeken a kártevőket, mielőtt az otthonodba vagy az üvegházba viszed.
Tradescantia spathacea
Hogyan szaporítsuk a pletykát?
Magról vagy dugványról tavasztól nyárig szaporítható. Bármilyen mag vagy dugvány esetében a legjobb a nedves tőzeg és perlit keverék használata. Fedd le a cserepet és a növényt egy műanyag zacskóval, ami megakadályozza a nedvesség kiszivárgását. Helyezd közvetett napfényre vagy fluoreszkáló fény alá. Amint eléggé megnőtt, ültesd át a megszokott talajába.
Kertészeti tanácsok
Gyakran locsold langyos vízzel (mészmentessel a levél elszíneződésének elkerülése végett). Tavasszal ültesd át. Jó szellőzésre van szüksége ennek a növénynek.
0 notes
zsugazai · 6 years
Photo
Tumblr media Tumblr media
Háromélű kutyatej (Euphorbia trigona)
Közép és Dél-Afrika területén honos pozsgás növény. Oszlopos növekedésű pozsgás, melynek hajtásai háromszög keresztmetszetűek. A kb. 2méteres maximális magasságot elérő növény, hajtásain, kerekded, kissé hosszúkás leveleket is fejleszt.
Teleltetést igényel, az ideális teleltetési hőmérséklet, 10-12 fok körül van. Tejnedve a bőrre kerülve irritáló hatású, ezért ültetése, és átültetése során járjunk el körültekintően.
Igényei, gondozása
Ahogy a pozsgás növények általában, úgy a háromélű kutyatej is, kavicsos talajba ültetve érzi igazán jól magát. Igényei átlagosak. Világos, egyenletesen meleg helyet keressünk számára a szobában, öntözni a nyári időszakban, négynaponta célszerű. Növekedéséhez tápanyag utánpótlást is igényel, érdemes ezért tápoldatozni is.
0 notes
zsugazai · 6 years
Photo
Tumblr media
Vitorlavirág (Spathiphyllum)
Trópusi származású kedvelt szobanövény, melynek legfőbb jellegzetessége a sötétzöld fényes levelek fölé emelkedő fehér színű ovális, buroklevéllel körbevett illatos torzsavirágzat. Elég robusztus termetű növény, melynek lándzsás, enyhén kifelé hajló levelei meglehetősen dúsan fejlődnek. Magassága kb. 60-70 cm, ezért olyan helyre érdemes elhelyezni, ahol elegendő tér áll a rendelkezésére. A hosszú vékony szárakon nyíló virágok sokáig, akár 5-6 hétig is nyílnak, bár néhány hét után zöldes árnyalatot kapnak. Egyszerű, mégis elegáns dísznövény, amely szinte bármilyen stílusú lakásba illik. Jó, ha tudjuk, hogy a vitorlavirág mérgező anyagokat tartalmaz.
Gondozása
Tűző naptól mentes, de még télen is világos helyet, savas vagy semleges kémhatású laza talajt igényel. Rendszeresen, de mértékletesen szabad csak öntözni. Az öntözéséhez használt túl kemény vagy klóros víz károsíthatja a növényt. Átlagos hőmérsékleten fejlődik a legjobban, s 15 foknál hidegebb helyen nem szabad tartani. Az elszáradt virágokat és sérült leveleket mindig távolítsuk el a növényről. Fontos, hogy elég nagy cserepet biztosítsunk a számára. Átültetésére a február-március a legmegfelelőbb időpont. Előfordul, hogy a levelek vége megbarnul, ennek több oka lehet: túlöntözés, túl sok fény, esetleg túlzásba vitt tápoldatozás. Időnként megtámadhatják a takácsatkák, illetve a viaszos pajzstetvek, de a levelek időnkénti áttörölgetésével, lemosásával csökkenthetjük ennek kockázatát
Szaporítása
Tőosztással tavasszal, télen, esetleg közvetlenül a virágzás elmúltával.
0 notes
zsugazai · 6 years
Photo
Tumblr media
Agglegénypálma (Zamioculcas zamiifolia)
Kelet-Afrika trópusi vidékeiről származó évelő növény, mely főleg tojásdad, fénylő leveleinek, és felfelé törő karcsú alakjának köszönheti szépségét és népszerűségét. E könnyen nevelhető szobanövény igénytelensége okán, szinte bármely adottságú lakásnak, irodának mutatós és tartós dísze lehet, egyre kell csak odafigyelnünk, hogy soha ne öntözzük túl a növényt. Mivel az agglegény pálma föld alatti gyökérgumói és húsos levelei lehetővé teszik a víz tárolását, ez a hálás és strapabíró örökzöld igen kevés öntözést igényel. Jellemző rá, hogy egész évben növekszik, így a föld alatti rügyekből folyamatosan hajtanak ki az újabb és újabb szivacsos szerkezetű levélszárak, melyeken kétoldalt váltakozva ülnek az élénk-zöld levelek. Idővel alakja terjedelmesebbé válik, magassága pedig a 60-80 cm-t is elérheti. A száraz szobai levegőt is jól tolerálja. Virága zöldes fellevéllel körülvett torzsavirágzat, amely azonban szobanövényként tartva csak ritkán fejlődik ki. Jó, ha tudjuk, hogy mérgező anyagokat tartalmaz!
Gondozása
Tartása még télen is legalább 18-20 fok körüli hőmérséklet igényel, ettől eltekintve azonban igen kevés gondozással is beéri. Viszonylag kevés fény mellett, száraz levegőjű helységben is szépen fejlődik, ekkor azonban levelei sötétebb színezetet kapnak. Viszonylag szűkös cserépben, kevés öntözés mellett érzi igazán jól magát. Két öntözés között a talajának teljesen ki kell száradnia. Tápanyagigénye is viszonylag csekély. Mindenképpen tűző naptól mentes helyen tartsuk!
Szaporítása
Szár- vagy levéldugványokkal.
0 notes
zsugazai · 6 years
Photo
Tumblr media Tumblr media
Közönséges Nyíllevél (Syngonium podophyllum)
Közép- és Dél-Amerika trópusi esőerdői jelentik az otthont a nyíllevél számára, mely nevét fiatalkori leveleinek nyílszerű formájáról kapta, jóllehet idősebb levelei összetetté válnak. A természetben ez a kúszónövény akár 4m magasra is felkapaszkodhat, a mi éghajlatunkon azonban csak szobanövényként nevelhető, s ilyen körülmények között ritkán nő 1,5-nél magasabbra. Számos fajtája és hibridje létezik, melyek változatos színvilágot és mintázatot mutatnak fel, leggyakoribb fajtája azonban a hibrid eredetű 'White Butterfly', melynek almazöld leveleit világos erezet tarkít. A nyíllevél időnként a kontyvirágfélékre jellemző torzsavirágzatot fejleszt, mely nem kifejezetten látványos, de szobanövényként nem is szokott virágozni. Nem minden fajtája kúszik. Jó, ha tudjuk, hogy a növény minden része enyhén mérgező!
Gondozása 
Melegigényes szobanövény, melynek leveleit könnyen megégeti a napsütés, ezért olyan helyre kell tenni, ahol kap ugyan fényt, de védve van a közvetlen napsütéssel szemben. Jó vízáteresztő földbe ültessük, s a növekedési időszakban rendszeres öntözéssel gondoskodjunk róla, hogy földje folyamatosan nyirkos legyen. Ősz végétől kora tavaszig némileg csökkentsük az öntözést, s ilyenkor tápoldatot se használjunk. Jó, ha tudjuk, hogy a nyíllevél igényli a magas páratartalmat, ezért cserepét tegyük nedves kavicsokkal teli tálcára, oly módon, hogy a cserép ne érjen a vízbe. Télen se tegyük ki 10°C-nál alacsonyabb hőmérsékletnek. Kártevők viszonylag ritkán károsítják, de a viaszos pajzstetvekre és a takácsatkákra érdemes odafigyelni
Szaporítása 
Dugványozással könnyen szaporítható.
0 notes
zsugazai · 6 years
Photo
Tumblr media
Üstökös Csokrosinda (Chlorophytum comosum)
Afrika déli részének trópusi éghajlatú területein őshonos évelő, mely manapság talán az egyik legelterjedtebb szobanövény szerte a világon. Gyors növekedése, jó alkalmazkodóképessége, mutatós, hosszanti csíkozású levelei egyaránt hozzájárulnak népszerűségéhez, ugyanakkor a növényen fejlődő sarjnövényekkel szaporítása is meglehetősen egyszerű. Az ívesen meghajló keskeny levelek sokasága, valamint a száron lógó fióknövények miatt szép dísze lehet függőkosaraknak, fali virágtartóknak, de fontos, hogy világos helyre helyezzük, mert levélszíneződése így lesz a legszebb. A fehérrel, olykor sárgával díszített vidám hangulatú lombozat határozottan üde hatást nyújt, míg a lecsüngő kicsiny sarjnövények még a monoton felületeket is légiessé, mozgalmassá varázsolják. Bár természetes környezetében merev száron nyíló apró fehér virágok is díszítik, szobanövényként ezzel csak ritkán, megfelelő benapozottság mellett találkozhatunk. A növény érdekessége, hogy kutatások szerint határozottan jó hatással van a zárt helyiségek levegőjére, mivel nagy arányban köti meg a felhalmozódott szén-monoxidot a levegőből.
Gondozása
Könnyen nevelhető szobanövény, mely kedveli a szórt fénnyel bevilágított, világos helyeket, ugyanakkor jól alkalmazkodik a kevéssé párás, hűvösebb helyekhez is. Öntözni mérsékelten, de rendszeresen kell, a téli időszakban azonban kevesebb vizet igényel. A túlöntözés vagy a túl száraz levegő hatására levelei megbarnulhatnak. Tápoldatozni csak a tavasztól őszig terjedő időszakban kell. Mivel erőteljes gyökérzetet fejleszt és gyorsan növekszik a kezdeti években, ezért viszonylag gyakorta kell nagyobb cserépbe ültetni vagy tőosztással több részre osztani. Átültetésére a tavasz a legkedvezőbb időszak. 7-10 foknál alacsonyabb hőmérsékletű helyen ne tartsuk!
Szaporítása
A némelykor levegőben is gyökereket fejlesztő sarjnövényekkel vagy tőosztással. A gyökér nélküli sarjnövények vízbe helyezve rövid időn belül kigyökereztethetők. A sarjnövény képzéshez fontosak a rövid nappalok és a zavartalan, hosszú éjszakák. Legalább három hét szükséges ilyen körülmények között.
0 notes
zsugazai · 6 years
Photo
Tumblr media Tumblr media
Zebralevél
□ Fényigény. Világos, de sohasem napos helyre valók. Egész évben óvni kell a direkt napsütéstől.
□ Hőigény. Kiegyenlített, egyenletes meleget kívánnak. A hőmérséklet nyáron 18–24 °C között optimális és télen sem mehet 18 °C alá.
□ Víz- és páraigény. Egyenletes, közepes vízellátást és állandó nagy páratartalmat kívánnak. Meleg napokon fokozott párásítás szükséges. Az öntözést csak előmelegített, lágyított vízzel szabad végezni. Nem igénylik a szellőztetést.
□ Talaj- és tápanyagigény. Laza, tápanyagban gazdag talajt kívánnak, pH: 5–6. Nyáron 2 hetente, télen 3 hetente kell tápoldatozni maximum 0,1%-os tápoldattal.
0 notes