Tumgik
Zygmunt Sułowski
Zygmunt Sułowski (ur. 2 maja 1920 w Lublinie – zm. w lutym 1995) – polski historyk.
Walczył jako podchorąży w kampanii wrześniowej 1939 roku. Uczestniczył w obronie Warszawy. W okresie okupacji uczęszczał w Warszawie do Państwowej Szkoły Budowy Maszyn II stopnia (im. Wawelberga i Rotwanda), następnie zaś na I kurs Wydziału Budowy Maszyn w Państwowej Wyższej Szkole Technicznej. W lipcu 1944 roku wyjechał na Kielecczyznę, gdzie przez kilka miesięcy walczył w 2 Dywizji Piechoty Legionów Armii Krajowej -pełnił obowiązki kwatermistrza w stopniu podporucznika.
W latach 1945-1950 studiował historię i socjologię w Uniwersytecie Jagiellońskim, biorąc równocześnie żywy udział w działalności społecznych i naukowych organizacji studenckich: pełnił między innymi funkcje prezesa Koła Historyków Studentów UJ i przewodniczącego "Caritas Academica" w Krakowie). Wybrał specjalizację mediewistyczną pod kierunkiem prof. Józefa Widajewicza. W 1952 r. uzyskał tytuł doktora filozofii.Od 1951 r. zatrudniony na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim jako asystent, następnie adiunkt. Doktoryzował się w 1952 na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mianowany docentem w 1953 r., profesorem nadzwyczajnym w 1969 r., a profesorem zwyczajnym w 1986 r. W latach 1957-59 i 1966-68 był prodziekanem, a w latach 1974-81 dziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych KUL. Kierownik Katedry Nauk Pomocniczych i Metodologii Historii, promotor 135 magisteriów i 5 doktoratów. Członek krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych. Autor ponad 200 publikacji naukowych, których tematyka koncentrowała się wokół historii średniowiecznej Polski, nauk pomocniczych historii, demografii historycznej. Na emeryturę przeszedł w 1990 r. zmarł w lutym 1995 r.
0 notes
IV liga polska w piłce nożnej (grupa kujawsko-pomorska)
Kujawsko-pomorska grupa IV ligi jest jedną z 18 grup IV ligi piłki nożnej w Polsce. Występuje w niej 16 drużyn z województwa kujawsko-pomorskiego. Opiekunem rozgrywek jest Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej z siedzibą w Bydgoszczy.
Sezon 2012/2013
Unia Janikowo została ukarana karą 10 punktów ujemnych za udział w korupcji w sezonie 2004/05.
IV liga 2012/2013, grupa: kujawsko-pomorska, tabela ligowa na 90minut.pl
Sezon 2011/2012
Awans uzyskały Pogoń Mogilno i Unia Solec Kujawski.
IV liga 2011/2012, grupa: kujawsko-pomorska, tabela ligowa na 90minut.pl
Sezon 2010/2011
Awans uzyskały Sparta/Unifreeze Brodnica i Cuiavia Inowrocław.
Sezon 2009/2010
Awans uzyskały Unia Solec Kujawski i Chemik Bydgoszcz.
Sezon 2008/2009
Od sezonu 2008/2009 IV liga stanowi piąty szczebel w hierarchii rozgrywek piłkarskich w Polsce.
Wda Świecie i Notecianka Pakość awansowały do III ligi, grupy kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej.
Pogoń Mogilno, Sparta Janowiec Wielkopolski i Kujawiak Kowal spadły do klasy okręgowej.
Sezon 2007/2008
Sezon 2006/2007
Kujawiak Włocławek awansował do III ligi, grupy II
Pomorzanin Serock i Cuiavia Inowrocław spadły do klasy okręgowej
Sezon 2005/2006
Victoria Koronowo awansowała do III ligi, grupy drugiej.
Sparta Janowiec Wielkopolski, Pomorzanin Toruń i Pałuczanka Żnin spadły do klasy okręgowej.
Sezon 2004/2005
Zdrój Ciechocinek awansował do III ligi, grupy II
Wda Świecie i Wisła Nowe spadły do klasy okręgowej
Sezon 2003/2004
TKP Toruń awansował do III ligi, grupy II
Zawisza Bydgoszcz zakwalifikował się do baraży uzupełniających o III ligę
Start Radziejów i Pomowiec Kijewo Królewskie spadły do klasy okręgowej
Baraże uzupełniające
Półfinały
4 sierpnia 2004: Zawisza Bydgoszcz - Jarota Jarocin 0:2 (0:0)
7 sierpnia 2004: Jarota Jarocin - Zawisza Bydgoszcz 1:0 (0:0)
Sezon 2002/2003
Jagiellonka Nieszawa zrezygnowała z awansu do III ligi, grupy II. Jej miejsce zajął Kujawiak Włocławek
Goplania Inowrocław, LTP Lubanie i Unia Wąbrzeźno spadły do klasy okręgowej
Sezon 2001/2002
TKP Toruń awansował do III ligi, grupy II.
Zawisza/Chemik Bydgoszcz, Promień Kowalewo Pomorskie, Zdrój Ciechocinek, Ziemowit Osięciny i Unia Solec Kujawski spadły do klasy okręgowej.
Sezon 2000/2001
Polonia Bydgoszcz awansowała do III ligi.
Szubinianka Szubin, Kasztelan Papowo Biskupie i Brda Bydgoszcz spadły do klasy okręgowej.
0 notes
Jak zjednać sobie ludzi
Przeczytaj także fronty mdf. Warto!
Zjednując sobie ludzi, mamy większe szanse na to aby wnieść coś nowego do naszego życia. Możemy na tym wiele zyskać, zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy, szkole czy w relacjach biznesowych.
Człowiek to istota społeczna. A to oznacza że czy tego chcemy czy nie musimy współżyć i współpracować z innymi. Dzięki temu jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Jednakże nie wszystko jest takie proste. Można żyć i unikać kontaktu z innymi, przez co skazujemy się na samotność i tracimy szansę na poznanie wartościowych ludzi. Osobiście uważam że warto zjednywać sobie ludzi i zdobywać przyjaciół. Może to bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze życie. Może to także pomóc w rozwijaniu samego siebie. Dlaczego? A no dlatego że, możemy brać przykład z ludzi, którzy w jakiś sposób nam imponują czy są dla nas autorytetami. Znając kogoś takiego można się wprost zapytać o jakieś sprawy. Z pomocą przyjaciół łatwiej rozwiązywać problemy. Generalnie łatwiej idzie się przez życie. Plusów można by wymieniać wiele, ale to temat na inny artykuł. Dlatego proponuję kilka rad,dzięki którym można zjednać sobie ludzi. W zasadzie w każdym aspekcie życia. Od biznesu po relacje w rodzinie, szkole, pracy. Niekiedy może być trudno wprowadzić je w życie, ale warto spróbować. Myślę że w przyszłości rozwinę niektóre z nich. - Staraj się nie krytykować i nie narzekać - Uznanie wyrażaj szczerze i uczciwie - Okazuj ludziom szczere zainteresowanie - Okazuj szacunek dla poglądów rozmówcy - Spraw aby rozmówca poczuł się ważny - Okazuj przyjaźń - Staraj się wydobyć z rozmówcy częste "tak" - Postaraj się, aby rozmówcy wydawało się że Twoja idea wyszło od niego - Nie wytykaj błędów bezpośrednio - Przyznaj się do swoich błędów, zanim skrytykujesz kogoś innego - Pozwól ludziom zachować twarz
0 notes
Siła nawyku.
Wiele potrzebnych informacji o folie pcv. Gorąco polecam!
Każdy z nas ma wiele nawyków. Być może nawet nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo wpływają one na nasze życie. Zmiana nawyków może radykalnie zmienić jakość naszego życia.
"Siej myśl - zbieraj działanie; siej działanie - zbieraj nawyk; siej nawyk - zbieraj charakter; siej charakter - zbieraj los" - głosi maksyma. Nawyki to składnik naszego życia. Bardzo potężny. Są to określone sposoby zachowania w danej sytuacji. Nawyki wyrażają nasz charakter. Stanowią o naszej skuteczności. Nawyki tworzą charakter człowieka. Można powiedzieć że nawyk składa się z trzech elementów. Wiedzy, umiejętności i pragnienia. Wiedza to teoria - co robić i dlaczego. Umiejętność znaczy - jak to robić, a pragnienie to motyw - chcę to robić. Te trzy elementy = nawyk. Jak już wspomniałem nawyki to potężny składnik naszego życia. Horace Mann powiedział:"Nawyki są jak liny. Codziennie doplatamy do nich nitkę i wkrótce nie sposób ich przerwać". Nawyków możemy się nauczyć, ale i oduczyć. To drugie wymaga niestety sporo pracy i czasu. Dlaczego? Dlatego że nawyki mają siłę przyciągania. Jeśli coś jest w nas głęboko zakorzenione np. skłonności do odkładania spraw na później, oderwanie się od tego wymaga naprawdę wiele wysiłku i samozaparcia. Często złe nawyki przeszkadzają w osiągnięciu jakiegoś celu. Dlatego tak ważne jest, abyśmy umieli je pokonać. Może być to proces bolesny, jest to zmiana, która musi być motywowana wyższymi celami i wymaga chęci podporządkowania tego, czego chcesz osiągnąć. W efekcie tego procesu rodzi się szczęście, które w tym wypadku może być owocem pragnienia i zdolności poświęcenia tego czego chcemy teraz, dla tego, czego chcemy ostatecznie.
0 notes
Witajcie. Obszerne wpisy pojawią się tutaj już niedługo
0 notes