Tumgik
ortodonta-torun · 3 years
Text
Jak czyścić implanty zębów?
Tumblr media
Dentysta żadnemu pacjentowi nie musi wciąż mówić, jak ważna jest higiena jamy ustnej. Jednak pacjenci, którzy są po zabiegu wszczepienia implantu zębowego, często pytają jak trzeba dbać o nie, żeby były w doskonałym stanie jak najdłużej.
Implanty zębowe zastępują luki po utracie zębów i są jedną ze znanych oraz najbardziej wytrzymałych wypełnień protetycznych. Po odpowiednio przeprowadzonym leczeniu śruba implantu zrasta się z kością, a umieszczona na nim korona do złudzenia imituje naturalne zęby. O implanty stomatologiczne powinno się troszczyć się tak samo jak troszczymy się o naturalne zęby. Minimum jest rzecz jasna szczotkowanie, co najmniej 2 razy w ciągu dnia po posiłku, najlepiej miękką szczoteczką. Warto zdecydować się na także stosowanie nici dentystycznych i płukanek.
I chociaż implanty zębów nie niszczą się od korozji ani próchnicy, trzeba o nie dbać z równie szczególną uwagą. Zapominanie o potrzebie szczotkowania zębów po posiłkach może oznaczać to, że resztki jedzenia zaczną odkładać się w okolicy dziąseł. To może wywołać powstawanie problemów, w wyniku których dziąsła zaczną stopniowo osuwały się. Wtedy tytanowa śruba implantu dentystycznego może się pokazać. Pełnych zaleceń zawsze udziela stomatolog. Podczas kolejnych kontrolnych wizyt na pewno zbada stan implantów oraz stan zębów. Ze względu na to trzeba co najmniej dwukrotnie w ciągu roku odwiedzić gabinet dentystyczny. Odpowiednio badany implant dentystyczny zachowuje się w świetnym stanie oraz służy długie lata.
0 notes
ortodonta-torun · 3 years
Text
Czemu krwawią mi dziąsła?
Tumblr media
Przyczyn bólu dziąseł może być wiele, jednak nie wolno ich lekceważyć. Pacjenci zazwyczaj umawiają się na konsultację w gabinecie stomatologicznym w przypadku silnego bólu zębów. Do stomatologa powinno się zapisać się też, gdy bolą dziąsła.
Ból dziąseł zwykle występuje w towarzystwie zaczerwienienia, obrzęku, a nawet krwawienia. Zazwyczaj bagatelizujemy te objawy, myśląc, że to  niezamierzone urażenie się szczoteczką do zębów, niestety takie objawy mogą sygnalizować początek poważniejszego problemu. Wynikający z tego stan zapalny, może powodować rozwój zapaleń przyzębia, zmian kieszonek dziąsłowych czy osuwania się dziąseł. To też bezpośrednio wpływa na powstawanie paradontozy, głównej z przyczyn utraty zębów.
Zazwyczaj stany zapalne powstają na skutek podrażnień, przez niedokładne albo niewłaściwe szczotkowanie lub stosowanie nici stomatologicznych. Zbierająca się płytka nazębna to miejsce idealne dla bakterii, które mogą wywołać stan zapalny. Bywa tak, że dolegliwości bólowe powstają również na skutek uderzenia (urazu), korzystania ze słabo dopasowanych protez, czy u kobiet ciężarnych.
Dobrym sposobem na złagodzenie bólu są specjalne, łagodzące płukanki czy żele ogólnodostępne w aptekach. W wielu przypadkach zaledwie maskują ból i pozostawiają niewyleczony problem. Jeśli stan zapalny nie ustępuje długo czas, należy bardzo szybko skontaktować się ze stomatologiem. Wizyta w gabinecie stomatologicznym oraz podjęcie leczenia usunie ból na dobre.
0 notes
ortodonta-torun · 3 years
Photo
Tumblr media
Endodoncja, czyli leczenie kanałowe
Chociaż endodoncja z nazwy wielu niczego nie mówi, w stomatologii to dział, którego celem jest rozpoznawanie oraz leczenie dolegliwości miazgi zębowej. W większości znamy to jako leczenie kanałowe. Co do zasady leczenie endodontyczne zalicza się do jednych z bardziej skomplikowanych zabiegów dentystycznych. Mimo to, dzięki nowoczesnym technologiom oraz umiejętnościom endodonty, czyli dentysty zajmującego się takim leczeniem, leczenie  kanałowe przebiega sprawnie. Obecnie zabiegi leczenia kanałowego wykonuje się z reguły pod mikroskopem, co zapewnia niezbędną widoczność zaatakowanej miazgi zęba.
Leczenia kanałowego wymagają dość poważne przypadki. Są to nie tylko infekcje miazgi zęba, ale również zgorzele i martwica. Do gabinetu dentystycznego na zabieg kanałowy odsyłani są także pacjenci z problemem zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Bywa też tak, że reakcja endodonty potrzebna jest też przed leczeniem protetycznym. Zanim jednak stomatolog endodonta podejmie się działania, zleca szereg badań diagnostycznych, jakie ocenią, w jaki sposób można naprawić ząb.
Choć endodoncja nie kojarzy się pacjentom dobrze, nowoczesność stomatologia sprawia, że nie należy się go bać. Każdy zabieg endodontyczny przeprowadzany jest pod znieczuleniem miejscowym, więc zabieg nie boli. Odpowiednio opracowany kanał zębowy nie sprawia kolejnych problemów.
0 notes
ortodonta-torun · 3 years
Photo
Tumblr media
Współcześnie znieczulenie to w gabinecie stomatologicznym baza w trakcie większości stosowanych zabiegów. Oprócz tych zabiegów, jakie są zupełnie bezbolesne, w pozostałych przypadkach stosuje się znieczulenie, aby zapewnić pacjentom zarówno komfort fizyczny i psychiczny. Od lat wizyty u dentysty, na przekór strachom pacjentów nie bolą oraz skupiają się na efektywnym leczeniu zębów. Przeważnie stosowane znieczulenie w gabinecie stomatologicznym, to miejscowe znieczulenie aplikowane w pobliżu zębów. Rzadziej używa się znieczulenia ogólnego. Wśród sposobów miejscowego znieczulenia wymieniane są 3 główne: znieczulenie nasiękowe, powierzchniowe oraz przewodowe.
Znieczulenie powierzchniowe ma formę sprayu, żelu albo kremu mającego w składzie środki znieczulające. Nie potrzeba przy tym nakłuwania. Rozsmarowuje się je powierzchniowo i chociaż działa najszybciej, to nie na długo. Najczęściej aplikuje się je przed zaaplikowaniem innego rodzaju znieczulenia. Płytkiego nakłucia wymaga natomiast nasiękowe znieczulenie. Tą metodą podaje się znieczulenie w dziąsła w pobliżu zęba, który dentysta będzie naprawiał i znieczula się końcówki nerwów. W przypadku trudniejszych zabiegów stomatologicznych należy zastosować przewodowe znieczulenie. Ten typ znieczulenia wstrzykuje się bezpośrednio w nerw zębodołowy. Dzięki temu większa część twarzy poddaje się znieczuleniu – np. język, dolna warga oraz broda. To sprawia, że pacjenci przestają czuć w dużej części twarzy, a efekt ten może utrzymywać się nawet przez kilka godzin od zabiegu.
0 notes
ortodonta-torun · 4 years
Photo
Tumblr media
Co robić po implantacji zębów?
Jak postępować po implantacji zębów?  Zabieg implantacji jest dość trudny w stosunku do pacjenta. Naprawa tkanek i zaakceptowania implantu potrzebuje czasu, dlatego osoba decydująca się na takie leczenie musi szczególnie uważać. Zazwyczaj po implantacji pojawia się obrzęk dziąseł, co koniecznie należy zmniejszać okładami z lodu. Można też zastosować specjalne woreczki żelowe z apteki do schładzania w lodówce.
Na początku należy też zrezygnować gorących pokarmów i wypróbować półpłynną dietę. Nie wolno używać obszaru jamy ustnej, gdzie zaaplikowano implant, żeby dziąsło mogło leczyć się w spokoju. Dentyści odradzają także dotykanie językiem albo operowanego miejsca, aby nie dopuścić do zakażenia albo podrażnień. Powinno się także odłożyć alkohol oraz papierosy, ponieważ rozciągają czas gojenia się tkanek. Ponadto co najmniej na czas  mniej więcej miesiąca nie powinno się podejmować fizycznego wysiłku.
Szczególnie ważne w tym przypadku jest spełnianie zaleceń stomatologa. Zwłaszcza w stosunku do przyjmowania antybiotyków oraz leków przeciwbólowych. Samodzielne zwiększanie lub pomniejszanie dawek bez zatwierdzenia dentysty może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Warto także płukać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Posiadają one działanie odkażające, łagodzące oraz przeciwbakteryjne. Natomiast w trakcie mycia zębów, należy omijać miejsce zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.
Obowiązkowe jest także uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz odwiedzanie stomatologa, kiedy tylko wystąpią alarmujące objawy.
0 notes
ortodonta-torun · 4 years
Photo
Tumblr media
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym oraz inne sposoby wybielania
Wiele osób marzy o niezwykłym i zupełnie białym uzębieniu. Z tego względu ogólnie dostępne są odmienne metody wybielania, na które pacjenci mogą się zdecydować. Jednym z najpowszechniejszych są wszelkiego rodzaju pasty wybielające . Całkiem nieźle eliminują przebarwienia, czyszczą i rozjaśniają zęby, ale nie niszczą szkliwa. Równie popularne są lakiery, paski i żele wybielające do samodzielnego nakładania. Są one dostępne w aptece albo w sklepach, jednak zwykle jest to dość niedokładny sposób wybielania zębów. Zwłaszcza w przestrzeniach między zębami.
Niewiele osób wie, że skutecznym sposobem na wybielenie zębów jest profesjonalne usunięcie płytki nazębnej w gabinecie dentystycznym np. przez zabieg scalingu. Usunięcie przebarwień oraz zdjęcie kamienia zapewnia przywrócenie bieli zębów. Innym sposobem dostępnym w gabinecie stomatologicznym są również specjalne nakładki. Różnią się one od tych sprzedawanych w aptece tym, że są na wymiar dopasowane do pacjenta na bazie wycisku jego uzębienia. Pacjent samodzielnie wkłada nakładki po wizycie u dentysty oraz nosi je zgodnie z wytycznymi dentysty.
Najbardziej profesjonalne wybielanie zębów polega na naświetlaniu ich wytworzonymi z tego powodu nowoczesnymi lampami. Taka technika wybielania daje świetne efekty w krótkim czasie. W wypadku silnie przebarwionych albo zniszczonych zębów, skutecznym sposobem jest zamaskowanie ich licówkami. Licówki nakryją zęby pacjent oraz dadzą im biały kolor.
0 notes
ortodonta-torun · 4 years
Photo
Tumblr media
W jaki sposób poprawnie stosować nici dentystyczne? Podpowiada dentysta
Ten, kto pragnie prawidłowo troszczyć się o zęby, musi skupić uwagę głównie na higienie i częstym wybieraniu się do dentysty. Porządne mycie zębów usuwa ryzyko pojawiania się próchniczych ubytków oraz zapaleń jamy ustnej. Oprócz szczoteczki do zębów tak samo dobrym sposobem do usuwania resztek jedzenia oraz płytki nazębnej są nici dentystyczne. Niestety, pomimo wysokiej dostępności i różnorodności nitek, większość ludzi o nich zapomina.
Nicią dentystyczną oczyszcza się pozostałości pokarmów oraz płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych. Cała sztuczka polega na tym, aby właściwie wsunąć nić pomiędzy zęby i stosować zawsze nowego fragmentu nici. Każdy pojedynczy ząb powinien zostać oczyszczony pojedynczo, ruchem od strony dziąsła aż do górnej części zęba. Należy pamiętać o robieniu pionowych ruchów – nigdy z boku na bok. Nić dentystyczna powinna być stale napięta oraz obejmować ząb od tyłu lub od przodu, w kształcie litery C.
Choć nitkowanie wydaje się łatwe, zdaniem niektórych osób wymaga wprawy. W razie wątpliwości warto zajrzeć do gabinetu stomatologicznego. Dentysta albo higienistka stomatologiczna z pewnością przedstawi instruktarz właściwego używania nici, przy okazji profesjonalnej higienizacji zębów. Należy stosować nici dentystyczne, ze względu na ich możliwość dojścia do przestrzeni, gdzie nie zawsze radzi sobie szczoteczka. Dzięki niciom mamy pewność lepszej pielęgnacji zębów.
0 notes
ortodonta-torun · 4 years
Photo
Tumblr media
Do czego służą licówki stomatologiczne i po co dentysta je zakłada?
Licówki dentystyczne są jednym ze stałych uzupełnień protetycznych, jakich celem jest naprawa estetycznego uśmiechu. Są to cienkie nakładki aplikowane na zębach. Korzystając z nich stomatolog poprawia wygląd, kształt oraz kolor odrębnych zębów. Głównie sprawdza się to , gdy są one martwe, nierówne lub brzydko przebarwione. Taką techniką można wyrównać poszczególne zęby przez skrócenie, wydłużenie, zwężenie albo poszerzenie korony zęba. Licówka rozwiązuje problem także przy złamanym przednim zębie. Często pacjenci decydują się na to rozwiązanie, chcąc usunąć przerwę między zębami, czyli diastemę.
Licówki nakłada się na wierzch zębów naturalnych, jednak żeby to się udało, zęby trzeba przygotować. W pierwszej kolejności muszą być dokładnie oczyszczone. Z uwagi na to przed nałożeniem licówek przydaje się wykonać skaling, piaskowanie oraz fluoryzację. Co więcej zęby, na jakie zostaną wstawione licówki, muszą zostać oszlifowane. Szlifowanie zębów, chociaż brzmi strasznie, nie boli. Stomatolog dba o to, aby zabiegi były jak najbardziej komfortowe .
Plusem licówek dentystycznych jest to, że da się je bardzo dokładnie dostosować do naturalnego koloru zębów pacjenta. W taki sposób są praktycznie niewidoczne, a nadają pożądany wygląd i kształt. Licówki są całkiem trwałe, ale trzeba je odświeżać albo wymieniać. W zależności od tego, z czego są wykonane (te porcelanowe mogą służyć nawet przez 10 lat) i utrzymywania higieny, będą w świetnym stanie przez kilka lat.
0 notes
ortodonta-torun · 4 years
Photo
Tumblr media
Czy można bezpiecznie leczyć zęby z aparatem ortodontycznym?
To, czy można naprawiać zęby podczas leczenia aparatem na zęby, głównie interesuje pacjentów, co zdecydowali się na stały aparat. Nie należy zdejmować go samodzielnie, dlatego po wystąpieniu jakichkolwiek problemów konieczna jest wizyta w gabinecie dentysty ortodonty. Na początku leczenia aparatem ortodontycznym każdy pacjent powinien zatroszczyć się o to, by jego zęby zostały całkowicie wyleczone. W taki sposób minimalizuje się ryzyko wizyt naprawczych w trakcie leczenia aparatem na zęby. Na dobrą sprawę nie ma przeciwwskazań do naprawy zębów, gdy pacjent nosi aparat stały ortodontyczny.
Noszenie aparatu ortodontycznego łączy się z podwyższoną potrzebą troski o zęby. Z uwagi na zamocowane na zębach zamki i pozostałe elementy konstrukcji aparatu , wymiatanie osadów i resztek jedzenia staje się nieco trudniejsze. Z tego powodu pacjenci korzystający z leczenia ortodontycznego muszą dokładniej myć zęby, szczególnie w okolicach aparatu na zęby. Zaniedbanie higieny w tym czasie, może oznaczać, że na wcześniej wyleczonych zębach pojawią się próchnicowe zmiany. W takiej sytuacji należy zapisać się na wizytę w gabinecie dentysty. Zignorowanie próchnicy z uwagi na ortodontyczny aparat może spowodować ujemne skutki. Próchnica szybko przechodzi na sąsiednie zęby, dlatego bezpieczniej wyleczyć problem.
Leczenie w czasie noszenia aparatu jest dostępne. Jeżeli aparat utrudnia dojście do popsutego zęba, można go usunąć na czas leczenia. Taki zabieg nie przeszkodzi w skuteczności ortodontycznego leczenia.
0 notes
ortodonta-torun · 4 years
Photo
Tumblr media
Zalety implantów stomatologicznych
Implanty stomatologiczne czyli sztuczne zęby to współcześnie jedno z najlepszych rozwiązań wymieniających naturalne zęby, które z różnych przyczyn pacjent stracił. Implanty gwarantują wiele różnych opcji. Mogą być aplikowane nie tylko w poszczególnych lukach, ale także w przypadku większych ubytków. O implanty można też oprzeć całe protezy zębów i wzmocnić ich stabilność.
Poza wieloma zastosowaniami tym, co sprawia, że implanty są szeroko wszczepiane, są ich zalety. Jedną z najpopularniejszych zalet implantów jest ich trwałość. Przypuszcza się, że prawidłowo wszczepiony implant może wystarczyć nawet do końca życia. Przyjęte przez tkankę kostną, mimo upływu lat nie tracą swojej wartości, nie niszczą się i nie sprawiają kłopotów. Co więcej wykorzystanie implantów to wysoki komfort . Implanty nie zmieniają miejsca oraz nie dopuszczają do tego, żeby np. umieszczona na nich proteza przesuwała się nieodpowiednio.
Innym walorem implantów jest to, że odtworzone na implantach zęby realistycznie udają te naturalne. Trudno zauważyć różnicę, co oznacza ich zupełną estetykę. Do zaaplikowania implantów oraz odtworzenia uzębienia, nie ma konieczności szlifowania najbliższych zębów, które mogłoby uszkadzać ich szkliwo. Odpowiednie umieszczenie implantów daje wygodny dostęp do przestrzeni między zębami. A dzięki temu są proste w zachowaniu higieny.
Ze względu na te zalety, implanty znacznie lepiej sprawdzają się w porównaniu do pozostałych rozwiązań protetycznych.
0 notes
ortodonta-torun · 4 years
Photo
Tumblr media
Czy warto mieć szczoteczkę soniczną?
Soniczna szczoteczka do zębów to obecnie najnowocześniejsza szczoteczka do zębów, zapewniająca efektywną higienę jamy ustnej. Jej skuteczność bazuje na mocy dźwiękowych fal, które przynoszą bardzo dobre rezultaty. Zazwyczaj soniczna szczoteczka wykonuje w przybliżeniu 30 000 ruchów pulsacyjno-wymiatających na minutę. Technika dźwiękowych fal powoduje, że skuteczność szczoteczki sonicznej jest bardzo wysoka. To zapewnia znaczną przewagę w zestawieniu z mniej rozwiniętymi technologicznie szczoteczkami do zębów.
W ciągu szorowania szczoteczką soniczną, pojawiają się bąbelki złożone ze śliny i pasty do zębów. Tak kształtuje się piana, która dociera do większości trudno dostępnych miejsc. Co więcej ta metoda pozwala na pełne wykorzystanie składników zawartych wewnątrz pasty. Taki sposób o wiele efektywniej czyści osad i brud, dzięki czemu resztki pokarmu nie gromadzą się na powierzchni zębów. A im efektywniejsze oraz staranniejsze mycie zębów, tym bezpieczniejsza jama ustna. Z tej przyczyny szczoteczkę soniczną proponują dentyści.
Co więcej w wielu sonicznych szczoteczkach dostępne są funkcje, jakie pomagają mierzyć długość szczotkowania i moc nacisku. Taki typ szczoteczki jest również łagodny dla dziąseł. Troszczy się o nie, zapobiegając mechanicznym uszkodzeniom, a także zawiera możliwość masażu. To szczególnie istotne przy nadwrażliwości zębów i dziąseł.
Szczoteczkę soniczną do zębów można kupić także w wersji dla dzieci.
0 notes
ortodonta-torun · 4 years
Photo
Tumblr media
Kiedy ortodonta zaleca aparat retencyjny?
Leczenie ortodontyczne zazwyczaj wymaga czasu i cierpliwości pacjentów. Użycie aparatu ortodontycznego, choć daje doskonałe rezultaty, nie jest ostatecznym narzędziem, usuwania wad zgryzu oraz prostowania uśmiechu. Dla ciągłego efektu, zazwyczaj po ukończeniu leczenia aparatem ortodontycznym, stosuje się tzw. aparat retencyjny nazywany też retainerem. Jego naczelnym celem jest utrzymanie wyników utworzonych przez uprzednio używany aparat na zęby. Bywa tak, że część zębów może przesuwać się na wcześniejsze złe pozycje, z uwagi na to, by przeciwdziałać temu procesowi, warto założyć aparat retencyjny.
O tym, jak długo aparat retencyjny będzie noszony przez pacjenta, rozporządza ortodonta. Z reguły jest to nie mniej niż połowa czasu, jaki przeznaczyliśmy na leczenie aparatem ortodontycznym, jednak zdarza się też tak, że aparat retencyjny musi pozostać w jamie ustnej na dłużej – nawet dożywotnio. Na ponowne przemieszczanie się zębów może mieć wpływ wiele elementów np. wiek oraz wynikające z tego wyrastanie nowych zębów u młodszych pacjentów.
Wykorzystanie aparatu retencyjnego sprawia, że rezultat leczenia ortodontycznego będzie stabilny, a wyprostowane zęby, zachowają się na odpowiednich miejscach. Pacjenci, którzy korzystają z retainera, tak jak w przypadku aparatu ortodontycznego, muszą nie zapominać o starannej i dokładnej pielęgnacji jamy ustnej. Tak samo istotna jest systematyczna opieka oraz konsultacja lekarza ortodonty.
0 notes
ortodonta-torun · 4 years
Photo
Tumblr media
Kiedy trzeba usunąć ósemki?
Choć zęby mądrości pojawiają się w jamie ustnej człowieka jako ostatnie, mogą powodować wiele niedogodności. Co do zasady prawidłowo umieszczonych i zdrowych zębów nie powinno się ruszać. Zdarzają się jednak pewne czynniki, które decydują o tym, że potrzebne jest usunięcie ósemki.
Często proces wyżynania się zębów mądrości jest utrudniony na przykład przez brak przestrzeni w jamie ustnej. Zęby, które mają za mało miejsca, napierają na inne. To oznacza często ogromny ból i przesunięcia pozostałych zębów. To może oddziaływać na pojawienie się lub pogłębianie wad zgryzu. Zbyt niewielka przestrzeń w jamie ustnej dla niektórych zębów może również sprawiać kłopoty podczas szerokiego otwierania ust. To dla pacjenta oznacza pewien dyskomfort, którego warto się pozbyć.
Wyrwanie ósemek konieczne jest też wtedy, kiedy ząb psuje próchnica, szczególnie w zaawansowanym stadium. Ten problem może bez trudu przenosić się na sąsiednie zęby, z uwagi na to trzeba wyeliminować jej źródło. Bywa też tak, że w pobliżu zęba rozwija się nieodwracalny stan zapalny dziąsła, z reguły wywołany właśnie zmianami próchniczymi. W takim wypadku ekstrakcja jest jedynym sposobem usunięcia problemu.
Ekstrakcja zębów u stomatologa nie boli, dzięki używanym znieczuleniom.
0 notes
ortodonta-torun · 4 years
Photo
Tumblr media
W jaki sposób wzmocnić szkliwo zębów według zaleceń stomatologa?
Celem szkliwa jest ochrona zębiny na całej przestrzeni korony zębowej przed wszelkimi negatywnymi czynnikami, które często kończą się uszkodzeniem zębów. Z tego względu troska o szkliwo i wzmacnianie go jest jednym z najważniejszych działań, jakie powinniśmy podejmować w trosce o mocne zęby.
Z reguły szkliwo ulega uszkodzeniu z uwagi na dwa główne czynniki. Pierwszym są kwasy wynikające z bakterii, drugim normalne starcie. Bywa tak, że na skutek problemów takich jak wady zgryzu albo zgrzytanie zębów, czyli bruksizm, ścieranie szkliwa następuje zbyt szybko. Oba te problemy można usunąć dzięki wizycie w gabinecie stomatologicznym.
Jeśli chodzi o szkliwo najbardziej znanym problemem jest jego demineralizacja, wywoływana przez bakterie i kwasy. Umocnienie szkliwa zębów można uzyskać przez poprawną dietę, w której np. zminimalizujemy spożycie cukrów. Znaczny wpływ na wzmocnienie i odbudowę szkliwa ma też wykorzystanie fluoru. Jego działanie przeciw próchnicy przynosi skuteczne wyniki, zwłaszcza, jeśli pacjenci używają pasty z fluorem i często odwiedzają dentystę na zabieg fluoryzacji.
Także sumienne oczyszczanie i właściwa higienizacja, pozwalają utrzymać szkliwo w porządnym stanie. Jeżeli jednak zdarzy się tak, że pacjent z różnych okoliczności ma problemy ze szkliwem, dobrym sposobem jest konsultacja z dentystą, który oceni, w jaki sposób można odbudować albo zastąpić uszkodzone szkliwo.
0 notes
ortodonta-torun · 4 years
Photo
Tumblr media
Zalety koron protetycznych od stomatologa
Korony protetyczne mają w stomatologii obszerne zastosowanie. W szczególności zastępują pojedyncze zęby, jakie zepsuły się lub wymagają odnowy po leczeniu kanałowym. Korony wstawia się także na implantach w przypadku, gdy potrzebne jest uzupełnienie zupełnego braku zęba.
Korony zębowe formowane są także z odmiennych surowców. Obecnie zazwyczaj wykorzystywane są korony cyrkonowe albo porcelanowe z ceramiczną podbudową. Podstawową zaletą tego rodzaju odbudowy zębów jest to, że korony cechuje duża wytrzymałość. Przy użyciu koron można zakryć wszystkie niedoskonałości zębów, na przykład kiedy są z jakiegoś powodu naruszone lub są mniej efektowne niż kiedyś. Sprawdzają się, ponieważ korony swoim kształtem upodabniają się do naturalnych zębów oraz poprawiają wygląd jamy ustnej.
Pod koronami można ukryć przebarwienia lub nierówności. Aby stało się to wykonalne trzeba obrobić ząb pod to wypełnienie. Nie robi się tego w przypadku koron położonych na implantach. W czasie tego zabiegu chirurg stomatolog nie szlifuje sąsiadujących zębów, a zaledwie wypełnia przestrzeń między nimi. Cena korony protetycznej wynika z materiału, z jakiego ją stworzono. Znaczenie ma też to, czy jest zaaplikowana na ząb lub jego resztki, czy na implant.
0 notes
ortodonta-torun · 4 years
Photo
Tumblr media
Endodoncja zębów pod mikroskopem
Leczenie kanałowe uznawane za jedno z najtrudniejszych zabiegów w gabinecie dentystycznym, wymaga doskonałego sprzętu i doświadczonego chirurga szczękowego. O tym, że prostsze leczenie zachowawcze nie zadziała, może świadczyć trudny do zniesienia ból zęba, inna barwa, nadmierna wrażliwość albo obrzęk albo stan zapalny. W przypadku pojawienia się objawów, powinno się szybko zapisać się do dentysty, aby był w stanie zadecydować, jaki typ leczenia okaże się efektywniejszy. Z reguły jest tak, że leczenie kanałowe to jedyna możliwość zachowania bardzo zepsutego zęba.
Lekarz endodonta, jaki podejmuje leczenie kanałowe, korzysta z mikroskopu, dzięki któremu zabieg jest całkowicie dokładny. Dzięki użyciu mikroskopu stomatolog endodonta może gruntownie obejrzeć zainfekowaną przez bakterie miazgę zęba oraz określić, jak wielką część zęba trzeba wyleczyć.
W przypadku, gdy choroba jest zaawansowana, dobrze zastanowieniu się nad zgłoszeniem do leczenia kanałowego. Inaczej jedynym rozwiązaniem będzie całkowita ekstrakcja zęba. Pustkę po usuniętym zębie należy niezwłocznie wypełnić, żeby zmniejszyć ryzyko nowych problemów jamy ustnej. To z kolei oznacza nowe koszty – przez konieczność zastosowania protezy lub zaaplikowania implantu.
Leczenia kanałowego nie powinno się bać, ponieważ przeprowadza się je pod skutecznym miejscowym znieczuleniem.
0 notes
ortodonta-torun · 4 years
Photo
Tumblr media
Przyczyny i skutki próchnicy
Próchnica jest jedną z najpopularniejszych chorób zębów i przyzębia, jakie stomatolodzy odnajdują u pacjentów. Wczesna faza tej przypadłości nie jest zauważalna gołym okiem, ani nie wywołuje bólu, ale im głębiej dosięgnie do środka zęba, tym gorsze szkody oraz silniejszy ból sprawia. Ząb zainfekowany przez próchnicę staje się czulszy oraz mniej odporny na zniszczenia. Niekiedy zmiany dosięgają do miazgi zęba i są na tyle zaawansowane, że ostatecznym ratunkiem staje się leczenie kanałowe.
Najbardziej znaną przyczyną rozwoju próchnicy są bakterie, które z reguły pożywiają się cukrami zawartymi w pokarmie. Na skutek aktywności bakterii następuje demineralizacja szkliwa zęba stanowiącego najtrwalszą ochronę zębów. Dieta, która ma w sobie przesadną ilość cukrów, szczególnie wspiera rozwój próchnicy. Szczególnie nieprzychylne dla wszystkich zębów są przekąski klejące, co szybko przywierają do powierzchni i zwykle bywają trudne do oczyszczenia.
Poza różnymi czynnikami, które wpływają na rozwój próchnicy, szczególne znaczenie ma także higienizacja jamy ustnej. Na skutek nie bardzo starannego lub niezbyt systematycznego oczyszczania, pozostałości po pożywieniu odkładają się na zębach i powodują powstawanie kamienia nazębnego. Pozostałości po pożywieniu to również siedlisko bakterii, które sprzyjają rozwojowi chorób przyzębia i zębów.
Z próchnicą można radzić sobie, dbając o czystość zębów, stosując pasty z fluorem oraz często odwiedzając swojego stomatologa.
0 notes