Tumgik
davesnapsyou · 5 months
Text
Új olcsó Samsung a láthatáron
Tumblr media
Kiszivárgott a Geekbench-en a Samsung új olcsó mobilja, a Galaxy A15. Ígéretes lesz, és nemcsak az ára. Lássuk mi az, amire számíthatunk.
Az új A-szériás modell nagy valószínűséggel 2024 első felében jelenik meg, lesz belőle 4G-s, és 5G-s verzió egyaránt. Ahogy említettem ígéretes készüléket kapunk olcsó áron, de utóbbira visszatérünk később. A készülék 6.4" méretű FullHD+ kijelzővel lesz ellátva, és támogatni fogja a 90 Hz-es képfrissítést. A panel típusa egyelőre nem tisztázott, a pletykák szerint OLED képernyőt kapunk, de egyesek egy másik kiszivárogtatott képre alapozva AMOLED kijelzőt spekulálnak. Ezt bízzuk a meglepetésre.
A gördülékeny működést egy MediaTek Dimensity 6000+ proci biztosítja majd, amihez 4 és 6 GB RAM társul majd. A tárhely 128 GB lesz maximálisan, amit lehetőségünk lesz tovább bővíteni microSD kártyával egészen 1 TB-ig! A tárhelyre pedigg mindig szükség van, nem igaz? További jó hír, hogy a jack aljzatot se kell mellőznünk. Kamerafronton átlagos szettet kapunk. A főkamera egy 10x-es digitális zoomra képes 50 megapixeles egység lesz. Emellé egy 5 megapixeles, és egy 2 megapixeles egység társul majd. Utóbbi nagy valószínűséggel a megszokott makro kamera lesz, ami sajnos nem a legjobb eredményeket produkálja ebben a felbontásban, bármelyik márka készülékét is nézzük. Az 5 megapixeles kamera egy ultraszéles látószögű egység lesz. Nyilván a főkamerával érjük el a legjobb eredményeket, de én nem űzöm tűzzel-vassal azt sem, aki az előlapi kamerával örökíti meg a pillanatot fotó formájában magáról, avagy készít videót valamelyik közösségi platformra. Ebben egy 13 megapixeles előlapi kamera lesz a segítségére.
A készülék biztonsági funkciói közül az ujjlenyomat olvasót a keretbe építve találjuk majd meg. Az energiát egy 5000 mAh-s akkumulátor szolgáltatja majd, melyet 25 Wattal lehet tölteni. Ahogy az elvárható, a készülék USB-C porttal érkezik.
A Galaxy A15 5G európai ára 250 dollár körül lesz. Nem fogok hazudni, ennél olcsóbban, szinte ugyanezzel a specifikációkkal találsz több más készüléket is, például a Redmi 12-t (az ultraszéles kamerája kicsit jobb is), a Galaxy A14-et.
Te várod már az új Samsung készüléket? Vagy más gyártó középkategóriás mobiljait? Írd meg kommentben, és utána járok!
1 note · View note
davesnapsyou · 5 months
Text
Megtörik a csend
Tumblr media
Az elmúlt időszakban nem voltam annyira aktív a blogon, de ezen most ismét igyekszem változtatni. Ha érdekel a miért, egy kicsit mesélek a bejegyzésben bővebben.
Mondanám, hogy egészen prózai oka volt a leülepedésnek, de ez nem teljesen igaz. Azt nem kell magyarázni, hogyha az embernek van egy polgári állása, akkor amellett sokszor nehéz nemcsak azzal foglalkozni, amiket szeret, de a fontos emberekre is éppenhogy jut idő. Jó esetben. A taposómalomnak csak negatív hatásai vannak mind fizikálisan, mind mentálisan. Én pedig mindkettőből kaptam. A fizikális egészségem helyzete jelen poszt megírásakor még felderítés alatt áll. Alap állapotfelmérésen kívül nem történt még más. Kész mutatvány időpontot szerezni másra. Szorítsunk, hogy semmi gáz nincs. Ha a napokba erőszakolok valamivel több pihenést, akkor egészen egyben érzem magam. Viszont az egészségromlás helyzete a családomba is befurakodott jobban, mint ahogy azt az ember tolerálni tudná. Reméljük ezzel kapcsolatban is a legjobbakat. Kérek némi energiát tőletek, hogy minden jó legyen.
A személyes hangvételű események után pedig térjünk rá kicsit a szakmai vonalra, legalábbis arra, amiről a blog is szól. Nem olyan megkaptam az első olyan felkérésem, amikor másokat kellett fotóznom. Oké, a feleségem készséggel szokott modellt állni, amikor van idő kicsit fotózni, de ez most más volt. Vagyis annyira nem, mert egy nagyon közeli barátomék kértek fel arra, hogy közelgő házasságuk alkalmával készítsem el a jegyesfotózásukat. Képzelhetitek, hogy mekkora megtiszteltetésnek éreztem ezt a felkérést, és persze hatalmas izgalom volt bennem, hogy számukra tetsző eredményt tudjak prezentálni. Egy mini fotózás volt, de remélem sikerült a célt elérnem.
Ahogy gondolkodtam aztán a fotózásról általánosságban, rájöttem, hogy a jelenlegi eszközeimet kezdem "kinőni." Ezért úgy gondoltam, hogy ideje szintet lépni. Mindenképpen a használt fényképezőgépek piacáról szeretnék válogatni, ezért előzetesen egy ideje már nézegetem a kínálatot. Itt jön egy kis bökkenő. Ahogy a meghirdetett portékákat nézegettem, arra jöttem rá, hogy a használt gépek árai alig különböznek egy új gép, vagy szett árától. Ami bizony nem az én bankszámlámhoz van mérve. Korábban legjobb barátommal szóba került egyszer az analóg fotózás, és akkor mindketten egyetértettünk abban, hogy amekkora feelingje van a dolognak, ma már annyira körülményes, ezért nem csinálnánk. Viszont most elnézve az analóg gépek használt piacát, úgy néz ki, hogy mégis onnan fog kikerülni a nyertes. Félreértés ne essék a korábbi kijelentésem kapcsán, fantasztikus az analóg fotózás, és ahogy az itteni részletes bemutatkozásomban olvashatjátok, van is egy analóg gépem. Na, de az közel egy kiló. Tudom, tudom, mások nehezebb szettekkel is mászkálnak, de nekem fontos a mobilitás (milyen meglepő a blog tematikája kapcsán). Úgyhogy a számomra ideális egy olyan szett lenne, ami cakkumpakk fél kiló körüli, és természetesen az automata beállításain kívül manuális, fél-manuális opciókkal is rendelkezik. Mondhatnánk jogosan azt is, hogy a filmek drágák, de van, ahonnan olcsóbban lehet beszerezni egyszerre akár többet is. Cserébe várni kell, amíg megérkezik a pakk. Ha ennél az útnál maradok, akkor a következő egy-két hónapban fogom megvásárolni a számomra megfelelő darabot. Amiről aztán lesz hosszabb YouTube-os videó is. Apropó videózás. Tervben van sok hosszabb vidi, néhány tesztelős tematikájú is. A rövidebb videók gyártása nyilván gyorsabban megy. Azokat sokszor menet közben is fel tudom venni.
Summa summárum, szurkoljatok, hogy minden jól menjen, leginkább, ami az egészséget illeti.
Szép napot/reggelt/estét (amikor éppen olvasod)!
5 notes · View notes
davesnapsyou · 6 months
Text
Jönnek a napok, amikor érdemes lesz ezeket a tippeket fejben tartani, illetve felfrissíteni az ismereteinket. Használd ezt a cikkem hozzá!
Nincs ködösítés! (archív poszt)
Tumblr media
Elérkezett ismét az év azon szakasza, amikor komorság költözik a természet lelkébe, és legszívesebben mi is bent kuckóznánk egy bögre forró ital társaságában. Még mit nem! Nyomás ködös tájat fotózni! Azonban ködös időben trükkös lehet jó képeket készíteni, hiszen kevés fény áll rendelkezésre. Éppen ezért adok néhány tippet, hogyan fotózz ebben a misztikus környezetben. Érdemes a képeknél a fotó bal alsó sarkában lévő "ALT" feliratra kattintva elolvasni a leírásukat.
Kutasd fel a ködöt
Az kézenfekvő, hogy ködös táj, városi kép fotózásához ködre van szükségünk. Milyen meglepő. A legkézenfekvőbb dolog az időjárás előrejelzések figyelése, hogy mikor jósolnak a meteorológusok látnoki pontossággal ködöt. Most jön a kevésbé komfortos rész. Ködös fotók készítéséhez a legjobb időszak kora reggel, napfelkelte előtt, vagy esetleg kora este, napnyugta után van. Ekkor van a legnagyobb esélyed ködbe ütközni, ugyanis napközben a köd hamar feloszlik.
Csak stabilan
Az egyik legfontosabb dolog, amit észben kell tartani az az, hogy stabilizáld a telódat, hogy a legkisebb bemozdulásokat is elkerüld, ugyanis ködös időben hosszú záridővel kell fotóznod. A stabilizálásra a legjobb, ha tripodot (háromlábú állványt) használsz, illetve egy bluetooth-os önkioldó távirányítót. Ha ezek nem állnak rendelkezésedre, nem kell feltétlenül valamelyik műszaki boltba rohannod beruházni egyre (bár kétezer forintért már kaphatsz a P**coban, vagy a K**kben). A bemozdulások esélyét úgy is tudod csökkenteni, ha két kézzel fogod meg (alapvetően is így kell) a telódat, a könyöködet pedig közel tartod a testedhez. Ezután nyomd meg a képernyőn látható exponáló gombot. Figyelem! Ne a hangerőszabályzó gombokat használd, ugyanis azok megnyomásakor jelentősen bemozdul még így is a telód.
Fókuszpont és expozíció
E két dolgot egy modul alatt érdemes megtárgyalni, hiszen egyik a másikat követi. Válassz ki egy fő témát a ködös tájban, és állítsd arra az élességet. Fontos, hogy rögzítsd a fókuszt (ujjal hosszan rányomsz a fő témára a telód képernyőjén). Ezután jön az expozíció beállításának könnyebb módja. De mi is az az expozíció? Ismételjünk! Az expozíciót a rekeszérték (f-érték), és a zársebesség adja. Tulajdonképpen ez határozza majd meg, hogy mennyire lesz sötét, vagy fényes a képünk. Általános szabály, hogy minél kisebb a kamera rekeszértéke (f-értéke), annál nagyobb a rekesznyílás, így több fény jut a szenzorra, tehát rövidebb záridővel kell fotóznunk. Természetesen a fordítottja is igaz: minél hosszabb záridőre van szükségünk, annál nagyobb f-értéket kell választanunk, ezáltal szűkítünk a rekesz nyílásán. Ezeket a telód "Pro" módjában tudod változtatni. A telók közt vegyes a felhozatal, ugyanis nem sok modell kínál változtatható rekesznyílást. A fix f-értékkel rendelkező kameráknál a záridő növelésével, és csökkentésével, illetve az EV (expozíció kompenzáció) funkcióval tudod befolyásolni az elkészíteni kívánt fotó fényességét. Próbálgasd, hogy mely beállításokkal éred el a számodra elképzelt hatást. 
Kanyarodjunk vissza az egyszerűbb módszerhez. Miután rögzítetted a fókuszt a fő témádon, láthatod, hogy megjelenik egy csúszka, amin egy plusz, illetve egy mínusz jel van. Ennek a csúszkának a le-fel húzogatásával tudod instant állítani az expozíciót.
A pára, és a köd biztosan megvicceli majd a telefon kamerájának automatikáját, ezért javaslom, hogy ne hagyd a melót az automatikára. Az expozíciót és a fókuszt mindig manuálisan állítsd be. Arra se hagyatkozz, hogy majd utómunkában helyreállítod, ugyanis egy rosszul exponált képpel nem lehet csodát művelni. 
Használd ki a negatív teret
Tumblr media
A negatív tér a fő témához tartozó nagy mértékű üres teret jelenti. A köd tökéletesen alkalmas arra, hogy a negatív tér használatával kiemeljük a környezetből a fő témánkat. Ezekre a fotókra mindig jó ránézni, mert letisztult, a tekintetünk megpihenhet valahol. Sokszor ez is a cél ezekkel a fotókkal: a nyugalom, a békesség érzésének felébresztése.
Adj mélységet a fotódnak
A köd kiváló eszköz ahhoz, hogy mélységet, "rétegeket" adjunk a fotónknak. Különösen tájképeknél fontos ez, melyek gyakran laposnak, egyhangúnak tűnhetnek. Ködös időben a hozzád közelebb lévő objektumok sötétebb tónusúak, minden más ezektől távolabb pedig fokozatosan fátyolossá válik, a ködbe vész. Ezt fontos észben tartani. Keress olyan objektumokat, amikkel rétegeket tudsz létrehozni, például ilyenek lehetnek a kövek, fák, épületek, emberek, állatok stb. Figyelj arra, hogy a fotód fő témáját mennyire öleli körbe a köd. Kiemeled a környezetből, vagy éppen sejtelmesen elbújtatod a ködben a sziluettjét láttatva? Minden az elképzeléseden áll, de fontos, hogy a fő témád teljesen sose vesszen el a ködben. Ha titokzatosságot sugallva elbújtatod a fő témát a ködben, csak a körvonalait sejtetve, akkor feldobja a fotódat az, ha valamilyen világosabb résszel a tekintetet rávezeted. Alább szemléltetek pár példát. 
Tumblr media
Tumblr media
Tumblr media
Sziluettek
A sziluettek varázslatos hangulatot adnak, mert egy ilyen fotó a részleteket a képzeletünkre bízza. A sziluettes fotókkal misztikus, dramatikus hatást kelthetünk. Sziluettes fotót úgy készítünk, hogy az alanyt, a fő témát hátulról világítjuk meg (ellenfény). Az ellenfényes megvilágítás az alanyunkat elsötétíti. Ködös körülmények között sokszor nem áll rendelkezésünkre semmiféle fényforrás, hiszen sokszor még a nap sem kelt fel, vagy már éppen nyugovóra tért. Ilyenkor helyezzük a fő témánkat, az alanyunkat a környezet legvilágosabb része elé. Rögzítsük a fókuszt a témánkra, és a megjelenő csúszkával húzzuk le az expozíciót, de manuális módba is léphetünk, ahol szintén rögzíthetjük a fókuszpontot, és a záridő csökkentésével sötétíthetjük a képet. A sziluettes fotónak alulexponáltnak kell lennie. 
Tumblr media
Tükröződések
Ez egy elég specifikus téma, mert a ködön kívül szükség van még egy összetevőre: víztükörre. Keress egy tavat, vagy akár egy tócsát, és a benne tükröződő kép a ködös tájjal együtt még lenyűgözőbb hatást kelt. Fontos, hogy a szimmetrikus tükröződéssel érjük el a legjobb hatást. Helyezd a vízszintes szimmetriavonalat a kép közepére. Legyen elég tér a kompozíció alján, és tetején is. Elképzelhető, hogy ehhez közel kell ereszkedned a talajhoz, hogy minden a kompozícióban lehessen. Személyes véleményem, hogyha egy kis napfény kis bekúszik ezekbe a fotókba, az még inkább dob a hangulatukon.
Tumblr media
Sorozatfelvétel
Nem mindegyik teló kamerás funkciói közt található meg, de ha a tiéd tudja, akkor ködös körülmények között fotózott mozgó témánál használd a sorozatfelvétel módot. A ködben csekély fény áll rendelkezésünkre, ezért a mozgó témák elmosódottak lehetnek. Ezt védi ki a sorozatfelvétel funkció, mellyel a gyors egymás után elkészített fotók közül kiválaszthatod a legélesebbet. Kivéve, ha az elmosódott mozdulatok megragadása a cél, de akkor nincs is szükséged a sorozatfelvételi funkció használatára.
Tumblr media
Utómunka, de csak csínján!
A ködös fotók magukban olyan gyönyörűek tudnak lenni, hogy néha nem is igényelnek utómunkát. Ha mégis szeretnél minimális utómunkát végezni a fotódon, a következő beállításokat változtasd aszerint, hogy milyen hatást képzeltél el: fényesség, környezet, kontraszt, telítettség/szaturáció, árnyékok, színhőmérséklet.
Azt hiszem ezzel a terjedelmes bejegyzéssel méltóképpen vezekeltem az egyhónapos kimaradásért.
9 notes · View notes
davesnapsyou · 7 months
Text
Tumblr media
Ritkán osztok meg saját fotót a blogomon. Viszont úgy érzem a hitelességem erősíti, és segít kapcsolódni a látásmódommal, ha időnként mutatok itt is a fotóimból. Ezt most mobiltelefonnal készítettem, ráadásul egy középkategóriás telefonnal. Egészen konkrétan egy Oppo A16s típusú telefonnal készült a fenti kép. Azt hiszem mostanában kezdem megtalálni, hogy "Igen, ez lesz az én stílusom. Ez vagyok én." Erről még mesélni fogok bővebben a következőkben. Addig is minden szépet, és jót kívánok neked, aki épp ezt a bejegyzést olvassa!
11 notes · View notes
davesnapsyou · 7 months
Text
"Az amatőrök a felszereléssel törődnek, a profik a pénzzel, a mesterek a fényekkel, én pedig csak fotózom..." Vernon Trent
Ezzel az idézettel szeretném köszönteni az olvasóimat a kis kényszer pihenőből visszatérve. Mostanában sokat gondolkodtam azon, hogy mi az az esszenciális tudás, vagy eszköz, amitől profi leszel akár fotózásban, akár videózásban, vagy esetleg mindkettőben. Elmélyedve a fenti gondolatban, szeretném megerősíteni azt, hogy (szinte) mindegy milyen eszközöd van fotózásra, videózásra, azzal el tudod készíteni a megfelelő produktumot. A legfontosabb elsajátítandó dolog az expozíciós háromszög (ISO-záridő-rekeszérték) összetevőinek helyes használata, a kompozíciós ismeretek, és a fények megfelelő alkalmazása. A képességeket nem a drága cuccok fogják megadni. Nyilván nem fogok telefonnal, vagy egy zsebbe csúsztatható kompakttal asztrofotózásba kezdeni, de ez mellékes. Megjegyzem, hogy mobilos asztrofotózásra vannak megoldások, amikor egy távcsőre applikálod a telefont, szóval ez megdöntötte a fenti kijelentést.
Lényeg, ami lényeg: visszatértem, és hozom az aktuális cikkeket, és egyéb izgalmas beszámolókat dolgokról, amik a háttérben futnak.
4 notes · View notes
davesnapsyou · 8 months
Text
Egy kis ajándék
Tumblr media
Kicsit betemet a hétköznapi munka, tevékenységek halmaza, de hogy ne felejtsetek el, hoztam egy kis ajándékot.
Az elmúlt napokban a rövidke szabadidőmet tartalmak tervezésével, és presetek készítésével töltöttem. A Lightroom mobilverziójához, és a Snapseed applikációhoz is készítettem saját preseteket. Egyelőre összesen néhányat csupán. Most a Snapseed preseteket szeretném megosztani veletek. A Snapseed a presetekhez egy QR-kódot generál, és ha megnyitod a saját fotódat az appban, majd beolvasod a QR-kódot, akkor automatikusan ráteszi a presetet. Fontos megjegyeznem, hogy a presetek nem feltétlenül illenek minden típusú fotóra. Ki kell tapasztalni, hogy mely fotókhoz illenek. Ha szeretnéd, akár te magad is tudod módosítani a használt presetek beállításait, amíg el nem éred a kívánt hatást.
Golden Brown Retro
Ez a preset az őszi időszak aranybarna árnyalatait kombinálja a retro analóg hatással. Szépen illeszkedik olyan fotókhoz, ahol a természet, és az urbanizált környezet összeér, de portrékhoz is használható.
Tumblr media
Moody Nature
Ez a preset leginkább természeti fotókhoz illeszkedik. Kicsit sötét hangulatú, de hatásos filter.
Tumblr media Tumblr media
A továbbiakban is tervezek még preseteket készíteni, melyeket Ko-Fi/Patreon (még nem döntöttem el hol) oldalakon csomagokba rendezve egy kávé, vagy süti (infláció hatásától mentes) áráért elérhetővé teszek. A bevételt természetesen a tartalomgyártói minőségem emelésére fordítanám. Viszont hozni fogok ingyenes preseteket is, amik ugyan olyan királyak lesznek, úgyhogy nem kell aggódni. Ha kipróbáltad valamelyik Snapseed presetemet, töltsd fel Instára, és jelölj be rajta nyugodtan (@pdavid1216). Gondolatokat, óhajt és sóhajt pedig a kommentszekcióba várok. Szép napot!
4 notes · View notes
davesnapsyou · 8 months
Text
Káprázatos, álomszerű fotókért ide érdemes benézni.
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Today is my birthday so...
Please make my dream of having my four best photos seen by many people come true!! ︎
Please spread this post! ︎
902 notes · View notes
davesnapsyou · 8 months
Text
A magyar fotográfia napjának margójára
Tumblr media
1840. augusztus 29-én készült az első magyar dagerrotípia. Az eljárást a Magyar Tudós Társaság 11. nagygyűlésén mutatta be Vállas Antal. A matematikus a Dunát és a várat örökítette meg egy fényérzékennyé tett rézlemezre. Sajnos a felvétel nem maradt fenn, de számos magyar találmány azóta is a fotográfia meghatározó eljárása, technikai megoldása.
Mi az a dagerrotípia?
Talán művészettörténet órán tanulhatnak a fogalomról ma is a fiatalok, de biztos vagyok benne, hogy sok ember a szó hallatán visszakérdezne, hogy miről is van szó. A dagerrotípia nevezetű képalkotási eljárás Louis Daguerre és Joseph Nicéphore Niépce nevéhez fűződik. A kezdeti nehézségek után a technikát Daguerre fejlesztette tovább, és nevezte el saját magáról, ugyanis Niépce 1833-ban elhunyt. Amíg korábban együtt dolgoztak, a munka jelentős részét Niépce végezte.
Az eljárás folyamata során egy ezüstözött rézlemezt políroztak, majd ezt követően tisztítottak. Az eljárás sikerét az alapos tisztítási művelet adta. Ezt követően jód-, majd később bróm-, és klórgőzben úgymond érzékenyítették a lemezt egészen addig, míg az sötét sárga színt vett fel. Ezt a fényérzékeny lemezt helyezték az akkori kamerákba. Kezdetben az exponálási idő magas volt, 15-30 perc, de később ezt sikerült leszorítani 10-60 másodperc közé. A felvételt melegített higany gőzének segítségével hívták elő, amely során higany-ezüst amalgám keletkezett. Ebből a több fényt kapott pontokon több keletkezett, a kevesebb fényt kapott területeken kevesebb. Ezután az egészet nátrium-tioszulfátban fixálták. Kész boszorkánykonyha, mi? Ez még semmi! Ahhoz, hogy tartósítsák a felvételt, a lemezt aranyporral vonták be. Hogy később a levegő ne oxidálja túlzott mértékben a lemezt, légmentesen záródó csomagolásba helyezték. Mivel a dagerrotípia nem sokszorosítható, ezért mindegyik egyedi alkotásnak minősül.
A hazai érdemek
Most, hogy tisztáztuk a jeles naphoz kapcsolódó fogalmat, nézzük is meg, hogy a magyarok miként formálták a fotográfia művészetét, mit adtunk a szakmának:
Mihály József a Kodak cég csúcsmodelljeihez tervezte a mechanikát. Nevéhez a nagy hatótávú fényképezőgépekhez köthetők szabadalmak, melyekért a cég rendkívül megbecsülte.
Dulovits Jenő az első tükörreflexes fényképezőgép megalkotója. Szabadalmát a hajdani Kelet-Németországban jegyeztette be, sajnos emiatt nem lett világhírű a találmány.
Gábor Dénes fizikus nevéhez fűződik a hologram technika megalkotása, amelyért 1971-ben Nobel-díjjal tüntették ki.
Petzvál György a modern, többlencsés objektívrendszer megalkotója.
Rott Andor a polaroid technika technológiát megelőző, közvetlen pozitív fényképkészítés feltalálója.
Schuller Aladárnak köszönhetjük az acetátfilm, avagy a nem gyúlékony film technológia tökéletesítését. A köznyelvben ezt hívjuk negatív filmnek. Ezek azok, amelyeket az analóg fényképezőgépekbe is befűzünk.
Tumblr media
A találmányokon kívül sok inokinus magyar alakot találunk a fotográfia területén, akiknek munkássága a mai napig hatással van sok fotós tevékenységére. A teljesség igénye nélkül a nívós alkotók közt említhetjük Robert Capat, Moholy Nagy Lászlót, André Kertészt, és még sokan másokat.
Tumblr media
Határozottan kijelenthetem, hogy büszkék lehetünk arra, hogy méltó módon járultunk hozzá a fotográfia fejlődéséhez.
5 notes · View notes
davesnapsyou · 9 months
Text
Tumblr media
"A fotózás számomra egy olyan pillanat megragadását jelenti, amely múlik, és ami igaz."
Jacques-Henri Lartigue
A fotózás világnapjának margójára.
9 notes · View notes
davesnapsyou · 9 months
Text
Egyperces a fénymérési módokról
Tumblr media
Pontszerű, részleges, középre súlyozott, átlagos. Mik ezek? És miért vannak ott a kamerámban? Egyáltalán van ezeknek valami funkciója? Bizony van, kedves olvasóm! Hadd meséljek egy kicsit a fénymérési módokról.
Azonnal tisztázzuk is mi az a fénymérés. A legtöbb kamera az expozíciós értékeket az alapján állítja be, hogy a tárgyról mennyi fény verődik vissza az objektíven át a szenzorra. Ezután az eszköz szoftvere kiértékeléseket végez, és megmondja, hogy milyen beállításokkal lesz ideális a kép. Ezeket megfogadhatjuk, de változtathatunk is rajtuk. Ennek a fénymérési módszernek különböző változatai vannak. Nézzük meg a négy leggyakoribbat, és azt, hogy milyen szituációban használhatók ezek.
Pontszerű fénymérési mód
A kamera a keret középppontjában lévő nagyon kicsi terület alapján határozza meg az expozíciót. Nagyjából maximum 4%-át használja az adott képkockának a mérés elvégzéséhez. Ez a fénymérési mód ideális kicsi témák fotózására, például makrofotózás esetén.
Tumblr media
Részleges fénymérési mód
Hasonló a pontszerű mérési módhoz, annyi különbséggel, hogy ez a képkocka 10%-át használja az értékelés során. Akkor kell használni ezt a fénymérési módot, ha a háttér, és a téma különböző megvilágításban van. Például, ha a téma szemből kap egy megvilágítást, és a háttér sötétebb marad, akkor ezt a módot használva utasíthatod a kamerát, hogy a sötétebb hátteret ignorálja, és a fő témán végezze el a fénymérést.
Tumblr media
Középre súlyozott fénymérési mód
A kamera a képkocka 60%-ából érzékeli a fényt, de a középpontját preferálja. Ha a szélek sötétebbek, akkor azokat kihagyja a fénymérésből. Ezt portrézásnál szükséges használni, ahol azt szeretnénk, hogy az arc expozíciója ideális legyen.
Tumblr media
Mátrix fénymérési mód
Találkozhatsz még vele kiértékelő-, multi field, vagy multiple mérési mód neveken is. Ebben a módban a kamera a képkockát négy negyedre osztja, és mindegyikből külön fénymérést végez. Az értékeket átlagolja, és így számítja ki a szerinte tökéletes expozíciós értékeket, de ehhez előnyben részesíti azt a részt, ahol a fókuszpont van. Olyan helyzetekhez ideális ez a fénymérési mód, ahol a megvilágításban nincs túl nagy különbség, például tájképek készítésekor.
Tumblr media
Ezeket a funkciókat általában fényképezőgépekben, kézi kamerákban találod, de bizonyos mobilok beépített kamera appjában is ott lapulnak. Tapasztald ki a használatuk, ha pedig szükséges korrigáld az általuk megfelelőnek gondolt értékeket az elképzeléseidnek megfelelően. A kommentek közé várom a gondolataidat, kérdéseidet.
4 notes · View notes
davesnapsyou · 9 months
Text
Az ISO-titok
Tumblr media
Folytatjuk még a legyeskedést a fényekhez, helyes expozícióhoz köthető elengedhetetlen témák körül. Körbejárunk különböző kamera funkciókat, technikákat. Némelyik mobilos fotózáshoz lesz hasznos, más inkább fényképezőgépek esetén, és lesznek olyanok is, ami mindkét tábor hasznára válhat. Ilyen ez a rövid olvasnivaló is, mely felfedi az ISO tulajdonságainak titkát.
Az ISO a filmes fotózásból ránk maradt fogalom. Egy skála, amely megmutatja egy film fényérzékenységének mértékét. A digitális fotózás korszakában ez a mérőszám nem a film, hanem a szenzor fényérzékenységét takarja. Értelemszerűen minél nagyobb a szám, annál érzékenyebb a szenzor a beérkező fényre, a fotó annál fényesebb lesz.
Mi az ideális érték?
Fényes nappal, és napsütéses időben mindig tartsd a lehető legalacsonyabb értéken az ISO számot. Ez 50-200 között bárhol lehet. Ebben a tartományban a színek sokkal élénkebbe, élettel telibbek, és a kép élesebb.
Mi a helyzet rossz fényviszonyok közt?
Természetesen, ha a környezeti feltételek úgy kívánják, akkor növelheted az ISO számot. Erre különösen éjszaka, sötét helyeken, kevésbé fényes beltereken van szükség. Szituációtól függően 400-1600 közötti, vagy még magasabb értékeket is megüthet ilyenkor a skálán az eszköz.
A hátulütő
A fényérzékenység növelése során a szenzor pixelei nem tudják rendesen értelmezni a fénysűrűséget, ezáltal a kép zajosodni fog. Minél kisebb egy kamera szenzora, annál inkább hajlamos arra, hogy az ISO érték növelésekor egy bizonyos határ felett bedobja a törölközőt. Tehát a mobiloknál, akciókameráknál, kompakt gépeknél figyelni kell erre. A nagyobb szenzorral rendelkező gépek (pl. full frame kamerák) jobban kezelik a zajosodás mértékét.
Az ISO növelése helyett...
Elkerülheted a zajosodást úgy, ha az eszközödet egy tripodra teszed, és a záridőt növeled, vagy a rekeszt nyitod nagyobbra. Mobilok esetében nyilván ez utóbbi adott, így nem kell feltétlenül magas ISO értéket állítani akkor sem, ha rossz fényviszonyok közt szeretnél felvételt készíteni. A kisebb kompaktoknál előre választható módok vannak a különböző környezeti helyzetekre, és a gép a saját határain belül automatikusan belövi a szerinte megfelelő beállítást. Bridge kategóriától felfele alapvető a manuális kontroll.
Zárás
Mindig érdemes betartani a gyártó ajánlást az optimális ISO értékkel kapcsolatban. Ha kérdésed támadt, vagy visszafoghatatlan mondanivalód van, ne habozz a kommentszekcióban kiadni magadból. Persze, csak ha témába vág. Nem, sajnos nem tudom hol van a zoknid párja...
2 notes · View notes
davesnapsyou · 9 months
Text
Meteorraj és csillagfotózás – gyorstipp
Tumblr media
Sokan szeretik a hullócsillagokat megfigyelni, és legalább ennyien szeretnék lencsevégre kapni a látványos égi jelenséget, azonban nem mindenki rendelkezik a megfelelő eszközökkel felszerelt fényképezőgéppel. Se baj! Ugyanis mobillal is lehet fantasztikus képeket lőni a csillagos égről, és a hullócsillagokról. Természetesen én itt vagyok, és mutatom hogyan. Androidosok és iPhone-osok is figyeljenek.
Mielőtt belevágnánk a gyorstalpalóba, elsőként azt kell leszögezni, hogy a lehető legtávolabb legyünk a fényszennyezéstől. Nem kell ehhez a kukoricás közepére menni, de a városi fények zavaróan ne világítsanak a képbe. Ez az egyik. A másik, hogy ezek a tippek amolyan útmutatás jellegűek, hiszen a környezettől függően kell a beállításokat változtatni. Kezdjünk bele.
Androidosoknak
Ebben tudok a legautentikusabb lenni, mert én is Android készüléket használok. A legjobban a kézi beállításokkal jártok. Persze vannak olyan készülékek, melyeknek az éjszakai módja felajánl olyan lehetőséget, amellyel kimondottan az esti égboltot tudjátok fotózni, de a nagyobb kontroll miatt én most a kézi beállításokról beszélnék. Ezek a következők:
ISO: 600-3000 – Nyilván fényviszonyoktól függ az értéke, ha szüksééges, növeld még a 3000-es értéken túl is. AF/F: Húzzátok fel a fókusz csúszkát a végtelenre. S (záridő): 5-30 másodperc között.
Fontos! A vakut, és a HDR opciót kapcsoljátok ki, és ne használjátok a zoom funkciót (digitális esetében)! Ha tudsz RAW formátumot állítani a telódban, akkor használd azt, de ha csak JPEG-ben készíti el a képeket a készüléked, amiatt se bánkódj. Talán egyértelmű, de a főkamerát használjátok a művelet során.
iPhone-t használóknak
Igaz jómagam nem birtoklok iPhone-t, de ismerem a kamerás felületét, ezért talán érdemes megfogadni a tanácsom. Más funkciók is felvonultathatók, mint egy Androidos telefon esetében, de éppen csak hajszálnyi az eltérés. Alapvetően, ha nem használsz dedikált éjszakai fotós funkciót, akkor az ISO, a záridő értékek ugyanazon tartományba essenek, a fókusz szintén maradjon végtelen, mint fent az Androidos telók esetében. A HDR-t, és a vakut itt is kapcsoljátok ki. A különbségről. Az iPhone-ok esetében a Night Mode funkcióval is kiváló képeket lehet lőni a csillagos égboltról, és az elsuhanó meteoritokról. Ebben az esetben a záridő legyen 20, és a maximális 30 másodperc között. Teljesen sötétben az ISO legyen 10 000 és 12 500 között. A Night Mode azért hasznos az iPhone-ok esetében, mert élesebb, tisztább képet ad rossz fényviszonyok között. A fotók formátuma természetesen RAW legyen. A fotózáshoz használjátok ti is a főkamerát.
Jó, ha van mindenkinél
Egy tripod. Ha nincs, akkor bármivel kitámaszthatod, ami stabilan tartja. Vagy akár le is támaszthatod úgy, hogy a kamera az ég felé nézzen.
Önkioldó, vagy ha ez nincs akkor állíts időzítőt a telódon. Ez azért fontos, mert hosszú záridőt használsz, és annál minden apró bemozdulás a fotón is látszódni fog. Ha kézből fotóznál pont emiatt lenne elmosódott a kép, mert a telód érzékelné az apró bemozdulásokat, remegéseket.
Zárás
Elsőre lehet, hogy nem fog sikerülni az elképzelt módon lefotózni a csillagos égboltot, de ne csüggedj! Próbálkozni kell, és kitapasztalni, hogy az adott helyen számodra melyik beállítás fogja meghozni a sikert. Ha kérdésed van, vagy bármi gondolatod, várom a kommentek közt. Sikeres fotózást!
5 notes · View notes
davesnapsyou · 9 months
Text
Tippek a borús napokra
Tumblr media
Sajnálom, most nem olyan tippek jönnek, hogy miként rázd fel magad egy borús napon, ha rossz a kedved miatta. Amennyiben mégis lógattad már amiatt az orrod, hogy egy adott napra fotózást, videózást terveztél, és a felhős, borús idő keresztülhúzta a számításaid, ez esetben ne habozz tovább olvasni a bejegyzést.
Való igaz, hogy a részletes, éles képek elkészítésére egy ragyogó napon nagyobb esélyed lehet, de mondok valamit. A felhős napok legalább annyira jók! A felhő réteg kevesebb fény lejutását jelenti, ami másfajta beállításokat igényel. Kezdjük is a sort ezekkel, majd következik négy hasznos, és egyszerű tipp, amit tudásod szintjétől függetlenül alkalmazhatsz.
A bűvös beállítások
Ha jobban szeretnél a kompozícióra koncentrálni, mint a beállításokra, akkor hagyatkozhatsz az automatikára, de nagy valószínűséggel vakarni fogja a készülék a fejét, hogy milyen beállításokat alkalmazzon. Nyilván ez készülék függő, és mind a mobilok, mind a fényképezőgépek automatikus módja egyre ügyesebb, és pontosabb manapság. Mégis, ha szeretnéd csökkenteni a hibázás esélyét, ne félj használni a kézi beállításokat. Erre a javaslatom a következő:
ISO: 200-800 között legyen (ritkán, ha apokaliptikusan borult az ég, emelheted 1600-ra is az értékét).
Tumblr media
Láthatod, hogy az ISO100 érték még elég sötét. A színek, és a részletek magasabb értéknél kezdenek megjelenni.
Záridő (S): 1/250-1/500 közötti érték legyen.
Tumblr media
A záridőnél fordított arányosságot fedezhetünk fel. Minél kisebb a záridő, annál sötétebb lesz a kép, hiszen a kamera "annál kevesebb ideig nézi" a témát, vagyis nem enged be a körülményekhez megfelelő mennyiségű fényt.
Rekesz (A): Felhős, borús időben a legjobb eredmény érdekében a rekeszértéket tartsd f/2.8 és f/4 között. Mobiloknál a legtöbb készülékben fix a rekesznyílás, nagyjából pont f/2.8 érték körül. Ergó, viszonylag tág rekesznyílást kínálnak. Ebből következik, hogy a fix, nagy rekeszértékű kamerával rendelkező telefonok esetében a záridőt gyorsíthatod. Ugyanezen okból az ISO értéked maradhat alacsonyabb. Kompakt fényképezőgépeknél különböző módokat, jeleneteket választhatsz, és ennek megfelelően automatikusan változtatja a rekeszértéket, és természetesen hozzá minden mást is. Komolyabb gépek (bridge, kompakt kialakítású tükör nélküli készülékek) esetében természetesen manuálisan állítható a rekesz is.
Fehéregyensúly (WB): A fényképezőgépeknél általában találni olyan beállítást a fehéregyensúly funkciói között, ami a felhős, borús időben történő fotózásra szolgál. Ezt egy kis felhő piktogram jelzi. A komolyabb gépeken ez is manuálisan állítható. Mobiloknál a pro (kézi) beállításnál a csúszkát húzzuk 6000-6500K értékre. Fontos, hogy az automata beállítást a fehéregyensúlynál is jobb kerülni. Napfényes időben nyugodtan hagyd úgy, de amikor felhők borítják az eget az automatán hagyott fehéregyensúly állítás nem képes jól eltalálni a megfelelő értéket, és a képeink laposak lesznek. Tehát a fényes, és az árnyékos részek kevésbé lesznek részletesek, csak a középtónusok.
Ezt tartsd még szem előtt
Legyen a képen ég, vagy ne legyen?
Fantasztikus látványt tud nyújtani a borús ég, de feltétlenül benne kell lennie a képben? Ha a felhők kezdenek érdekesebb formákat, árnyalatokat ölteni, akkor mindenképp beleveheted a kompozícióba az eget is. Ellenben, ha az égen csak elterülnek a felhők, semmi alakzatot, árnyalatot nem mutatnak, ami érdekes lehet, akkor jobb nem belevenni a kompozícióba az eget. Ha modellt fotózol, kérd meg, hogy álljon közelebb egy épülethez, vagy egy fa koronája alá, hogy az eget fizikailag kitakarja valami.
A fény minősége borongós napokon
A felhős ég által szolgáltatott fény minősége lágy, ezért portrézáshoz remek alkalmat nyújt ezen időszak. Nem fognak megjelenni durva árnyékok sehol. Sőt, minél vastagabb a felhőréteg, annál kevesebb árnyékot fogsz észlelni.
Hová tűnnek az árnyékok?
Azért, mert nem látjuk az árnyékokat, nem jelenti azt, hogy nincsenek ott. A kamera másképp látja a dolgokat, mint az emberi szem. Olyan árnyékokat is észlel, amit mi nem, és már csak akkor vesszük észre ezeket, ha számítógépen vissza akarjuk nézni a fotókat. Ez azért van, mert a kamera dinamikatartománya alacsonyabb, mint a szemünké. Hogy ezt elkerüljük, figyeljük meg, hogy melyik irányból érkezik a fény, és használjuk ki.
Túlexponálás kizárva
A lágyabb fények szinte kizárják a túlexponálás lehetőségét tehát, hogy a fotónk kiég. Borongós időben a természetes fényt minden további nélkül használhatjuk ellenfényként, vagy élfényként is. Az élfény az, amikor a fény hátulról éri az alanyt, és az alakjának csak a vonalai, élei kapnak megvilágítást. Ezzel jól kiragadható az alany a környezet hátteréből.
A fény iránya
Említettük, hogy nem mindig észlelhetők számunkra az árnyékok borús időben, de akkor mégis hogyan határozzuk meg hova helyezzük a fotónk alanyát a térben? Van erre egy trükk, ami bármilyen körülmények között, kültéren, és beltéren egyaránt bevethető:
Nyújtsd ki az egyik kezed úgy, hogy a tenyered az arcod felé néz, az ujjaid pedig az ég irányába mutatnak. Kezdj el lassan forogni. Látni fogod, hogy a tenyeredre a fény és az árnyék hogyan, milyen szögben esik. Így megtalálod a legmegfelelőbb pozíciót a fotóalanyod számára.
Légy színes!
Az egyik legegyszerűbb trükk ahhoz, hogy a figyelmet a modelledre irányítsd egy borús napon az az, ha élénk színeket visel.
Fotózz felülről
Mindegy, hogy a modelled a barátod, vagy az aranyos kutyád, embereknél, és állatoknál egyaránt bevált trükk az, ha magasabb perspektívából, felülről fotózod őket. Ezzel a módszerrel az ég, és a környezet visszatükröződik a tekintetükben, ami egészen különleges hatást ad.
Vonulj fedezékbe
Ha van a közelben alagút, gyalogos híd, üzletek, teraszok előtti árnyékolók, menj be alájuk, és fotózd onnan a világot. A különböző fedezékek alatt nem ér közvetlenül a fény, ehelyett lágy, szórt fényt kapsz. Ezáltal a lehető legjobb színeket tudod így elkapni.
Zárás
Ha felmerült bármiféle gondolat, kérdés benned, írd meg nyugodtan kommentben, vagy küldd el a Q&A menüpont alatt. Külön köszönöm, ha a posztot, vagy az egész blogot megosztod másokkal is!
9 notes · View notes
davesnapsyou · 9 months
Text
Hasznos tippek, ha napközben fotóznál
Tumblr media
Összegyűjtöttem néhány hasznos tippet arra az esetre, ha déli, vagy erős napsütéses órákban támadna kedvetek fotózgatni.
Általában a legtöbb fotós, videós óvakodik attól, hogy erős napsütéses időszakban készítsen felvételeket, és abban igazuk is van, hogy ezek a fényviszonyok kihívások elé állítják az embert. Ezért prezentálok néhány tippet, amit felhasználhatsz, ha úgy gondolod, hogy szeretnél bevállalósabb lenni, és kimenni verőfényes napsütésben felvételeket készíteni, vagy pont ilyenkor történik egy pillanat, amit meg akarsz örökíteni.
Vadássz árnyékok után: Ha a fotód alanyát az árnyékba helyezed, azzal kiküszöbölöd a túlexponálás lehetőségét. Ügyelj arra is, hogy az árnyék ne legyen túl sötét. Kellemes árnyékokat vethetnek a lombkoronák, az épületek, vagy a különböző üzletek előtti árnyékolók. Ha nem találsz árnyékot, akkor alkosd meg te magad! Ehhez használhatsz egy derítőlapot, amit a modelled, és fényforrás, jelen esetben a Nap, közé teszel. Ha nincs, aki fogja a derítőlapot, akkor egy derítőlap tartó állvánnyal a kívánt pozícióba helyezheted. Ha nem szeretnél ilyesmikre költeni, akkor van egy jó hírem. Ugyanezt a funkciót betölti egy sima fehér esernyő is.
A fény legyen az alany mögött: Bár erre csak a kora délutáni órákban van lehetőséged, de ha tudod, helyezd úgy az alanyod, hogy a napfény mögötte legyen.
Menj közelebb az alanyodhoz: Ha azt szeretnénk, hogy a nagy, zavaró árnyékok eltűnjenek, menjünk közelebb az alanyhoz.
Figyeljük a felhőket: Az alap szituáció az, hogy ilyenkor nincsen jelentős felhőréteg az égen, de bármikor beúszhat egy nagyobb bárányfelhő a napfény elé. Ezek lágyítani fogják a meglévő kemény fényt.
Vegyük számításba a vakut: A profik külső vakuval oltanák ki a kemény fény okozta nem kívánatos árnyékokat a modell arcán. Viszont, ha telefonnal, kompakt géppel fotózunk, vagy szimplán nem sorakoznak otthon a külső vakuk, próbáljuk meg az arcon megjelenő nem megfelelő árnyékokat kioltani a beépített vakuval. Méghozzá a beépített derítőfény funkcióval. Ugyanezt használhatjuk akkor is, hogyha az alanyt a napfény elé helyeztük, és túl sziluettes a képe.
Figyeljünk az ISO értékre: A kemény napfény különösen szereti az alacsony ISO értéket, ezért győződjünk meg arról, hogy ISO100 értéken van-e a kameránk. Ha lehet, ezt állítsuk be manuálisan. Mobiloknál ehhez, természetesen, a pro módba kell lépni.
Ragadjuk meg az eseményeket: Lehetnek azok kergetőző gyerekek, vagy az önfeledten játszó kutyánk, ez a napszak tökéletes lesz az aktív események rögzítésére. Hogy a fény az alanyok mögött jelenik meg, vagy éppen megvilágítja őket, az már csak a saját tetszésedtől függ. Arra viszont ügyelj, hogy ehhez mindenképpen gyors záridőt alkalmazz.
Nyugodtan szánj időt arra, hogy tanulmányozod a helyszínt, körbejárod, és készítesz néhány tesztfelvételt. A lényeg, hogy ráérezz arra milyen fotókat is szeretnél készíteni.
1 note · View note
davesnapsyou · 9 months
Text
"...és lőn világosság!"
Tumblr media
Beszéljünk egy kicsit a fotósok, videósok egyik legjobb barátjáról: a fényről. Ezen belül is a természetes fényről, annak típusairól, tulajdonságairól, és használatáról. A cikk végére használható információkkal fogsz rendelkezni, melyeket azonnal beépíthetsz a mindennapi fotózgatásokba. Nyugi, a cikkhez nem lesz szükséged fizika tankönyv társaságára.
Természetes fény a fotózásban
Ez az, ami körbevesz minket. A fotózásban természetes fényforráson a napfényt értjük. Különböző cikkek olvasgatása során találkozhatsz egy olyan fogalommal is, hogy "környezeti fény." Ez nem egyenlő a természetes fénnyel. Az környezeti fény már eleve rendelkezésre áll az adott helyszínen, ilyen lehet egy utcai lámpa fénye, kirakatok, autólámpa fényei stb. Fontosnak éreztem tisztázni ezt, nehogy kavarodás legyen belőle.
A napfény használata számos előnnyel jár, azonban ki vagyunk téve az idő, és a természet kegyeinek, ez pedig meghatározza a fény minőségét is.
A természetes fény tulajdonságai
A napfény tulajdonságait különböző fotográfiai kifejezésekkel írhatjuk le. Általában a következő négy szempontot kell figyelembe venni: irány, szín, intenzitás, minőség. Mindegyik külön-külön tárgyaljuk a következőkben, és ahogy az lenni szokott, szemléltető példát is adok mellé.
A fény iránya
Ezzel kapcsolatban két kérdést kell tisztázni magunkban. Az első az, hogy melyik irányba esik a fény? A másik pedig, hogy biztosan arra a fényre van szükségem? A természetes fény irányát nehéz megváltoztatni, hacsak nem használunk fényvisszaverőket (erről később a cikkben), egyéb helyzetben a modellünket kell a megfelelően elhelyeznünk, hogy a fény úgy essen rá, ahogy azt elképzeltük. Mind statikus téma esetén, mind modellel dolgozva, mi magunk is változtathatunk a pozíciónkon. Sőt, kell is, hiszen így különböző perspektívákból készíthetjük el a fotót, így változatos lesz a kész repertoár. A természetes fénynek három fő iránya van, amivel fotózás során találkozhatunk:
Szembefény: Ha a témát, modellt közvetlenül a fény útjába helyezed, egyenesen a fény felé fordítva, akkor egy szemből megvilágított fotót kapsz. Ez (a fény minőségétől függően) laposnak tűnhet, hacsak nem állítjuk a témát olyan szögbe, hogy árnyékokat "hozzunk létre" rajta, ezáltal mélységet adva neki. Ez nem azt jelenti, hogy óvakodni kell a fény ezen irányától, hiszen ebben a legkönnyebb fotózni, ugyanis nem jönnek létre kemény, durva árnyékok, minden egységesen megvilágított. Nem javasolt azonban túl erős napfényben sem ezt a szöget választani. Legalábbis, ami a kinti fotózást illeti. Erős napfény esetén beltéren érdemes használni a szembefény technikáját, konkrétan, ha a fény egy ablakon át szűrődik be a témánkra. Kinti fotózás során várjuk meg a délutáni, naplemente előtti, vagy a kora reggeli órákat, ha szembefényt akarunk használni. A szembefényt általában portréknál, és tájképeknél használják.
Tumblr media
Oldalfény: Ahhoz, hogy mélységet adj a témádnak, modellednek, pozícionáld úgy, hogy a fény oldalról érje. A (portré)fotózásban ez 45-90 fok közötti szöget jelent, tehát ilyen irányból érje a fény a témádat. Ez 3 dimenzióssá teszi, kiemeli a formáit, dramatikus hatást kelt, mivel a fénnyel ellentétes oldalon rövidebb, de intenzív árnyékok jelennek meg.
Tumblr media
Ellenfény: Ellenfényről akkor beszélünk, amikor a fotó alanyát a fény közvetlenül hátulról éri. Ezzel kapod a tipikus sziluettes fotókat. Ha viszont azt szeretnéd, hogy az ellenfény kitöltse az alanyt, ahhoz fényvisszaverőt kell használnod, vagy olyan napszakban fotóznod, hogy az ellenfény lágyan megvilágítsa a témát, például kora reggel, vagy késő délután. Az ellenfényes fotókkal egyfajta álomszerű, mozifilmes hatást érhetünk el.
Tumblr media
Tumblr media
A fény színei
Napszaktól függően a nappali fény különböző színekben látszódhat. A fotózásban ezt nevezzük színhőmérsékletnek. A színhőmérséklet ciklikusan változik napfelkeltétől napnyugtáig. A fény délben a legfehérebb, majd ahogy haladunk a délutáni órák felé, úgy kezd el észrevehetően változni. Napnyugtakor elérkezik a sokakat ámulatba ejtő aranyóra, amikor a fény melegebbé változik, és narancsos, vöröses színben kápráztat el minket. Ez azért van, mert a látható fény spektrumában a vörös fényhullámok hosszabbak.
Közvetlenül napnyugta után megmutatkozik egy másik misztikus időszak, a kék óra, vagy a szürkület. Ilyenkor még mindig van némi fény az égen, és az uralkodó fényforrás sokszor a Nap fényét visszaverő Hold.
Tumblr media
A fény intenzitása
A természetes fény intenzitása összefügg annak minőségével. Különböző minőségeken különböző intenzitású fényt kapunk. Az intenzitás gyakran drámai mértékben változhat egyetlen napon belül is. Egy erős árnyékokat hagyó verőfényes nyári nap a következő pillanatban átválthat felhős, borús, szórt fényt árasztó nappá, ahol csupán lágy árnyékok fedezhetők fel. A természetes fény intenzitását a napszak is befolyásolja. Tiszta időben, amikor a Nap alacsonyabban áll az égen, az árnyékok hosszabbnak tűnnek, mint amikor magasabban szeli az égboltot.
A fény minősége
A fény minőségét illetően szintén három általános tulajdonságról beszélhetünk, amelyek meghatározzák, hogy milyen körülmények között készítheted el a fotódat. A fény minősége szerint lehet kemény, lágy, és tükröződő.
Kemény fény: Kemény fény leginkább akkor lehetséges, ha a Napot egyetlen felhő sem takarja, tehát nincs mi megszűrje a fényt. Az erős napsütés egyenlő az erős árnyékok létrejöttével. A kemény fény felerősíti a színeket, és mindent egy kicsivel élesebbnek mutat. Viszont, ahogy azt korábban is tárgyaltuk, ha az erős fény szemből világítja meg a témát, az egész fotó lapos lesz. A kemény fényt a fényből az árnyékba való gyors, éles átmenet jellemzi. Hogy mikor találkozhatunk kemény fénnyel? Leginkább a verőfényes nyári hónapokban. Akkor használj kemény fényeket, ha drámai hatást szeretnél elérni, vagy ha azt szeretnéd, hogy a fotóalanyod erősnek, komolynak tűnjön.
Tumblr media
Lágy fény: A lágy fény a kemény fény szöges ellentéte. Lágy fényekkel akkor fogsz találkozni, ha kültéren felhős az idő. A felhők ugyanis megszűrik, és szétszórják a napfényt, ezáltal kevésbé lesz intenzív. A fény-árnyék átmenet kevésbé lesz erős, ezáltal jobban kiemelheted az alanyok formáját, alakzatát. A lágy fény simábbá teszi a bőrt, elrejti a hibákat, és kellemes csillogást visz a szembe, tehát portrézáshoz tökéletes. Ugyanakkor a nyaraláson készített utazási fotókhoz, ételfotózáshoz, vagy divatfotózáshoz is megfelelő választás.
Tumblr media
Tükröződő fény: Amikor a természetes fény valamilyen felületről visszaverődik, azt nevezzük tükröződő, vagy visszaverődő fénynek. A fény bármilyen felületről visszaverődhet, például a földről, falakról stb. A tükröződő fény lágy ragyogást hoz létre, mivel a fény intenzitása jelentősen csökken, emellett jobban szétterjed a visszaverődés hatására. Ha a fény egy színes felületről verődik vissza, akkor színátvitel történhet, például egy vörösre festett falról visszaverődő fény a témánkat is vöröses árnyalatban "világítja meg."
A tükröződő fénynek egyik típusa a szórt fény. Ezt a természetes fény alternatívájaként vehetjük. A szórt fény akkor keletkezik, amikor a fény egy része elnyelődik, más részek viszont átjutnak a felületen, és szétszóródnak. Jól használva igazán szép eredményt ad, viszont, ha figyelmen kívül hagyjuk a háttérben túl világos részeket hagyhat, a témánkon pedig túl sötéteket. Ez pedig elvonja a szemlélő figyelmét.
Tumblr media
Mikor fotózhatok?
Ahogy korábban arról szó esett, az időjárás jelentősen befolyásolja a fény intenzitását, irányát, és színhőmérsékletét. Teljesen másképp néznek ki azok a fotók, amiket napos időben készítettünk, mint azok, melyeket egy felhős időszakban.
Sok fotós, aki természetes fénnyel dolgozik, a felhős időszakban létrejövő lágy, egyenletes fényt preferálja. Az ebben az időszakban készített képek kékes tónusúak, és visszafogott kontrasztok jellemzik. Ez a természetes fény fajta bármilyen fotótípushoz passzol, legyen az modell-, vagy termékfotózás. Utóbbi esetében akkor, ha az adott tárgy tompa színekkel rendelkezik.
A verőfényes napsütésben készült fotók esetében, ahol a fény közvetlenül éri az alanyt, erőteljes árnyékok képződnek. Mindazonáltal, ha a fény ezen minőségét ügyesen alkalmazzuk, erőteljes hatást kapunk. Szélsőségesen alkalmazható körülmény ez. A legjobban a távoli, vagy éppen ellenkezőleg, az egészen közeli témákhoz illik. Ha közeli témánál alkalmazzuk, például valamilyen tárgyon, annak legyen kontrasztos mintázata, textúrája. Ugyanezzel a dramatikus, kemény fénnyel találkoznak azok a tájképfotósok, akik a kora reggeli órákban merészkednek ki a választott helyszínre.
Fotózás a déli órákban
A nap egy részében az éltető fényt adó csillagunk a fejünk fölött időzik. kemény fényt, és durva árnyékokat eredményezve. Az erős fény ideális mintázatok, textúrák fotózásához, viszont minden más esetben trükközni kell, hogy megfelelő eredményt kapjunk. A legegyszerűbben úgy küszöbölhetjük ki a delelő Nap okozta nehézségeket, ha árnyékos helyet keresünk, és ott fotózzuk le az alanyunkat. Ez lehet akár egy lombkorona alatt.
Tumblr media
Fotózás felhős időben
Felhős időben a fényviszonyok folyamatosan változhatnak, merthogy a felhők mozgásban vannak. Felhős napokon sokkal kiegyensúlyozottabb fotókat készíthetsz. Amennyiben lehetőséged van rá, felhős napokon válassz nagyobb rekesznyílást a kamerádon, ezáltal jobban ki tudod emelni az alanyt a háttérből.
Tumblr media
Természetes fények beltéren
Beltéren a természetes fény az ablakokon át érkezik. Ha az ablakok előtt nincs semmiféle függöny, nem sötétítettek, és egyéb árnyékoló megoldás sem használsz, akkor a természetes fény minősége, és intenzitása nem változik. A beltérbe szűrődő természetes fényt kezeld ugyan úgy, mint az eddig tárgyalt kültéri fotózásoknál. Irányítsd a témád azon részét a beszűrődő fény felé, amit szeretnél kiemelni. Ha nem sikerül minden lényeges részt megvilágítania a belépő fénynek, beltéren is nyugodtan használhatsz fényvisszaverőket.
Summázzunk
Természetes fény használatakor mindig ügyelj annak minőségére, intenzitására, a fény színhőmérsékletére. Ha szükséges, és rendelkezésedre áll, használhatsz fényvisszaverőket, és objektívre illeszthető szűrőket. Ezekkel később foglalkozunk, tudniillik mindenki más eszközzel fotóz, és ezzel nincs semmi baj. A továbbiakban még átveszünk néhány tippet a déli órákban, és a felhős időben történő fotózásról.
A posztnak folytatása következik, de itt is mindenféle gondolatot várok a komment szekcióban, vagy a Q&A menüpont alatt.
2 notes · View notes
davesnapsyou · 9 months
Text
youtube
Ha kíváncsiak vagytok arra, hogy miként lehet telefonnal, fizikai bemozdítással háttérelmosást csinálni úgy, hogy a fotó témája éles maradjon, akkor nézzétek meg a legelső YouTube videómat. Kicsit low-budget, rövid, de tényleg hasznos. Meg persze innen vezet csak felfelé az út igazán.
1 note · View note
davesnapsyou · 9 months
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
“  snapshot in Japan “
Photo by Ishikoro.
Love & Peace!
266 notes · View notes