Tumgik
Text
Kupujemy meble do ogrodu – jaki materiał wybrać?
Producenci mebli ogrodowych oferują nam szereg różnorodnych rozwiązań i nie zawsze wiemy, co wybrać. Jakie meble sprawdzą się w każdym ogrodzie?
Meble ogrodowe różnią się nie tylko stylem, ale także materiałami, z których są wykonane. Plastik, metal, drewno, rattan lub technorattan – co wybrać? Jaki materiał posłuży nam najdłużej?
Tumblr media
Wielbiciele tradycji najchętniej sięgają po meble ogrodowe wykonane z drewna. Taki zakup ma swoje zalety, jednak jeżeli nie posiadamy miejsca do przechowywanie sprzętów poza sezonem wybór drewna nie spełni naszych oczekiwań, podobnie jak zakup mebli z innych naturalnych materiałów np. rattanu.
Nowoczesne meble do Twojego ogrodu
Oczekiwania osób szukających odpornych na czynniki zewnętrzne i funkcjonalnych mebli ogrodowych na pewno spełni zakup sprzętów z nowoczesnego technorattanu. Materiał ten zapewnia długie użytkowanie, jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, a wykonane z niego meble zaskakują lekkością, dzięki czemu możemy bez problemów i wysiłku zmieniać ich położenie i dowolnie kreować wygląd ogrodu lub tarasu. Technorattan idealnie sprawdzi się także we wnętrzach, a jego odporność na intensywne użytkowanie oraz plamy sprawia, że chętne stosowany jest w restauracjach, ośrodkach wypoczynkowych czy na basenach.
Tumblr media
Różnorodne meble ogrodowe technorattan - zobacz kupisz w sklepie internetowym meble.ogrodowe.net, w którym zrobisz kompleksowe zakupy do Twojego ogrodu. Bogaty asortyment sklepu, atrakcyjne ceny oraz jakość oferowanych produktów to gwarancja Twojego zadowolenia oraz udanych zakupów, które pozwolą cieszyć się pięknie urządzonym i zachęcającym do relaksu ogrodem.
Tumblr media
1 note · View note
Text
Trwałe i estetyczne parasole ogrodowe
Parasol ogrodowy to jeden z najbardziej potrzebnych sprzętów w naszym ogrodzie. Dzięki ochronie, jaką nam daje możemy cieszyć się miłym wypoczynkiem na świeżym powietrzu oraz w pełni korzystać z uroków każdej pogody.
Jeszcze przed zakupem parasola warto dobrze przemyśleć jego wybór. Szybkie zakupy w sklepie, gdzie zostaniemy „otoczeni” przez różne rodzaje ogrodowego wyposażenia mogą zakończyć się rozczarowaniem i wyborem parasola, który zamiast zdobić ogród będzie szpecił otoczenie.
Teoretycznie parasol to parasol i większość z nas kupuje go na chybił trafił, co skutkuje późniejszym rozczarowaniem. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek warto zawsze stawiać na jakość ogrodowego wyposażenia, która decyduje także o naszym bezpieczeństwie.
Jaki parasol ogrodowy wybrać?
Decydującym kryterium podczas zakupu parasola jest jego wielkość, która powinna być dopasowana do wielkości przestrzeni, na której go ustawimy. Rozmiar parasola wpływa także na wybór jego podstawy oraz rodzaju mechanizmu otwierania. Nie bez znaczenia dla komfortu użytkowania parasola ogrodowego jest także rodzaj materiałów, z którego został wykonany trzon i poszycie.
Doskonałej jakości wyposażenie do ogrodu znajdziesz w sklepie internetowym meble.ogrodowe.net, którego bogata oferta pozwoli Ci zrobić kompleksowe zakupy w jednym miejscu. W sklepie znajdziesz nie tylko parasole ogrodowe > www.meble.ogrodowe.net, ale także m.in.: wygodne meble, donice i pojemniki na rośliny, huśtawki, leżaki, poduszki ogrodowe, pergole, ogrodzenia i palisady oraz wiele więcej potrzebnych w każdym ogrodzie produktów.
0 notes
Text
Metalowe meble do ogrodu
Coraz częściej urządzając nasze ogrody decydujemy się na zakup mebli wykonanych z metalu lub metalu i drewna. Materiały te są trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, jednak wymagają także odpowiedniej konserwacji, która zapewni im atrakcyjny wygląd.
Ławki to jedne z najchętniej kupowanych metalowych mebli ogrodowych. Ich neutralny styl powoduje, że świetnie komponują się z każdym otoczeniem i mogą stanowić ozdobę tradycyjnych oraz nowoczesnych przestrzeni.
Kupując ławki do ogrodu zyskujemy znacznie więcej miejsca do siedzenia i dlatego warto ustawić je w części ogrodu, gdzie najchętniej przyjmujemy gości. Słuszna waga wykonanych np. z metalu i drewna ławek pozwala ustawić je niemal wszędzie, dzięki czemu możemy stabilnie usiąść i nie przejmować się koniecznością zabezpieczania ogrodowych sprzętów przed silnymi podmuchami wiatru.
Pielęgnacja mebli z metalu
Aby nasze meble na długo zachowały atrakcyjny wygląd powinniśmy do ich konserwacji używać zabezpieczających farb, które ochronią drewno przed wilgoci i zapobiegną korozji metalowych elementów. Warto pamiętać, że wybierając dobrą farbę zyskujemy nie tylko ochronę mebli przed czynnikami atmosferycznymi, ale także oszczędzamy sobie sporo pracy podczas późniejszego naprawiania uszkodzeń.
Doskonalej jakości meble metalowe np. ławki http://www.meble.ogrodowe.net/lawki posiada w swojej ofercie sklep internetowy MebleOgrodowe.net, w którym znajdziesz także inne ogrodowe sprzęty i dodatki. Nie trać czasu na żmudne wędrówki po tradycyjnych sklepach – MebleOgrodowe.net pozwolą Ci zrobić kompleksowe zakupy w jednym miejscu – szybko, wygodnie i z dostawą wprost do Twojego ogrodu!
0 notes
Text
Witaminy i minerały z własnego ogrodu
Tumblr media
Posiadając własny ogród warto wykorzystać jego potencjał i przeznaczyć część przestrzeni pod uprawę własnych warzyw, które pozwolą cieszyć się nadzwyczajnym smakiem oraz będą źródłem cennych witamin i minerałów, których często brakuje w naszej diecie.
Warzywa możemy uprawiać w gruncie lub pojemnikach, jednak niezależnie od rodzaju uprawy delikatne sadzonki wymagają ochrony przed silnym deszczem, nagłym chłodem oraz szkodnikami. Jak sprawić, aby warzywa wydały dorodny plon?
Ogrodowy warzywnik
Warzywa w ogrodzie możemy zabezpieczać przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych na wiele sposobów. Do dyspozycji mamy różne rodzaje agrowłókniny, która sprawdzi się wczesną wiosną do przykrywania grządek, na których wysialiśmy nasiona np. kopru lub natki pietruszki. Agrowłóknina ma jednak kilka wad – jest dość nietrwała, wymaga ciągłego usuwania podczas podlewania oraz nie dodaje uroku naszemu ogródkowi warzywnemu.
Znacznie bardziej funkcjonalną osłoną naszych warzyw będą tunele ogrodnicze, które pozwalają na wygodną pielęgnację roślin wysianych i wysadzonych do gruntu oraz mogą posłużyć do uprawy kwiatów, a także niektórych owoców m.in. truskawek. Tunele ogrodnicze http://www.meble.ogrodowe.net/tunele-foliowe-i-ogrodnicze są także niezastąpione podczas uprawy wrażliwych na czynniki atmosferyczne pomidorów oraz papryki.
Zalety tuneli ogrodniczych
Tunele pozwalają przede wszystkim chronić nasze sadzonki w czasie wiosennych przymrozków oraz coraz częstszych załamań pogody. Zbudowane z mocnej foli, która rozciągnięta jest na specjalnym metalowym stelażu mogą posiadać różne wymiary, co sprawia, że bez problemu dopasujemy odpowiedni tunel do naszych indywidualnych potrzeb. Trwała konstrukcja pozwoli ochronić warzywa przed silnym deszczem, gradem, zapobiegnie nadmiernej utracie cennej wilgoci w trakcie suszy i co bardzo ważne zapewni idealne warunki do szybkiego rozwoju każdej rośliny.
Tunel ogrodniczy spełnia podobną rolę, jak popularne kiedyś szklarnie i inspekty, jednak jest rozwiązaniem w pełni mobilnym oraz sporo tańszym. Decydując się na ustawienie go w ogrodzie zyskujesz nie tylko znacznie lepszy plon i ochronę uprawy przed czynnikami atmosferycznymi, ale także zmniejszasz ryzyko wystąpienia chorób roślin i niszczeniem ich przez szkodniki np. ślimaki i ptaki.
0 notes
Text
Piękne i pożyteczne oczko wodne
Coraz chętniej zakładamy w naszych ogrodach oczka wodne, które są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale także pomagają przetrwać czas upałów dzikim zwierzętom. Jak założyć oczko wodne?
Zakładanie oczka wodnego wcale nie jest trudne i zwykle sprawia dużą przyjemność. Na początek warto wyprać odpowiednie miejsce na zbiornik, które nie będzie stale nasłonecznione, dzięki czemu unikniemy zakwitu glonów i przegrzewania się wody w czasie dużych upałów.
Ogrodowy staw założymy korzystając z gotowych wkładów, które możemy np. łączyć ze sobą z pomocą dekoracyjnych kładek lub tworzyć wielopoziomowe kaskady. Tańszym rozwiązaniem jest wyłożenie wykopanego dołu grubą folią. Posiadając gotowy zbiornik należy zadbać o właściwe podłoże np. gotowe mieszanki dla roślin wodnych, które kupimy w sklepach akwarystycznych. Rolę podłoża możne pełnić także żwir kwarcowy o różnej granulacji, który nie zmienia parametrów wody.
Najładniej prezentują się zbiorniki o nieregularnych kształtach, które obsadzimy roślinami bagiennymi oraz gatunkami wodnymi. Jeżeli chcemy, aby w naszym oczku żyły ryby musimy zadbać o zapewnienie im odpowiednich warunków. W tym przypadku najlepiej wybrać duży i głęboki wkład oraz kupić filtr i napowietrzacz.  Oczko wodne powinno posiadać oprócz strefy dennej zapewniającej odpowiednie warunki dla ryb także płytszą strefę bagienną, która pozwoli przetrwać narybkowi oraz żabom i traszkom.
Rośliny do oczka wodnego
Nasz ogrodowy zbiornik będzie stanowił wyjątkową ozdobę, jeżeli obłożymy teren wokół niego kamieniami i obsadzimy roślinami skalnymi. Płytką strefę oczka możemy obsadzić dekoracyjnymi roślinami szuwarowymi i bagiennymi m.in. irysami syberyjskimi, miętą nawodną, kaczeńcami, pałką wodną lub niezapominajką błotną.
Do najpiękniejszych roślin rosnących w głębokiej wodzie należą różne odmiany grzybieni tzw. lilie wodne, mniejsze grzybieńczyki oraz osoka aloesowa.
Ryby do oczka wodnego
W oczku wodnym możemy hodować zarówno gatunki egzotyczne, jak i nasze rodzime ryby.
Do najmniej wymagających gatunków egzotycznych należą:
Welonki     – wymagają dużego zbiornika i wody o temperaturze ok. 20 – 24 stopni
Gupiki     pawie oczko i gupiki Endlera – niewielkie rybki, które przetrwają w małych     zbiornikach, tolerują duży zakres temperatury wody i szybko się rozmnażają
Karpie     koi – duże i ciekawie ubarwione, posiadają wymagania podobne do welonek
Z naszych rodzimych gatunków ryb do oczka wodnego możemy wpuścić m.in. karasie, liny, sumiki karłowate oraz młode karpie.
Oczko wodne w ogrodzie to nie tylko królestwo ryb, żab i traszek. Latem będziemy mogli obserwować w jego otoczeniu bajecznie kolorowe ważki, podglądać kąpiące się ptaki oraz np. pijące wodę jeże. Jeżeli nie mamy miejsca na założenie oczka wodnego warto w ogrodzie ustawić beczkę na deszczówkę, dekoracyjne poidełka dla ptaków lub małą fontannę, które zapewnią życiodajną wodę mieszkańcom naszego ogrodu.
0 notes
Text
Ławki parkowe, jako element małej architektury w przydomowym ogrodzie
Ławki parkowe kojarzą się nam z przestrzenią użyteczności publicznej, jednak ich walory dekoracyjne oraz trwałość i odporność na niszczące działanie czynników atmosferycznych możemy wykorzystać także w naszym ogrodzie, na dużym tarasie oraz w ośrodkach wypoczynkowych i pensjonatach.
Ławki parkowe to niezwykle trwałe elementy małej architektury, które zwykle zdobią tereny rekreacyjne przestrzeni miejskiej. Fakt ten niczym nie ogranicza ich wykorzystania w naszym ogrodzie, a wręcz przeciwnie ich masywność zwolni nas z obowiązku ciągłego chowania ogrodowego wyposażenia i chronienia go np. w czasie silnego wiatru czy burzy.
Wykonane z żeliwa stelaże ławek ogrodowych zapewniają nam gwarancję, że ustawione w odległym zakątku dużego ogrodu lub terenu zielonego zlokalizowanego wokół pensjonatu lub innego obiektu turystycznego nie zostaną przewrócone i połamane np. w wyniku nagłej wichury. Dodatkowym atutem ławek parkowych jest ich ponadczasowa stylistyka, która doskonale pasuje do każdego otoczenia.
Żeliwne meble do ogrodu
Ustawione w ogrodzie ławki mogą spełniać wiele różnorodnych funkcji. Doskonale uatrakcyjnią strefę wejściową do budynku oferując wygodne miejsce do siedzenia i wieczornych pogawędek, pozwolą odpocząć w cieniu drzew czy zapewnia stabilne miejsce do siedzenia przy ognisku oraz grillu. Ich zaletą jest przede wszystkim trwałość i brak konieczności ciągłej ochrony przed słońcem, wiatrem i deszczem, jak to ma miejsce w przypadku mebli rattanowych lub plastikowych.
Ławki mogą odznaczać się prostotą wykonania lub zachwycać stylizowanym designem. W zależności od naszych oczekiwań możemy korzystać z nich także na balkonie i tarasie.
Szeroki wybór ławek parkowych zapewnia sklep internetowy MebleOgrodowe.Net , który oferuje także inne ogrodowe wyposażenie m.in. zestawy mebli ratanowych, parasole, huśtawki i pergole, a także drewniane ławki ogrodowe i niewielkie, ale trwałe ławki cmentarne.
Ławki parkowe
Dostępne na stronie http://www.meble.ogrodowe.net ławki parkowe doskonale sprawdzą się zarówno na obszarach użyteczności publicznej np. przy skwerach i parkowych alejkach, jak i w naszych ogrodach. Niezależnie od swojej lokalizacji zapewnią wygodę oraz ozdobią otoczenie gwarantując długie lata bezproblemowego użytkowania.
0 notes
Text
Doskonały element aranżacji ogrodu – meble z rattanu
Meble wykonane z materiałów naturalnych znacznie lepiej wpisują się w atmosferę ogrodu, niż te z tworzyw sztucznych, szczególnie z plastiku. Dobrze dopasowane meble z naturalnego surowca sprawią, że ogród będzie harmonijnym, wspaniałym miejscem o niezakłóconej stylistyce.
Jak wybrać meble ogrodowe, aby spełniały aspekt funkcjonalności i wygody, stanowiły jednolitą całość z zielonym otoczeniem, a ponadto stwarzały ciekawe efekty aranżacyjne? Drewno? Wiklina? A może inny materiał naturalny? Niewątpliwie warto zwrócić uwagę na hit ostatnich miesięcy, czyli meble rattanowe do ogrodu. Ten surowiec o egzotycznie brzmiącej nazwie to łodygi palm tropikalnych, które przywędrowały do nas z południowo-wschodniej Azji. Wykonane z rattanu meble wyróżniają się nieprzeciętnymi walorami estetycznymi i świetnie prezentują się w przestrzeniach ogrodowych, co przysparza im coraz większej popularności. Ponadto charakteryzują się komfortem użytkowania, co ma szczególne znaczenie w kontekście relaksu na świeżym powietrzu. Meble rattanowe do ogrodu dostępne są w bardzo wielu liniach stylistycznych, począwszy od staroświeckiej, poprzez klasyczną, a skończywszy na awangardowej.
Rattan zastępowany jest też ostatnio syntetycznym technorattanem. Jego główną zaletą jest to, iż wykonane z niego meble są równie estetyczne, co rattanowe, a jednocześnie są od nich trwalsze.
0 notes
Text
Meble rattanowe ozdobią Twój dom i ogród
Meble wykonane z naturalnegorattanu od lat cieszą się dużym uznaniem wśród klientów. Niektórzy doceniają ich niepodważalne walory estetyczne i kupują rattanowe zestawy wypoczynkowe do salonu. Inni z kolei zwracają uwagę na ekologiczny wygląd, dlatego ustawiają je na tarasach, balkonach oraz w altanach ogrodowych. Jednak w obu przypadkach meble rattanowe prezentują się tak samo dobrze.
Dlaczego warto kupić meble z rattanu?
Rattanowe meble umieszczone w domu nadają wnętrzu lekkości i niezobowiązującego charakteru. Jasny odcień naturalnego drewna rozjaśnia pomieszczenie i sprawia, że staje się ono bardziej przestronne. Meble z rattanu sprawdzą się w domach osób preferujących tradycyjny styl urządzania wnętrz. Wyposażenie rattanowe jest odporne na modę i zmieniające się trendy, dlatego inwestując w taki zestaw nie ma ryzyka, że straci on swoje walory estetyczne.
Natomiast meble rattanowe w ogrodzie doskonale komponują się z otaczającą roślinnością, stając się niejako przedłużeniem przyrody. Zaś naturalna kolorystyka mebli powoduje, że doskonale sprawdzą się one w każdym ogrodzie, bez względu na jego stylistykę.
Gdzie kupić meble rattanowe?
Szeroki wybór mebli wykonanych z naturalnego rattanu oferuje sklep internetowy MebleOgrodowe.Net. Zaprezentowane na stronie meble z rattanu zapewniają nieprzeciętną wygodę oraz komfort użytkowania. Stabilne kanapy wyposażone są w miękkie pufy, zaś ławy nakryte szybą z hartowanego szkła. Poza meblami rattanowymi, w ofercie sklepu znajdują się meble technorattanowe, drewniane, metalowe i żeliwne. Oprócz standardowych kompletów i pojedynczych mebli na asortyment firmy składają się nowoczesne leżaki, huśtawki i hamaki, płotki, pergole, altanki oraz pozostałe sprzęty przydatne w każdym ogrodzie.
0 notes
Text
Lecznicze warzywa – wykorzystaj siłę natury!
Tumblr media
O tym, że warzywa są zdrowe, wie zapewne każdy. Ale z pewnością nie wszyscy wiedzą, które z gatunków dostarczają organizmowi najwięcej składników odżywczych. A zatem prezentujemy wykaz roślin szczególnie obfitujących w duże ilości cennych dla zdrowia mikroelementów, które w istocie zapewniają zdrowie i witalność. 
Chrzan
Chrzan znali i chętnie stosowali starożytni Egipcjanie. W jego składzie znajdziemy blisko pięć razy więcej witaminy C niż w cytrynie i pomarańczach. A do tego mnóstwo fitoncydów, czyli naturalnych związków wykazujących się umiejętnością niszczenia bakterii. Ponadto, chrzan zwalcza również wirusy i grzyby. Obfituje w duże ilości kwasu askorbinowego, witamin z grupy B, karotenu oraz soli mineralnych. Niegdyś powszechnie używany do leczenia szkorbutu oraz chorób wątroby. Obecnie zaleca się spożywanie chrzanu przy infekcjach przebiegających z kaszlem i katarem.
Burak
Choć posiada w składzie bardzo duże ilości cukru, w rzeczywistości jest warzywem niskokalorycznym, zawierającym minimalne porcje tłuszczu. Posiada właściwości pobudzające apetyt, powszechnie stosowany jest przy leczeniu nerwic, anemii, gruźlicy, grypy, zapalenia nerwów, wątroby czy nowotworów. Największym atutem buraka jest duża zawartość biopierwiastków promieniotwórczych.
Seler
Seler jest cenionym warzywem głównie ze względu na dużą ilość naturalnej witaminy B oraz PP. Dodatkowo obfituje w fosfor, wapń, cynk, potas, żelazo oraz magnez. Seler w surowej postaci  wzmacnia organizm, leczy kamicę moczową, wzdęcia, gościec, kolki żołądkowe, a także wpływa pozytywnie na zaburzenia miesiączkowania oraz przemianę materii. Może być spożywany przez cukrzyków. Przy stosowaniu zewnętrznym wywiera dobroczynne efekty przy ranach, odmrożeniach, odbarwieniach skóry czy zapaleniu powiek.
Pietruszka
Największymi wartościami leczniczymi charakteryzuje się korzeń, nasiona, owoce i liście pietruszki. W szczególności natka jest chętnie wykorzystywana. Wszystko dlatego, że zawiera więcej witaminy C niż kapusta i pomarańcze, o wiele większe ilości prowitaminy A oraz flawonoidów, które działają moczopędnie i zwalczają szkorbut. Pietruszka obfituje również w chlorofil, aminokwasy oraz duże ilości olejków eterycznych. Szpinak
Liście szpinaku są szczególnie cenne z uwagi na zawartość żelaza, beta-karoten zapobiegający powstawaniu starczych zwyrodnień plamki żółtej oraz kwas foliowy chroniący organizm przed anemią. Zawarta w szpinaku zeaksantyna chroni przed rakiem jelita grubego, zaś cholina eliminuje ryzyko otłuszczenia wątroby i reguluje odkładanie tłuszczu w organizmie. Warzywo oczyszcza układ trawienny, pobudza soki trzustkowe oraz wzmacnia serce.
Ziemniak
Ziemniak jako jedna z najważniejszych roślin uprawowych obfituje w potas umożliwiający regulację ciśnienia krwi, witaminę C, błonnik usprawniający trawienie, flawonoidy i fitosubstancje. Ziemniak niemal pozbawiony jest tłuszczu, przez co jest niskokaloryczny. Wykazuje się działaniem przeciwskurczowym, przeciwnowotworowym, grzybobójczym, bakteriobójczym oraz wpływającym pozytywnie na nerki.
Papryka
Cechą charakterystyczną papryki jest duża zawartość witaminy C, luteiny, ksantyny i karotenoidów, chroniących przed utratą wzroku związaną z ryzykiem starzenia. Ostra papryka zawiera duże ilości kapsaicyny, substancji o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i zapobiegającym tworzeniu się złogów.  
Rzodkiewka
O dobroczynnych właściwościach rzodkiewki wiemy już od dawna. Już wtedy uważano, że wywiera pozytywny wpływ na wzrok, pamięć oraz intelekt. Z badań wynika, że warzywo posiada zdolność do wytwarzania przewagi jonizacji ujemnej, co bezpośrednio przekłada się na proces oddychania, metabolizmu oraz ukrwienia. W jakich sytuacjach spożywanie rzodkiewki jest wskazane? Z pewnością przy anemii, astmie, braku apetytu, artretyzmie, kamieniach nerkowych i żółciowych, szkorbucie, wypadaniu włosów, zaburzeniach wątrobowych i oskrzelowych oraz zmarszczkach.
0 notes
Text
Zakładanie domowego warzywnika – potrzebne informacje
Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. Pogoda za oknem jedynie nas w tym przekonaniu utwierdza. Warto zatem już dziś rozpocząć przygotowania do samodzielnego wysiewu warzyw na przydomowym ogródku.
W przypadku niektórych warzyw, konieczny jest dłuższy okres wegetacji. Dlatego chcąc zebrać obfite letnie plony, potrzebna będzie rozsada. Do wyboru mamy dwie opcje – kupić gotową lub wykonać ją samodzielnie. Drugie rozwiązanie jest znacznie tańsze i zarazem ekologiczne, dzięki czemu zyskujemy pewność, że otrzymane rośliny wyrosły bez użycia  środków chemicznych. Należy jednak zauważyć, że rozsady wykonane metodą domową, jakością odbiegają od tej szklarniowej. Aby jednak zapewnić roślinom jak najlepszy system korzeniowy, musimy poznać podstawowe zasady dotyczące ich pielęgnacji.
Dobór nasion
Przy wyborze nasion, najlepiej decydować się na te pochodzące od jednej odmiany. W dalszej kolejności należy zwrócić uwagę na termin ważności oraz datę wysiewu. Można również samodzielnie zebrać nasiona, przy czym przed wysiewem do gleby warto sprawdzić ich siłę kiełkowania. Najlepszym testem będzie umieszczenie próbek na mokrej bibule i sprawdzenie czy wzejdą.
Umiejscowienie i nasłonecznienie
Do pierwszych wysiewów przystępujemy na przedwiośniu, umieszczając skrzynki w możliwie jak najbardziej nasłonecznionym miejscu. Optymalnie byłoby, gdyby była to szklarnia albo weranda. W przypadku braku takich miejsc, równie dobrze sprawdzi się przestrzeń przy oknie. Gdyby zdarzyło się, że młode roślinki wyginałyby się w stronę słońca, należy pamiętać o regularnym ich obracaniu w drugą stronę.
Pojemniki i podłoże
W skrzynkach możemy robić wysiew sałaty, pomidorów oraz papryki. Niezwykle funkcjonalne są tzw. wielodoniczki, stanowiące nic innego jak paletę z wgłębieniami, którą wypełnia się podłożem. Wówczas każde nasionko umieszczamy po jednej sztuce w każdym wgłębieniu. W przypadku innych roślin, takich jak dynia, ogórek, cukinia, patison, kukurydza oraz kabaczek, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie umieszczanie nasion bezpośrednio w doniczkach. Wszystko dlatego, że wymienione wcześniej rośliny charakteryzuje palowy korzeń, negatywnie znoszący wszelkiego rodzaju przesadzanie. Podłoże do rozsady powinno być przepuszczalne, lekkie i rozdrobnione. Na rynku możemy kupić gotową mieszankę lub przygotować ją samodzielnie (mieszając ziemię uniwersalną z piaskiem w proporcji 2:1 lub 3:1)
Temperatura i wilgotność
Dla warzyw takich jak papryka czy pomidory, optymalną temperaturą jest ta kształtująca się na poziomie 15-18 stopni Celsjusza, podczas gdy gatunki dyniowate (dynia, ogórek, patison czy cukinia) potrzebują nieco wyższej temperatury – około 18-20 stopni Celsjusza. Nieco chłodniejsze warunki preferują rośliny kapustne oraz sałaty, podobnie zresztą seler i por. W przypadku tych roślin idealną temperaturą będzie ta kształtująca się na poziomie 10-15 stopni Celsjusza. Aby zapewnić odpowiedni poziom wilgotności zaleca się, aby do podlewania używać zraszacza, który nie wypłucze nasion.
Pikowanie
Do pikowania przystępujemy, gdy przy siewkach wytworzą się po 2-3 liście właściwe. W przypadku, gdy siewki pozbijały się w kępki, najpierw musimy je rozdzielić, a dopiero potem umieścić pojedynczo w doniczkach. Podczas wykonywania tej czynności często dochodzi do uszkadzania delikatnych młodych korzeni. Aby temu zapobiec, warto używać specjalnego pikulca, którym robimy wgłębienia, następnie umieszczamy korzeń i dociskamy. Na koniec pamiętamy o podlaniu. Dobrym rozwiązaniem przy pikowaniu jest używanie specjalnych doniczek ekologicznych (rozkładających się w ziemi) lub siatkowych, przez które przerastają korzenie.
Hartowanie
Zanim rośliny posadzimy do gruntu, konieczne jest ich zahartowanie. Aby to uczynić, należy każdego dnia doniczkę ustawiać przy uchylonym oknie, następnie na zewnątrz, stopniowo wydłużając czas spędzony na świeżym powietrzu. Łagodne oswajanie roślin ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi sprawia, że szybciej przyjmą się w gruncie.
Wysiew do gruntu
Zazwyczaj pod koniec marca - o ile pogoda na to pozwala, przystępujemy do wysiewu pietruszki, zielonego groszku i marchwi. Miesiąc później siejemy cebulę, buraki i rzodkiewkę, a także umieszczamy w glebie ząbki czosnku oraz cebulę dymkę. Pamiętamy o regularnym podlewaniu nasion oraz przerywaniu siewek, gdy wzejdą zbyt gęsto.  
Niebezpieczeństwa  
Przy rozsadach domowych, największym niebezpieczeństwem dla siewek jest czarna nóżka, objawiająca się czernieniem korzeni i stopniowym ich obumieraniem. Skąd bierze się ta choroba? Najczęściej ze źle przygotowanego podłoża. Aby temu zapobiec, zaleca się uprzednie wyprażenie ziemi w piecyku. Jeśli jednak zauważymy zamierające siewki, niezwłocznie przystępujemy do ich wyrwania, a w dalszej kolejności do podlania roztworem Previcuru. Co natomiast zagraża roślinom wysianym do gruntu? Z pewnością ulewny deszcz, mogący wypłukać nasiona oraz ptaki, wydziobujące ziarenka.
Terminarz wysiewu
W warunkach domowych:
MARZEC – początek miesiąca
§ Brokuł, § Wczesny kalafior, § Kapusta wczesna, § Por § Sałata masłowa
MARZEC – połowa miesiąca
§ Kalarepa, § Kapusta pekińska
MARZEC – koniec miesiąca
§ Pomidor, § Miechunka pomidorowa § Papryka
KWIECIEŃ – początek miesiąca
§ seler
KWIECIEŃ – połowa miesiąca
§ cukinia, § dynia, § kabaczek, § melon, § kukurydza, § ogórek, § patison
W warunkach gruntowych MARZEC – początek miesiąca
§ pietruszka, § marchew, § groszek zielony
MARZEC – koniec miesiąca
§ szpinak, § rzodkiewka
KWIECIEŃ – początek miesiąca § burak ćwikłowy
0 notes
Text
Ławki ogrodowe z drewna rodzimego i egzotycznego
Wśród ogrodowych ławek największym zainteresowaniem cieszą się meble wykonane z drewna. Wspomniany surowiecmeblarski charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Poza tym wyróżnia się on pod względem walorów estetycznych. Ławki mogą być wykonywane zarówno z rodzimych gatunków drewna, jak i z egzotycznych gatunków pochodzących z Ameryki Południowej, Azji i Oceanii.
Drewno rodzime jest z reguły mniej odporne na działanie czynników atmosferycznych w porównaniu z gatunkami egzotycznymi. Niemniej należy dodać, że w odróżnieniu od niego jest też znacznie tańsze i posiada wyjątkowy rysunek słojów. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się ławki z drewna sosnowego i świerkowego. W ostatnich latach zaobserwowano także wzrost zainteresowania drewnem modrzewiowym, które charakteryzuje się wysoką stabilnością wymiarową oraz jest odporne na działanie owadów i grzybów. Niemniej meble wykonane ze wspomnianego gatunku również wymagają odpowiedniej impregnacji. Wśród gatunków drzew liściastych niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszy się wytrzymałe drewno dębowe, równie trwałe drewno bukowe oraz jesion.
 Egzotyczne gatunki drewna również wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. W przeciwnym razie ich pierwotna barwa ulegnie zmianie. Niektóre z gatunków są wyjątkowo odporne na działanie czynników atmosferycznych, inne zaś mają skłonność do parczenia i pękania. Dlatego też warto dobrze zapoznać się z właściwościami drewna, z którego został wykonany mebel, aby nie kupować kota w worku. Do grona znanych egzotycznych gatunków drewna wykorzystywanego między innymi do produkcji mebli ogrodowych należy drewno tekowe, lapacho, merbau i cedr.
 Szeroki wybór ławek do ogrodu oferuje sklep internetowy Meble Ogrodowe. Wśród szerokiej gamy produktów znajdują się ławki ogrodowe wykonane z drewna i żeliwnych elementów. Są one bardzo trwałe, stylowe i komfortowe. Posiadają zatem wszystkie cechy, jakimi powinny charakteryzować się meble do ogrodu. Więcej informacji na temat poszczególnych ławek ogrodowych znajduje się pod adresem www.meble.ogrodowe.net/lawki-ogrodowe.
0 notes
Text
Pielęgnacja trawnika po zimie
Tumblr media
                                           Źródło: e-ogrody.pl
Trawnik po zimie może odbiegać wyglądem od tego, który zapamiętaliśmy z sezonu wiosenno-letniego. Kiedy tylko śnieg stopnieje, warto czym prędzej przystąpić do jego pielęgnacji, gdyż te w głównej mierze decydują o tym, czy później będziemy mogli rozkoszować się gęstym i zdrowym wyglądem murawy.
Czynności pielęgnacyjne – kiedy zacząć?
To, kiedy zaczniemy prace pielęgnacyjne jest w głównej mierze uwarunkowane warunkami atmosferycznymi. Generalnie jednak do prac można przystąpić, gdy widmo nocnych przymrozków (poniżej –5 stopni Celsjusza), opadów śniegu i przemarznięcia gleby jest już mało prawdopodobne. W najcieplejszych regionach Polski (południowo-zachodnia część kraju) prace można zacząć już w drugiej połowie marca, podczas gdy w rejonach zimnych, górskich, czynności można rozpocząć dopiero w drugiej połowie kwietnia.
Koszenie
Jeśli nie skosiliśmy nisko trawnika na jesień (źdźbła miały więcej niż 8 cm), możemy spodziewać się pożółkłych liści traw, często martwych i dotkniętych pleśnią śniegową. Wówczas czynności pielęgnacyjne należy rozpocząć od niskiego przycięcia darni i zebrania liści. Im niższa będzie murawa, tym lepiej.
Wertykulacja
Wertykulacja trawnika stanowi jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Polega na pionowym nacięciu darni, którego celem będzie usunięcie filcu, czyli tzw. martwych traw. W ten sposób zrobimy miejsce dla młodych liści i na szybkie rozkrzewianie się murawy. Małe trawniki do 100 m2 nie wymagają zastosowania wertykulatora. Grabie o ostrych zębach sprawdzą się w tym zakresie równie dobrze. Większe obszary wymagają użycia specjalnie przeznaczonego w tym celu urządzenia. Mile widziane będą wertykulatory elektryczne lub spalinowe. Po skończonych pracach należy dokładnie wygrabić trawnik, aby usunąć z niego żółte źdźbła.
0 notes
Text
Najczęstsze problemy właścicieli trawników
Tumblr media
                                        Źródło: murator.pl
Na trawniku pojawiają się kopce ziemi? A może murawę pokrywają chwasty? Właściciele przydomowych trawników często narzekają na dolegliwości związane z utrzymaniem jego pięknego wyglądu. Dlatego dziś pragniemy przybliżyć największe ich bolączki oraz sposoby poradzenia sobie z nimi.
Renowacja trawnika
Aby trawa zaczęła bujnie się rozkrzewiać, trawnik musimy założyć jeszcze raz lub istniejący poddać naprawie. Wiosna okaże się najlepszą porą na przeprowadzanie tego rodzaju czynności, choć można to zrobić również pod koniec lata. Prace zaczynamy od niskiego skoszenia darni, przeprowadzenia wertykulacji i dokładnego wygrabienia. Następnie dokonujemy wysiewu nasion, przykrywamy je warstwą kompostu, wałujemy i podlewamy. Do momentu, w którym wyrośnie nowa trawa, musimy ją często podlewać
Rzadka murawa i suche liście
Na trawniku może tworzyć się filc, czyli warstwa obumarłej trawy. Aby ją usunąć, należy przeprowadzić wertykulację, która polega na nacięciu wcześniej skoszonej trawy na głębokość kilku centymetrów, a potem na dokładnym jej wygrabieniu. Przy regularnym nawożeniu i podlewaniu, murawa powinna nabrać lepszego wyglądu.
Precz z chwastami      
Jednoroczne chwasty zazwyczaj znikają z murawy po pierwszym lub drugim koszeniu. Te wieloletnie niestety trzeba usuwać ręcznie, np. przy użyciu specjalnego narzędzia do ich wyrywania lub za pomocą zwykłego noża. Nie trudno się domyśleć, że jest to żmudna i czasochłonna praca, dlatego przed założeniem trawnika tak ważne jest, aby pozbyć się z niego wszelkich korzeni i rozłogów. W drodze wyjątku można zastosować specjalne preparaty przeznaczone do usuwania chwastów. Decydując się na takie rozwiązanie musimy pamiętać, aby stosować tylko te produkty przeznaczone do murawy. Stokrotki, koniczyny czy przetaczniki możemy jednak zostawić, gdyż w ostatnim czasie bardzo modne są wielogatunkowe trawniki.
Mech pokrywający murawę
Aby pozbyć się nieestetycznie wyglądającego mchu, należy najpierw wygrabić trawnik, a następnie zbadać odczyn gleby. Jeśli jest kwaśny, należy ją zwapnować dolomitem albo kredą. Do wyboru mamy również specjalnie przeznaczone do walki z mchem preparaty, które skutecznie rozprawią się z trawnikowym intruzem. Po wykonaniu tych prac, należy przystąpić do renowacji murawy.
Zmiana trawnika po lecie
Czasem zdarza się, że po lecie nasza murawa nieco przysycha – wrażliwe na brak wody źdźbła usychają, podczas gdy zostają te bardziej odporne na suszę. Jeśli tak się dzieje, należy przeprowadzić renowację trawnika, która polega na regularnym podlewaniu. Nie trzeba robić tego codziennie, gdyż ważniejsze jest to, jak głęboko wniknie do wewnątrz woda. Dzięki temu możemy spodziewać się lepszego ukorzenienia się trawy. Gdy podlewamy naszą darń często, ale powierzchownie, staje się ona płytko zakorzeniona, co powoduje szybsze jej zamieranie.
Nie bez znaczenia pozostaje również koszenie. Gdy na dworze żar leje się z nieba, murawę przycinamy na wysokość 6-8 cm., pamiętając aby nie robić tego w najcieplejszym momencie dnia.
Schnąca trawa
Szarpane liście traw mogą zacząć schnąć. Dlatego tak ważne jest, aby przy koszeniu sprawdzać ostrze kosiarki. Tępe jej noże szarpią źdźbła. Nie bez znaczenia jest również wysokość skracanej darni, która nie powinna być przycinana na więcej niż połowę. 
Plamy
Jeśli na trawniku pojawiają się plamy, należy najpierw wygrabić murawę, a potem przystąpić do jej renowacji. Warto jednak pamiętać, że tworzeniu się przebarwień służy nadmierna ilość azotu, która jest szczególnym niebezpieczeństwem w okresie jesiennym. Zbyt niskie koszenie trawy, częste, ale powierzchowne podlewanie czy doprowadzanie do tworzenia się grubej warstwy filcu również sprzyja pojawianiu się plam.
Nierówne ubarwienie murawy
Aby przywrócić swojemu trawnikowi jednolite zabarwienie, należy najpierw obficie go podlać, aby zmniejszeniu uległo stężenie soli mineralnych, a jeśli darń uległa zniszczeniu, wówczas konieczny będzie dodatkowy wysiew trawy. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zastosowanie nawozów, które najlepiej aplikować za pomocą specjalnie przeznaczonego w tym celu siewnika. Alternatywą może być podzielenie jej dawki na dwie części i równomierne wysianie go na podłożu – najpierw idąc wzdłuż murawy, a potem w poprzek. 
Wydeptana trawa
W miejscach najbardziej narażonych na częste chodzenie, murawa może ulec wydeptaniu. Aby temu zapobiec, należy glebę rozluźnić i napowietrzyć. W sytuacji, gdy dysponujemy małym trawnikiem, możemy go najpierw przekopać i wyrównać, a potem ułożyć specjalne przejście, którego przestrzeń wypełnimy trawą. Inne rozwiązanie przewiduje aerację murawy, którą przeprowadzamy za pomocą specjalnego aeratora, który nakłuwa darń. Czynność należy powtarzać wiosną.
Uszkodzenia na murawie
Jeśli trawnik uległ miejscowemu uszkodzeniu, należy darń wyciąć i w otwór włożyć fragment murawy pobrany z mało widocznej części murawy. Po dociśnięciu, zgrabieniu i podlaniu, trawa powinna wypełnić się nowymi liśćmi.
0 notes
Text
Technorattan w ogrodzie – wytrzymały, estetyczny i komfortowy
Tumblr media
Źródło: meble.ogrodowe.net
Włókno SunLux należy do grona tworzyw sztucznych, niemniej nie można utożsamiać go z plastikiem. Popularne tworzywo stosowane w produkcji ogrodowych mebli nie jest odporne na promienie słoneczne. Z kolei technorattan nie traci barwy nawet w przypadku intensywnej ekspozycji na słońce. Materiał jest też odporny na gwałtowne zmiany temperatury, a także wilgoć. Jego nazwa wywodzi się stąd, że pod względem estetyki do złudzenia przypomina włókna rattanu. Powstaje on jednak ze sztucznego tworzywa w procesie technologicznej obróbki, dzięki której finalna wytrzymałość spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających konsumentów.
Tumblr media
Źródło: meble.ogrodowe.net
Meble wykonane z technorattanu posiadają wiele zalet, w tym między innymi estetyczne wykończenie i wysoki komfort użytkowania. Wiele różnorodnych i atrakcyjnych cenowo modeli mebli ogrodowych wykonanych z technorattanu znajdziemy w ofercie sklepu internetowego www.meble.ogrodowe.net/technorattan.
Zestawy wypoczynkowe wykonane z wspomnianego materiału były prawdziwym hitem w ubiegłym roku i wszystko wskazuje na to, że pozostaną nim na długo. Konsumenci w Polsce docenili wysoką jakość i wytrzymałość wyrobów technorattanowych.
Dużym zainteresowaniem cieszą się szczególnie komplety wypoczynkowe złożone z dwóch foteli, kanapy i stolika. Sprawdzają się one na dużym tarasie, w otoczeniu ogrodowej zieleni, w altanie i na werandzie. Ważną cechą technorattanu, która w dużej mierze wpłynęła na wzrost zainteresowania wyrobami wyprodukowanymi z tego materiału, jest uniwersalność. Technorattan nie ma dużych wymagań w zakresie przechowywania i konserwacji. Poza tym, można go bardzo łatwo utrzymać w czystości. 
0 notes
Text
Leki z ogrodowej apteki
Tumblr media
Źródło: ofeminin.pl
Owoce, warzywa i zioła z domowego ogrodu mają wyjątkową moc, którą wykorzystujemy od bardzo dawna. Jak czerpać z natury? Jakie skarby ogrodu pomogą nam w naturalnym zwalczaniu np. przeziębienia i grypy?
Leki z ziołowej apteki
Każdy, kto chce czerpać z natury nie tylko jej piękno i stawia na zdrowy styl życia powinien zadbać o posadzenie w swoim przydomowym ogrodzie roślin znanych ze swojego leczniczego działania. Najpopularniejsze i najbezpieczniejsze w stosowaniu np. na przeziębienie, grypę, kaszel czy katar to:
Kwiat lipy, z którego po wysuszeniu przygotujemy przeciwgorączkową herbatkę
Mięta pieprzowa - idealna do inhalacji
Owoc maliny - sok z malin ma działanie rozgrzewające oraz pomaga obniżać gorączkę
Czarny bez - sok z czarnego bzu wzmacnia odporność i jest źródłem cennych witamin oraz minerałów
Czosnek i cebula - syrop z cebuli łagodzi suchy kaszel, czosnek jest naturalnym antybiotykiem
Buraki ćwikłowe - syrop z buraka zwalczy kaszel i jest źródłem cennego żelaza
Sosna - kwiatostany sosnowe są podstawą zdrowego i smacznego syropu na kaszel, który dodatkowo wzmacnia odporność
Rumianek - kwiaty rumianku nadają się do inhalacji oraz wykazują działanie przeciwzapalne np. podczas niestrawności i problemów skórnych
Owoce dzikiej różny - cenne źródło witaminy C
W zwalczaniu popularnych dolegliwości pomogą nam również zioła, które możemy także uprawiać na domowym parapecie oraz warzywa i owoce będące podstawą zdrowej i pełnej witamin diety, dzięki której znacznie rzadziej będziemy cierpieć z powodu infekcji wirusowych tak charakterystycznych dla jesienno - wiosennego czasu.
6 notes · View notes
Text
Styczniowy kalendarz ogrodnika
Tumblr media
Źródło: wymarzonyogrod.pl
Styczniowe prace w ogrodzie polegają przede wszystkim na monitorowaniu i usuwaniu ewentualnych szkód wyrządzonych przez mróz i śnieg, dlatego musimy stale dbać o odśnieżanie zasypanych krzewów, drzewek i żywopłotów oraz pamiętać o sprawdzaniu stanu okryw na roślinach szczególnie wrażliwych na niskie temperatury. Osłonięte np. kartonem krzewy mogą znacznie ucierpieć, jeżeli okrywa w wyniku zamoknięcia ulegnie uszkodzeniu i w takim przypadku zawsze powinniśmy zastosować dodatkowa osłonę chociażby z włókniny ogrodowej.
Tumblr media
Źródło: poradnikogrodniczy.pl
Już teraz powinniśmy także dokładnie przyjrzeć się naszym drzewkom owocowym, zadbać o ich ponowne pobielenie wapnem oraz usunięcie połamanych, martwych i chorych konarów, które przeoczyliśmy jesienią. Te prace najlepiej wykonać po połowie stycznia lub jeżeli panuje duży mróz końcem miesiąca. Rany powstałe w wyniku ułamania lub wycięcia gałęzi należy zabezpieczyć specjalnymi maściami ochronnymi, aby drzewko później nie chorowało.
Dbając o przydomowy sad nie możemy także ominąć obowiązku usunięcia zaschniętych owoców oraz ognisk chorób i szkodników, które wiosną mogą stać się ogniskiem infekcji naszych drzew.
Pierwsze zbiory warzyw ozimych
Jeżeli posiadamy posadzone w naszym ogrodzie warzywa ozime w styczniu będziemy mogli cieszyć się już pierwszymi plonami jarmużu lub brukselki. Taka bomba witaminowa na pewno pozwoli uniknąć chorób i sprawi, że na naszych talerzach wcześnie zapanuje wiosna.
Przechowywane w piwnicy warzywa korzeniowe także wymagają naszej uwagi - musimy zadbać o zachowanie właściwej temperatury, wilgotności oraz częste wietrzenie piwnicy, jak również doglądać, czy nasze zapasy nie zaczynają się psuć i wyrzucać zgniłe oraz spleśniałe plony.
Styczniowa pielęgnacja roślin doniczkowych
Także nasze domowe rośliny wymagają w styczniu odpowiedniej pielęgnacji. Aby pięknie rozkwitły i cieszyły oko wiosną powinniśmy już teraz zacząć bardziej obfite podlewania oraz nawożenie roślin wczesnych i kwitnących w okresie zimowym. Kwiaty ozdabiające nasze parapety w czasie silnych mrozów powinniśmy odsunąć od szyby i zapewnić im stałą temperaturę, która zapobiegnie żółknięciu liści i ich opadaniu.
Nasz kuchenny ogródek
Styczeń jest dobrym czasem na obsadzenie naszego kuchennego parapetu - końcem miesiąca możemy posadzić do skrzynek cebulę, seler oraz pietruszkę na świeżą zieleninę, a już teraz wysiać nasiona rzeżuchy oraz wyhodować własne kiełki, które zapewnią smaczny i bogaty w witaminy dodatek do sałatek i innych dań. Warto także zadbać o wczesne nawożenie ziół uprawianych w doniczkach oraz ich sukcesywne przycinanie w celu lepszego wzrostu.
Styczeń nie jest miesiącem martwym pod względem pielęgnacji ogrodowych i domowych roślin, jednak warto pamiętać, że wszelkie prace musimy wykonywać zgodnie z wymaganiami danego gatunku, które powinniśmy zawsze wcześniej dogłębnie poznać. Wiedza na temat wymagań danej rośliny oraz jej specjalnej pielęgnacji pozwoli uniknąć wielu błędów związanych z zapewnieniem jej optymalnych warunków także w okresie zimowej wegetacji.
0 notes
Text
Rattan w ogrodzie - sposób na naturalny styl
Tumblr media
Źródło: meble.ogrodowe.net
Rattan - idealna dekoracja do domu i ogrodu
Meble rattanowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Zachwycają sielskim lub nowoczesnym wyglądem, gwarantują wygodę oraz sprawiają, że nasze otoczenie zyskuje wyjątkowy klimat. Ustawione w ogrodzie, na tarasie lub w mieszkaniu stanowią wyjątkową dekorację, która wpływa na komfort odpoczynku oraz pozwala korzystać z ponadczasowych zalet wyplatanego ręcznie wyposażenia.
Ciekawa kolorystyka, długowieczność oraz multum możliwości aranżacji przestrzeni sprawiają, że meble rattanowe mimo pewnych niedogodności związanych z koniecznością ich ochrony przed działaniem deszczu, słońca oraz mrozu nadal królują w naszych ogrodach i cieszą oko pięknym designem.
Tumblr media
Źródło: wnetrza.webzine.pl
Jak przechowywać meble rattanowe?
Meble z naturalnego rattanu wymagają przechowywania poza sezonem w warunkach gwarantujących stałą temperaturę oraz wilgotność. Aby uniknąć wnikania kurzu i innych zanieczyszczeń w ich powierzchnię warto dodatkowo zabezpieczyć przechowywane w garażu czy na strychu meble pokrowcami lub przykryć je starymi prześcieradłami. Tak przechowywane przetrwają przez długi czas i będą cieszyć oko pięknym wyglądem.
Warto pamiętać, że w trakcie użytkowania nie powinniśmy wystawiać mebli z rattanu na długotrwałe działanie promieni słonecznych, które mogą powodować ich blaknięcie. Zgubny wpływ na rattan ma także deszcz oraz mróz.
Meble z rattanu nadają się nie tylko do ogrodu, ale również do wnętrza naszych domów. Tutaj nie grożą im niekorzystne warunki atmosferyczne, a zabezpieczone wygodnymi poduszkami zapewnią nam maksimum wygody i komfort podczas odpoczynku.
Jeżeli szukasz pięknych, funkcjonalnych oraz wysokiej jakości mebli rattanowych koniecznie sprawdź ofertę sklepu internetowego meble.ogrodowe.net, który oferuje wyjątkową różnorodność wyposażenia do każdego ogrodu.
Już dziś wejdź na stronę http://www.meble.ogrodowe.net/rattanowe i skorzystaj z okazji zakupu ciekawego kompletu w bardzo atrakcyjnej cenie! 
0 notes